صحبت‌های دبیر انجمن صنفی کسب‌وکار اینترنتی در مورد توقف فعالیت برخی از سایت‌های گردشگری

تاریخ انتشار: ۴ تیر ۱۳۹۶

دبیر انجمن صنفی کسب‌وکارهای اینترنتی گفت: برخی از وبسایت‌های گردشگری که اقدام به رزرو هتل می‌کردند در روزهای اخیر به دلیل نداشتن نماد T سازمان میراث فرهنگی، فیلتر شده‌اند.

رضا الفت نسب به خبرنگار مهر گفت: برخی از سایت‌های گردشگری از روز چهارشنبه فعالیت آنها محدود شده و یا فیلتر شده است. آن هم به این علت که نماد T سازمان میراث فرهنگی را نداشته‌اند. این فیلترینگ به دستور سازمان میراث فرهنگی بوده است.
وی اظهار کرد: متأسفانه در سال‌های  اخیر به دلیل اهمال‌کاری برخی از سازمان‌های مرتبط با  تجارت الکترونیک، نماد T برای سایت‌های گردشگری به وجود آمد. در صورتی که بنا به اعلام وزارت اقتصاد تنها مجوز فعالیت در فضاهای مجازی داشتن نماد E است و پروانه کسب یک فروشگاه اینترنتی که البته هنوز اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی تشکیل نشده تا این پروانه را صادر کند.

الفت نسب تصریح کرد: نماد E نشانی است که اگر سایتی راه‌اندازی می‌شود از سوی وزارت صنعت، به آن سایت تعلق می‌گیرد. اما در کنار آن سازمان میراث فرهنگی برای خودش نماد T را نیز ایجاد کرده که براساس اعلام دفتر امور مقررات زدایی وزارت اقتصاد و دارایی این نماد دارای اشکال است چون در قانون نیامده است. البته ما هم هنوز این نماد را ندیده‌ایم و فقط نام آن را شنیده‌ایم.
دبیر انجمن کسب‌وکارهای اینترنتی ادامه داد: کسانی که در حوزه سایت‌های اینترنتی فعالیت می‌کنند یا خودشان آژانس گردشگری دارند یا اینکه با آژانسی قرارداد محکم بسته‌اند. پس چرا دوباره ملزم می‌کنند که نماد T را هم بگیرند؟ باید نظارت‌ها را در زمانی که نماد تجارت الکترونیک به سایت‌ها داده می‌شود، قوی‌تر کند تا هر کسی اقدام به راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی نکند. نه آنکه هر سازمانی برای خودش دوباره نماد جدید ایجاد کند.


الفت نسب بیان کرد: فیلترینگ زمان‌بر است. اکنون این سایت‌ها روی برخی از اپراتورهای تلفن همراه باز نمی‌شود و یا فعالیت آن‌ها متوقف شده است. این اقدامات نشان می‌دهد که سازمان میراث فرهنگی فیلتر کردن این سایت‌ها را آغاز  کرده است. قرار است با مرکز توسعه تجارت الکترونیک جلسه گذاشته و این موضوع را مطرح کنیم. مشکل این است که متولیان زیاد شده‌اند. اگر جلوی این کار گرفته نشود هر سازمانی می‌خواهد برای سایت‌های مرتبط با حوزه کاری‌اش یک نماد ایجاد می‌کند. در صورتی که این راه و روش درست نیست.

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *