راه‌اندازی نخستین سامانه عرضه جهانی موسیقی ایران

تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۳۹۶

وبسایت بیپ تونز پس از سال‌ها فعالیت قانونی در ارایه موسیقی دیجیتالی به مخاطبان ایرانی، این‌بار دسترسی به سرویس خود را بین‌المللی کرده و زمینه دانلود قانونی را برای مخاطبان خارج از کشور نیز تسهیل می‌بخشد.

فرزام حجازی مدیر عامل شرکت بیپ‌تونز، با اعلام این خبر گفت: “پس از مدت‌ها، بالاخره امکان عرضه جهانی موسیقی ایرانی فراهم شده است. موسیقی ایرانی با توجه به عقبه فرهنگی و تمدنی‌اش از غنای بالایی برخوردار است و عاشقان فرهنگ و تمدن پارسی را در سراسر جهان مجذوب خود می‌کند. اما تا به امروز امکان حضور متمرکز و ارزنده آن در فضای بین المللی وجود نداشته است. مخاطبان موسیقی ایرانی در فضای بین‌المللی خلأ دسترسی قانونی به آرشیو کامل موسیقی ایرانی که به صورت مناسبی دسته‌بندی شده باشد را حس می‌کردند. تا به امروز دسترسی مخاطب جهانی به موسیقی ایرانی محدود به تعدادی سایت‌ بی‌کیفیت که آثار را به صورت غیرقانونی عرضه می‌کردند بوده است. ارایه‌ای که هیچکس آنرا در شأن موسیقی ایرانی نمی‌داند.”

خرید موسیقی ایرانی در خارج از کشور

وی افزود:”مخاطبان بین‌المللی موسیقی ایرانی انگیزه بالایی برای حمایت از موسیقی پارسی دارند اما با توجه به فراهم نبودن عرضه جهانی این موسیقی، امکان این حمایت وجود نداشته و لاجرم تا به امروز یا از سایت‌های عرضه غیرقانونی محتوای مورد نظیاز خود را تهیه می‌کردند و یا از خیر گوش دادن به آن می‌گذشتند. هم‌اکنون امکان دسترسی قانونی مخاطبان جهانی موسیقی ایرانی به آن از طریق وبسایت بیپ‌تونز فراهم شده است. این وبسایت بزرگترین آرشیو موسیقی ایرانی است و دسته‌بندی جامعی که از موسیقی ایرانی ارایه داده است و دسترسی راحت‌تر و همچنین شناخت بهتر از این گنجینه عظیم را مهیا کرده است. این وبسایت امکان خرید را برای مخاطبان خارج از کشور فعال کرده است. راهی که می‌تواند بازار بزرگی را برای موسیقی پارسی فراهم سازد.”


تقسیم‌بندی مخاطبان موسیقی

حجازی در تقسیم‌بندی مخاطبان موسیقی ایرانی اشاره کرد:”اگر بخواهیم مخاطبان موسیقی ایرانی خارج از کشور را تقسیم‌بندی کنیم، یک بخش از این تقسیم‌بندی را مخاطبانی تشکیل می‌دهند که مهاجرت کرده و در خارج از ایران زندگی می‌کنند که حدود ۵ الی ۶ میلیون نفر هستند. بخش دیگر این تقسیم‌بندی اختصاص دارد به مخاطبان فارسی زبان که لزوما ایرانی نیستند، مثل کشور تاجیکستان، افغانستان و بخشی دیگر، حتی مخاطبان بین‌المللی و غیرفارسی زبان هستند. افرادی که به موسیقی فارسی، تمدن و فرهنگ فارسی علاقمند هستند و مایلند که این موسیقی را به عنوان بخشی از این تمدن و فرهنگ دنبال کنند، اما در هیچ جایی نمی‌توانستند به‌صورت متمرکز آنرا دریافت کنند.”

دغدغه‌های مخاطبان موسیقی در خارج از کشور

مدیر عامل بیپ تونز با توجه به تنوع مخاطبین و دشواری دسترسی آن‌ها به موسیقی ایرانی، آن‌هم به روش قانونی و دریافت آثاری با کیفیت، چنین توضیح داد که:”این مخاطبان دو دغدغه دارند. یکی شنیدن موسیقی ایرانی در سریع‌ترین شکل ممکن و با کیفیت بالا و یکی هم حمایت از این موسیقی است که تا به امروز راهی برای رفع این دو دغدغه مهیا نبوده و مخاطب بین‌المللی از این نظر با مشکل مواجه بوده است. خصوصا اینکه اگر هم دسترسی‌ای به این موسیقی ایجاد می‌شد، تنها از سایت‌های ضعیف، بدون دسته‌بندی آثار، بدون توضیح و سازماندهی شده بوده که نه سودی به ناشرین آثار می‌رسانده و نه لذت شنیداری را به مخاطب عرضه می‌داشت. وی ادامه داد که به دنبال درخواست‌های مکرر مخاطبان و متناسب با تقاضایشان، تصمیم به توزیع دیجیتالی موسیقی ایرانی بصورت دلاری و اینترنشنال گرفته شد و بیپ تونز، وبسایت دلاری خود را با دامنه beeptunes.ca برای ارایه بین‌المللی راه‌اندازی کرده که اولا تمامی آثار موسیقی ایرانی مجوزدار به‌صورت متمرکز بر این سایت قرار داده می‌شود، دوما اینکه اغلب اثار موسیقی ایران در ابتدا در این سایت عرضه می‌شود و موضوع سوم هم این است که بخش زیادی از درآمدی که در این سایت دریافت می‌شود، مستقیما به ناشرها و خواننده‌ها می‌رسد که در جهت حمایت از این عزیزان صورت می‌گیرد.”

فرزام حجازی همچنین درباره دسته‌بندی آثار اشاره کرد:”آلبوم‌های موسیقی با ژانرهای مختلف و ارایه‌های متفاوت، کاملا دسته‌بندی شده و با مشخصات مربوطه تگ شده و جهت دسترسی بهتر و خریداری، در اختیار مخاطب قرار داده می‌شود که سعی شده است کیفیت سرویس ارایه شده در حد جهانی باشد و نظر مخاطب جهانی را به خود جلب کرده و او را راضی نگاه دارد.”

حجازی در پایان صحبت‌هایش خاطر نشان کرد:”ما با دو نگاه به این موضوع پرداخته‌ایم. یک اینکه مخاطبان موجود و همیشگی را در جهت دریافت تولیدات موسیقی با کیفیت یاری کنیم و دیگر اینکه با ایجاد پلی بین‌المللی، شمار این مخاطبان را بالاتر برده و مخاطبان بیشتری را جذب کنیم. نکته دیگری که مایلم به آن بپردازم، این است که بیپ‌تونز در عرصه فعالیت خود از پیشروان بوده و تلاش کرده است که حیطه فعالیتش را از آنچه که هست فراتر ببرد و تنها این حیطه را به مرزهای داخل ایران محدود نکرده و مخاطبانی را در فرای این مرزها نیز متوجه خود سازد. امیدواریم که دیگر فعالان در حوزه‌های فرهنگی و هنری نیز، دامنه فعالیت‌هایشان را وسیع‌تر کرده و بین‌المللی شوند.”

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *