سعادت: نامزد نمی‌شوم اما از تداوم خط فکری فعلی حمایت می‌کنم

تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۶

شمارش معکوس برای پنجمین دوره انتخابات سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان‎ها آغاز شده است و کمتر از ۱۰ روز دیگر حدود ۲۷۰ نفر از اعضای هیات مدیره نظام‌های استانی تغییر خواهند کرد.

به نقل از فناوران، امسال برخلاف دوره‎های قبل انتخابات تمام استان‌ها در یک روز مشخص یعنی ۲۳ آذرماه سال جاری برگزار خواهد شد و ثبت‌نام کاندیداها نیز از نیمه آبان‌ماه کلید خورده است. با توجه به اینکه رایزنی‎ها برای تشکیل ائتلاف‌های جدید انتخاباتی آغاز شده و شنیده می‎شود ناصر علی سعادت رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور مانند سایر روسای پیشین سازمان برای دومین‌بار کاندیدا نمی‌شود و قرار است کرسی ریاست را بعد از سه‌سال واگذار کند، با او به گفت و گو نشسته‌ایم تا هم دلیل برگزاری انتخابات هیات مدیره نصرهای استانی در یک روز و هم دلایل کاندیدا نشدنش برای این دوره از انتخابات را بدانیم. او در این گفت‌وگو ضمن حمایت از کاندیداهای نزدیک به خط فکری هیات مدیره دور چهارم، از اعضای صنف می‌خواهد به کسی رای دهند که باور دارند، می‌آید، وقت می‌گذارد و کار انجام می‌دهد. بخش نخست گفت‌وگو با سعادت را در ادامه می‌خوانید:

گویا قرار بر این است که انتخابات نظام صنفی رایانه‌ای استان‌ها در یک روز برگزار شود، علت اتخاذ چنین تصمیمی چیست؟ آیا نظام‌های استانی همگی آمادگی برگزاری انتخابات در روز ۲۳ آذرماه را دارند؟

انتخابات سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان‌ها باید در قالب یک مکانیزم یکپارچه برگزار شود و این امر مهم باید اتفاق می‌افتاد، به همین دلیل جلسات زیادی با هیات مدیره استان‌ها داشتیم و درنهایت در هیات عمومی مطرح و مصوب شد. اما به هر دلیلی اگر نظام صنفی رایانه استانی نتوانست روز ۲۳ آذر مجمع و انتخابات خود را برگزار کند، نمی‌توانیم بگوییم چرا این کار را نکردید. بنابراین در برخی استان‌ها مجمع در دو مرحله برگزار می‌شود، ۸ آذرماه که اگر به حد نصاب نرسید ۲۳ آذرماه مرحله دوم برگزار می‌شود. درواقع این دستمایه زحمتی بود که هیات مدیره دور قبل کشیدند و آیین‌نامه انتخابات تهران تغییرات زیادی کرد و اجرا شد. البته یکپارچه کردن انتخابات در اجرا سخت بود، زیرا نماینده ناظر از شورای مرکزی باید در انتخابات استان‌ها حضور داشت که این مشکل هم‌اکنون حل شده است.


باتوجه به این موضوع، آیا پورتال سازمان نظام صنفی رایانه‌ای نیز تغییر خواهد کرد و ایرادات سایت درباره لینک آدرس و سایت استان‌ها که همواره مورد اعتراض اعضای صنف بوده، رفع می‌شود؟

از آنجایی که هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای باید مکاتبات رسمی داشته باشند، داشبورد مدیریتی طراحی و پیاده‌سازی شده است که رییس نصر کشور به راحتی بتواند بر اعضای هیات مدیره استان‌ها نظارت داشته باشد. اینگونه رییس سازمان اطلاع دقیقی از تعداد اعضا، مکاتبات و غیره به دست می‌آورد. درباره سایت نیز تمام ایرادات در این سایت جدید دیده شده است. سایت سازمان به حدی افتضاح هست که خود من هم به آن نگاه نمی‌کنم، معلوم نیست برای صنف است یا مردم عادی، اما از این پس یک سایت خواهیم داشت برای عموم مردم.

سیستم داشبورد مدیریتی اکنون در سازمان نظام صنفی رایانه‌ای راه‌اندازی شده است؟

بله. کل استان‌ها را دعوت کردیم و آموزش‌های لازم داده شده است. هر استان یوزر و پسورد دارد. اکنون در هر شهری عضو سازمان نظام صنفی رایانه‌ای بشوی، در این سیستم هستی. مهم این است که مسیر ایجاد شده و نمی‌تواند بلاتکلیف بماند. مقدماتی را نیز داریم فراهم می‌کنیم که رتبه‌بندی شرکت‌ها را نیز فارغ از رتبه‌بندی شورای عالی انفورماتیک داشته باشیم که از این پس ملاک قرار گیرد.

ملاک چی؟

ملاک رای دادن. ما اگر رتبه‌بندی داشته باشیم قطعا دولت هم به آن رجوع می‌کند. اکنون در رای‌گیری که اپراتورها نیازی به رتبه شورای عالی انفورماتیک ندارند، یک برگ رای دارند و شرکتی که یک چهارم آن گردش مالی دارد، چندین برگ رای دارد. باید صنف به سمتی حرکت کند که شرکت‌های بزرگ و لیدر بتوانند از این مزیت در رای دادن استفاده کنند.

در این دوره از انتخابات نظام صنفی رایانه ای شرکت نمی کنید؟

نه شرکت نمی‌کنم. می‌توانم کاندیدا شوم، اما نمی‌شوم.

دلایلش چیست؟

دلایل زیادی دارد. خیلی سخت است که بگویم به فلان دلیل نمی‌خواهم بیایم. یکی از مزیت‌های سازمان نظام صنفی رایانه‌ای این است که هر سه سال فرصتی برای تغییر ایجاد می‌شود که باید از آن استفاده کرد. اما یکی از دلایلی که بسیار درباره آن صحبت کردم این است که رییس تعیین کننده نیست، اما از طرفی باید تمام کارها را جلو ببرد. ما اکنون ۲۷۰ عضو هیات مدیره داریم، یعنی یک مجلس شورای اسلامی، بنابراین رییس تعیین کننده مسایل نیست. با این حال در یک هیات مدیره ۲۰ نفره ۵ الی ۶ نفر کار می‌کنند. معمولا زمان انتخابات شور و هیجان زیادی ایجاد می‌شود، اما انتخابات که تمام می‌شود مثل اینکه همه مشق‌های خود را نوشته‌اند و دیگر کاری ندارند، می‌روند تا سه سال دیگر. موضوع دیگر این است کسی که صاحب کسب‌وکار است، با کار صنفی در سازمان باید سه سال کسب‌وکار خود را کنار بگذارد که بیشتر از آن قطعا لطمات زیادی به کسب‌وکارش می‌زند و باید جای دیگری دنبال کار باشد. البته من در خدمت دوستان هستم اگر امر کنند بمان، می‌گویم چاره‌ای نیست و می‌مانم. اما منطق حکم می‌کند که برای پیشرفت کسب‌وکار خود بیشتر از سه سال رییس نمانم.

به نظر شما در یک دوره شش ساله بهتر نمی‌توان برنامه‌ها و اهداف سازمان را پیش برد تا اینکه با تغییر هیات مدیره خط مشی تغییر کند و برخی برنامه‌ها بلاتکلیف بماند؟

برخی معتقدند در ۶ سال بهتر می‌توان کار کرد. اما من اعتقادی به آن ندارم. چراکه هرکاری توانستم در این سه سال انجام دادم و کاری را برای دوره بعد باقی نگذاشتم. اما ترجیح می‌دهم کمک کنم و کار مهمی که می‌توانم با کمک دوستان انجام دهم این است که نگذاریم خط فکری که ایجاد شده از بین برود. قطعا در این زمینه کار می‌کنیم و لیستی که در می‌آید مورد حمایت ماست.

از صحبت‌های شما دو مساله استنباط می‌شود، یکی اینکه خسته شده‌اید از اینکه باید کارها را رییس سازمان جلو ببرد. طبیعی هم هست چون کمیسیون‌ها غیرفعال هستند و دوم اینکه اگر یک گروهی از صنف به شما اصرار کنند، کاندیدا می‌شوید؟

نه منظور من چیز دیگری بود. نمی‌خواهم دوستان فکر کنند مسوولیت قبول نمی‌کنم. اینکه کاندیدا نشوم هم به نفع خودم هست و هم صنف. درباره کمیسیون‌ها هم اصلا اینگونه نیست که کمیسیون‌ها غیرفعال هستند. اتفاقا برخی از آنها بسیار فعال هستند… در حال حاضر کمیسیون بیگ دیتا، IOT، اینترنت، شبکه و غیره بسیار فعال هستند. اگر منظورتان از فعال بودن حاضر و غایب بودن اعضاست، به نظر من این ملاک اشتباه است.

در هر صورت یکسری کمیسیون تعریف شده در سازمان نظام صنفی رایانه‌ای داریم که مدت‌هاست خبری از آن نیست.

اگر منظورتان کمیسیون سخت‌افزار و نرم‌افزار هست باید توضیح بدم که ماهیت این دو کمیسیون کاملا تغییر کرده است. در واقع آنقدر دامنه IT گسترده شده است که بسیاری از لفظ‌های کلی تغییر کرده و دیگر این دو کمیسیون را به آن مفهوم نداریم. زمانی ۲۰ الی ۳۰ شرکت نرم‌افزاری داشتیم که در زمینه برنامه حسابداری یا تولید اتوماسیون اداری فعال بودند. اما اکنون اپ‌های موبایل نیز بخشی از صنعت نرم‌افزار محسوب می‌شوند و شاخه‌های آن بسیار گسترده شده است. در آیین‌نامه جدید سازمان نظام صنفی رایانه‌ای اگر ۵۰ شرکت در یک رشته تخصصی فعال باشند می‌توانند کمیسیون داشته باشند. شاید اکنون کمیسیون‌ها از نظر ظاهری فعال نباشند اما کارگروه‌های بسیار فعالی دارند. اگر ضریب ۲ را برای صنعت IT در نظر بگیریم، هر ۱۰ سال می‌شود ۱۰۲۴ سال. بنابراین نمی‌توان با فکر هزار سال پیش فناوری اطلاعات کشور را مدیریت کرد. تمام مشکلات مربوط به کمیسیون‌ها در آیین‌نامه جدید دیده شده است. باید درها باز شود تا بدنه صنف خودش در کمیسیون‌ها حضور پیدا کند و از میان خودشان مسوول کمیسیون را انتخاب کنند.

شما توضیح دادید فردی که فعالیت صنفی می‌کند، معمولا کسب‌وکارش به مخاطره می‌افتد، پس چه منفعتی در این صنف هست که نزدیک انتخابات هرگونه زد و بند و افشاگری از سوی اعضا صورت می‌گیرد تا به هیات مدیره راه یابند؟

سوال خیلی خوبی است. تعدادی از اعضای سازمان عضو هیات مدیره نظام صنفی رایانه‌ای بودن برایشان نوعی برند است. مانند آدمی که در طول زندگی کلاس‌های مختلف می‌رود و رزومه‌های بسیاری جمع می‌کند. برخی نیز سازمان را سکویی می‌دانند برای ارتباط با نهادهای دولتی و به خصوص وزیر ارتباطات و عده‌ای هم فکر می‌کنند اگر بیایند می‌توانند کارهای مهمی برای صنف انجام دهند. در حالی که کار صنفی کردن بسیار مشکل است و آدم‌هایی با ویژگی‌های خاص می‌خواهد. چون حقوق نمی‌گیرد و رانتی هم برایش ندارد.

آیا این دوره از انتخابات الکترونیکی برگزار می‌شود؟

بله. انتخابات الکترونیکی برگزار می‌شود. دو تا شرکت به هیات مدیره معرفی شده‌اند که بعد از بررسی یکی انتخاب می‌شود و کار را انجام می‌دهد. هرچند در فرایند انتخابات الکترونیکی در لحظه مشخص است که رای چه شخصی از همه بیشتر است اما تا آخر مراسم اعلام رسمی نمی‌شود.

در دوره‌های قبل اگر کسی اعتراضی داشت دوباره آرا بازشماری می‌شد، اکنون اگر اعتراضی باشد، چه می‌کنید؟

موقع شمارش دستی آرا امکان اشتباه وجود دارد. اما در فرایند الکترونیکی انتخابات احتمال خطا وجود ندارد.

صحت سیستم را چگونه تایید می‌کنید؟

از دور اول هیات مدیره بحث انتخابات الکترونیکی مطرح بود و اعضا نیز از ما می‌خواستند که انتخابات را الکترونیکی برگزار کنیم. این خواسته صنف بود و اکنون در حال بررسی فرایند آن هستیم تا انتخابات در صحت و سلامت کامل برگزار شود. بالاخره باید این کار را انجام می‌دادیم و تصمیم گرفتیم استارت کار را بزنیم.

تعداد برگ رای‌های نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران اکنون چقدر است؟

احتمالا تا روز انتخابات ۱۲ هزار برگ رای داریم. در دوره چهارم هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران ۲ هزار و ۱۸۹ برگ رای وجود داشت که یک هزار برگ رای در صندوق ریخته شد. یعنی نیمی از اعضا مشارکت داشتند.

و کلام آخر؟

من معتقدم باید کاری کنیم که توقع صنف بالا برود و به هر کسی رای ندهند و امیدوارم افرادی کاندیدا شوند که در صنف دارای جایگاه باشند و به عنوان رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور از اعضا می‌خواهم به کسی رای دهند که او را باور داشته باشند.

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *