ماه: اسفند ۱۳۹۰

رقابت چهره های سال ۹۰ آغاز شد

رقابت چهره های سال ۹۰ آغاز شد

وبنا – نخستین مرحله جشنواره “چهره بلاگ” با عنوان “چهره۹۰″، به منظور انتخاب چهره‌های برتر وبلاگستان فارسی در سال۹۰ و سرویس‌دهنده وبلاگ و شبکه اجتماعی برتر آغاز شد. به گزارش «وبلاگ نیوز»، بر اساس اعلام وبلاگ رسمی این جشنواره، از نخستین ساعات روز پنجم اسفند، فرآیند مشارکت کاربران فضای مجازی برای ثبت پیشنهادهای خود در مرحله نخست جشنواره “چهره۹۰” آغاز شده است.

پیش از این قرار بود چهارم اسفندماه تاریخ آغاز این جشنواره باشد که دلیل این تأخیر “مشکلات فنی پیش‌بینی نشده” عنوان شده است.

کاربران تا پایان روز ۱۲اسفند مهلت دارند تا با مراجعه به سایت “چهره بلاگ” و مطالعه قوانین مرحله اول، در این جشنواره مشارکت کنند.

در مرحله نخست چه اتفاقی می‌افتد؟

در مرحله نخست “چهره۹۰″ و با مراجعه کاربر به صفحه “شرکت در جشنواره“، ایمیل معتبر مراجعه کننده درخواست می‌شود.

هر کاربر می‌تواند با وارد کردن نشانی ایمیل خود و سپس دریافت ایمیل لینک ورود به صفحه تعرفه خود، صفحه ورود پیشنهادهای خود را مشاهده کند.

در این صفحه هر کاربر می‌تواند حداقل یک وبلاگ و حداکثر ۵وبلاگ محبوب خود را برای رقابت در مرحله دوم پیشنهاد بدهد.

هم‌چنین در بخشی دیگر، هر کاربر می‌تواند یک شبکه اجتماعی محبوب و یک سرویس‌دهنده وبلاگ محبوب خود را برای رقابت در مرحله دوم پیشنهاد بدهد.

بر اساس قوانین این مرحله، وبلاگ‌های ثبت شده در مرحله نخست، برای راهیابی به مرحله دوم، بایستی ۵ شرط “داشتن عمر حداقل ۱۰ماهه”، “داشتن حداقل ۱۲نوشته در سال۹۰″، “مسدود نبودن وبلاگ”، “ثبت در یک سرویس‌دهنده وبلاگ مشخص” و “پیشنهاد شدن توسط حداقل ۵کاربر در مرحله نخست” را احراز کنند.

هم‌چنین ۱۰وبلاگی که بیش‌ترین فراوانی پیشنهاد را در مرحله نخست داشته باشند، در مرحله دوم در صف کاندیداهای چهره برتر سال در سطح ملی قرار خواهند گرفت.

دبیرخانه “چهره۹۰″ از شرکت کنندگان خواسته است تا جزییات وبلاگ پیشنهادی خود اعم از موضوع وبلاگ و استان وبلاگ را برای بالا رفتن شانس برگزیده شدن هر وبلاگ در بخش‌های موضوعی و استانی مشخص کنند.

چند عدد و رقم از “چهره۸۹″

در “چهره۸۹” ۸هزار و ۷۱۵حساب کاربری در مرحله نخست این جشنواره مشارکت کردند و ۴وبلاگ را در موضوعات فوتوبلاگ، مینیمال، پادکست و ویدئوکست انتخاب کردند.

هم‌چنین ۱۳وبلاگ‌نویس استانی به عنوان چهره‌های برتر هر استان انتخاب شدند و ۱۲وبلاگ برگزیده بر اساس آرای کاربران به مرحله دوم راه پیدا کردند.

علاوه بر این نزدیک به ۵۰ وبلاگ‌نویس در قالب یک بازی وبلاگی، انتخاب‌های خود در چهره۸۹ را به عنوان یک نوشته در وبلاگ خود منتشر کردند و ۳۰هزار IP واحد از سایت “چهره۸۹” بازدید کردند که باعث شد رتبه سایت این جشنواره در اوج برگزاری از حدود ۵میلیون، به رتبه ۴۰هزار جهانی برسد.

این در حالی است که بر اساس نوشته وبلاگ “چهره۸۹“، تنها ۶۰۰هزار ریال هزینه تبلیغات این جشنواره اعلام شده است.

خواندن ادامه‌ی خبر
فراخوان چهارمین جشنواره عکس های برتر سال ۱۳۹۰

فراخوان چهارمین جشنواره عکس های برتر سال ۱۳۹۰

وبنا – چهارمین جشنواره عکس های برتر سال ۱۳۹۰ توسط دوربین دات نت برگزار میشود. در خبر ارسالی به وبنا آمده است “به روزهای پایانی سال ۱۳۹۰ می رسیم. سالی پربار برای عکاسی کشور. به همین دلیل دوربین.نت به عنوان اولین آژانس عکس خبری ایران قصد دارد با ایجاد فضایی زیبا و در خور نام عکاسان، امسال را با گنجینه ای پربار به پایان برساند. گنجینه ای از عکس های برتر‌سال کشور. تا این گنجینه بسیار گران‌بها سالیان سال به یادگار بماند.”

عکس‌های برتر جشنواره بعد از انتخاب در چندین نمایشگاه عکس روی دیوار می‌رود و در کتابی نیز منتشر خواهد شد.

علاقه مندان میتوانند جهت دریافت اطلاعات بیشتر فراخوان جشنواره را از اینجا مشاهده نمایند.

خواندن ادامه‌ی خبر
چهارمین نشست پژوهشگران رسانه های اجتماعی برگزار شد

چهارمین نشست پژوهشگران رسانه های اجتماعی برگزار شد

وبنا – چهارمین نشست «پژوهشگران رسانه های اجتماعی» امروز یکشنبه ۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۰ با حضور اساتید، کارشناسان و پ‍ژوهشگران این حوزه برگزار شد. ابراهیم اسکندری پور، کارشناسی ارشد مدیریت رسانه در این نشست، سخنرانی با عنوان «شبکه وندی کاربران ایرانی در شبکه های اجتماعی اینترنتی» انجام داد.

وی با بیان اینکه شبکه های اجتماعی علیرغم اینکه پدیده هستند، به عنوان جامعه نیز قابل بررسی هستند؛ اظهار داشت: در شبکه های اجتماعی اکانت ها باید به عنوان یک موجود زنده و هویت واقعی بررسی شوند.

وی با اشاره به اینکه —هر حساب کاربری یا شناسه به عنوان یک هویت مجازی مستقل به شمار می رود، خاطرنشان کرد: هر یک از نمایه های موجود در شبکه، مجموعه ای از ویژگی ها و مختصات شخصی/فردی است که می تواند به عنوان یک هویت مجازی و بدون در نظر گرفتن  فرد ایجاد کننده آن نمایه و تطابق یا عدم تطابق این ویژگی ها با وی، مورد بررسی قرار گیرد.

فایل پاورپوینت سخنرانی وی را می توانید از اینجا دانلود و در ادامه مطلب سایر مباحث مطرح شده را مشاهده کنید.

اسکندری که روش شبکه نگاری را در پایان نامه کارشناسی ارشد خود استفاده کرده است، گفت: نتنوگرافی (شبکه نگاری) اولین بار در سال ۱۹۹۸ توسط —رابرت کوزینتس ارایه شده که در آن —دستیابی به بینش مشارکت کنندگان و —معنا و متن ( بافت) کاربران آنلاین در شبکه ها مورد بررسی قرار می گیرد.

وی که دو شبکه گوگل پلاس و گوگل ریدر (گودر) را به شیوه نتنوگرافی مورد پژوهش قرار داده است، در بیان نتایج خود اظهار داشت: کاربران شبکه های اجتماعی به گودر جهت گیری مثبتی نسبت به فیس بوک دارند که این جهت گیری در مقابل فیس بوک شکل گرفته است.

این کارشناس ارشد مدیریت رسانه با اشاره به اینکه لزومی ندارد ارتباطات دنیای واقعی در شبکه های اجتماعی بازتولید شود، افزود: بخشی از کاربران بازتعریف از شبکه های اجتماعی ارایه می دهند این در حالی است کاربران شبکه برای شبکه‌ای که کاربر آن هستند، هویت قائل اند و این هویت را به رسمیت می‌شناسند.

امیرمهرانی نویسنده وبلاگ مربی نیز در این نشست اظهار داشت: ما در شبکه های اجتماعی به دنبال به یک نقطه مشترک براساس جامعه واقعی هستیم و گودر جایی بود که تمام نمودهای دنیایی واقعی نمایان می شد.

علی اکبر اکبری تبار، نویسنده وبلاگ تحلیل شبکه اجتماعی گفت: پاسخ دادن (ریپلای) در توئیتر فارسی بیشتر رخ می دهد و به نوعی در توئیتر، فارسی زبانان با یکدیگر تعامل دارند، این در حالی است که سایر کاربران غیر فارسی توئیتر چنین استفاده ای بسیار کم دارند.

میلاد اسلامی زاده نیز در این نشست با بیان اینکه آدم ها در  گودر بسیار زیاد بی پروا بودند اظهار داشت: عدم آگاهی افراد نسبت به سطح بندی روابط در شبکه های اجتماعی یکی از بحث های اساسی این شبکه هاست.

لیلا موسوی نصب، کارشناس ارشد علوم ارتباطات نیز در این نشست بیان کرد:  بازتولید دنیای واقعی در شبکه های اجتماعی یک نوعی از روابط جدید در این شبکه ها ایجاد می کند.

پویا رجامندی، مدیر شبکه اجتماعی وبز نیز خاطرنشان کرد: هرچقدر تنظیمات حریم خصوصی (privacy) در شبکه اجتماعی بیشتر باشد رفتارها واقعی تر می شود

گفتنی است در این نشست، دکتر منصور ساعی، مصطفی لامعی، پدرام الوندی، شایان شلیله، اسما کروبی و غیره حضور و در بحث ها شرکت فعال داشتند.

خواندن ادامه‌ی خبر
نابسامانی نرخ ارز و تاثیر منفی آن بر میزبانی وب ایران

نابسامانی نرخ ارز و تاثیر منفی آن بر میزبانی وب ایران

وبنا – علیرضا شیرازی – در هفته های گذشته شاهد افزایش نرخ دلار تا دو هزار تومان نیز بوده ایم و راهکارهای اعلام شده بانک مرکزی و دولت نیز تاکنون نتوانسته نابسامانی نرخ دلار را کنترل کند. تک نرخی شدن ارز جز اینکه قیمت دلار دولتی را افزایش داد عملا  برای افرادی که نیاز به ارز برای کارهای به غیر از مسافرت و واردات رسمی داشته اند تاثیری نداشته است. شرکتها و افرادی که در زمینه میزبانی وب فعال هستند یا مدیران سایتهایی که خود مستقلا سرور اجاره کرده اند برای پرداخت اجاره سرورهای خود در دیتاسنترهای خارجی یا لایسنس نرم افزارهای مورد استفاده  چاره ای جز خرید ارز از بازار آزاد ندارند و با نرخ کنونی ارز آنها با افزایش دو برابری هزینه های خود مواجه هستند. این در حالیست که درآمدهای ریالی (به دلیل قرادادهای سالیانه هاستیگ یا درآمد تبلیغات و…) افزایش چندانی نداشته است. این نابسامانی نرخ ارز در کنار تحریم سیستم بانکی هزینه انتقال ارز و یا شارژ کارتهای اعتباری را نیز افزایش داده است. 

احتمالا برخی خواهند گفت که میزبانی وب در داخل کشور راهکاری برای حل مشکل اشاره شده است اما حقیقت آن است که حتی با نرخ کنونی ارز هم هزینه اجاره سرور در خارج از کشور ارزانتر از داخل کشور است. هزینه پهنای باند در ایران ده ها برابر پهنای باند در دیتاسنترهای خارج از کشور است و حتی هزینه پهنای باند در اینترانت داخلی کشور (ترافیک تبادل شده بین سرور و کاربری در ایران) نیز بیش از ده برابر  پهنای باند با کیفیت با اینترنت در یک دیتاسنتر خارجی دارد. 
به جز سرورهایی که با مشخصات متوسط و ترافیکی متوسط که در برخی دیتاسنترهای ایرانی با قیمت متعادل (هرچند بالاتر از نمونه خارجی) ارائه می شود تهیه پهنای باند کمی بالاتر یا سخت افزاری قوی تر هزینه های تهیه سرورهای اختصاصی را بصورت قابل توجهی بالا می برد. در بسیاری از دیتاسنترهای ایران تنها اجاره فضا برای قرار دادن سروری که توسط مشتری خریداری شده از اجاره سرور (بدون آنکه نیازی به خریداری سخت افزار و نرم افزار باشد) در دیتاسنتر خارجی بیشتر است.
همچنین سخت افزار سرورها نیز از خارج وارده شده و با توجه به واسطه ها و ورود محدود قیمت بالاتری به نسبت خرید یا اجاره در خارج از کشور دارند.هزینه های لایسنس و خرید نرم افزار نیز تفاوتی با خارج از کشور نداشته و وابسته به نرخ ارز آزاد است.

 

نابسامانی قیمت ارز، ناامیدی از کنترل دولت بر نرخ ارز و احتمال افزایش آتی نرخ دلار تهدیدی جدی برای بازار میزبانی وب در ایران بوده و کار را برای سایتهای بزرگ ایرانی نیز سخت تر کرده است.

خواندن ادامه‌ی خبر
شبکه وندی کاربران ایرانی در شبکه های اجتماعی مجازی بررسی می شود‎

شبکه وندی کاربران ایرانی در شبکه های اجتماعی مجازی بررسی می شود‎

وبنا – نشست بهمن ماه «پژوهشگران رسانه های اجتماعی» با واکاوی مفهومی شبکه وندی کاربران ایرانی در شبکه های اجتماعی مجازی یکشنبه ۳۰ بهمن ماه جاری با حضور اساتید، کارشناسان و پ‍ژوهشگران برگزار می شود. سخنران این نشست، ابراهیم اسکندری پور، کارشناسی ارشد مدیریت رسانه است که در پژوهش خود گوگل ریدر و گوگل پلاس را مورد بررسی قرار داده است.

برای اطلاعات بیشتر به آدرس socialmedia.ir مراجعه کنید.

خواندن ادامه‌ی خبر
برگزاری دومین کنفرانس خدمات ارزش افزوده تلفن همراه ایران

برگزاری دومین کنفرانس خدمات ارزش افزوده تلفن همراه ایران

وبنا – دومین کنفرانس خدمات ارزش افزوده تلفن همراه ایران در تاریخ ۱۴ و ۱۵ اسفند ۱۳۹۰ در سالن همایش های بین المللی صدا وسیما در تهران برگزار خواهد شد. دکتر تقی­پور، وزیر فناوری، اطلاعات و ارتباطات٬ دکتر صدوقی، مدیر عامل محترم شرکت ارتباطات سیار همراه اول٬ مهندس قلمبر دزفولی، مدیر عامل محترم شرکت ایرانسل و مهندس حمید رضا فرنگ، مدیر عامل محترم شرکت رایتل از سخنرانان این کنفرانس می باشند.

بازار کسب و کار خدمات ارزش افزوده تلفن همراه (VAS Business) محتوا برای تلفن همراه (Mobile Content) نرم­افزارهای تلفن همراه (Mobile Apps) اپراتورها و زیرساخت (Operators and Platforms) خدمات مالی و بانکی همراه (Mobile Banking and Payment) خدمات عمومی (دولتی) بر روی تلفن همراه (Public and Government) وب و تلفن همراه (Mobile Web) برخی از موضوع های این کنفرانس می باشد.

برای مشاهده سایت به آدرس www.vasconference.ir مراجعه کنید.

خواندن ادامه‌ی خبر
فیلترینگ بی‌ضابطه برای مردم آزار دهنده است

فیلترینگ بی‌ضابطه برای مردم آزار دهنده است

وبنا – احمد توکلی رئیس مرکز پژوهش های مجلس با هشدار نسبت به هزینه های “فیلترینگ مردم آزار” برای نظام تاکید کرد: اتفاقات اخیر حتی اگر توجیه امنیتی داشته باشد، باید توسط مسئولان برای مردم توضیح داده شود، چرا که به افزایش اعتماد مردم نسبت به حاکمیت می انجامد و مردم حق جو نیز اقدامات قابل توضیح و منطقی را خواهند پذیرفت.

احمد توکلی در گفتگو با مهر افزود: شیوه فیلترینگ اخیر و قطع بدون اطلاع بسیاری از سرویس های مورد مراجعه اکثر قریب به اتفاق مردم، بدون اینکه قبلا گزینه جایگزین در داخل ایجاد شده باشد و بدون اینکه مسئولان مربوطه قبلا توضیح قانع کننده به مردم داده باشند، گلایه اقشار تحصیلکرده را به دنبال دارد و چنین فیلترینگ مردم آزاری برای نظام بسیار هزینه زاست.

توکلی ادامه داد: این روش فیلترینگ ضررهای دیگری هم دارد. از یک طرف مردم را به قانون شکنی و استفاده از سازوکارهای ضدفیلتر تحریک می کند و قبح قانون شکنی را می ریزد و از طرف دیگر فیلترینگ را از حالت ابزار کنترل مؤثر فضای مجازی خارج می کند، چرا که در وضعیتی که اکثر کاربران اینترنت به سمت استفاده از نرم افزارهای فیلترشکن سوق داده می شوند، فیلترینگ تاثیر خود را از دست می دهد.

خواندن ادامه‌ی خبر
بررسی کاندیدهای جشنواره وب در آی کلاب

بررسی کاندیدهای جشنواره وب در آی کلاب

وبنا – وبلاگ آی‌کلاب قصد دارد در سلسله مطالبی به بررسی کاندیداهای جشنواره وب ایران بپردازد. در این بررسی‌ها٬ مصطفی لامعی نویسنده آی‌کلاب کاندیداهای هر گروه را با هم مقایسه می‌کند. هدف از ارائه این مطالب معرفی بیشتر کاندیداهای دور چهارم جشنواره وب ایران است. اولین مطلب از این سلسله مطالب بررسی گروه اشتغال است که منتشر شده است. آرشیو این مطالب را در این بخش از آی‌کلاب دنبال کنید.

خواندن ادامه‌ی خبر
برخورد پلیس فتا با سایت‌های اسپمر

برخورد پلیس فتا با سایت‌های اسپمر

وبنا – برخی از وب‌سایت‌ ها برای هدایت کاربران از موتورهای جستجو به وب‌سایت های خود از کلمات کلیدی نامرتبط استفاده می‌کنند. پلیس اینترنتی ایران اعلام کرده است با این دست از سایت ها برخورد می کند. پلیس فتا اعلام کرده است گردانندگان این سایت ها به یک تا سه سال حبس و جزای نقدی محکوم می‌شوند.

خواندن ادامه‌ی خبر
جشنواره مردمی و جهانواره مردمی

جشنواره مردمی و جهانواره مردمی

وبنا – آرش برهمند – جشنواره وب ایران هنوز کاستی‌های فراوانی دارد. باید این جمله را ابتدای هر تحلیلی درباره این واقعه وب ایران نوشت تا مخاطبان ارزش واقعی آن را نه در برگزاری دقیق و بی‌نقص یا حتی قضاوت عادلانه‌اش جستجو کنند.  جوهره و ارزش واقعی این جشنواره در ذات مردمی آن و ایده مرزشکنانه‌اش نهفته است که هنوز پس از چهار سال هم پا بر جای بوده و به حیات خود ادامه می‌دهد.

 

فستیوال وب طی این چهار دوره برگزاری‌اش کوشیده فراگیرتر باشد و از جهان رویاهای مجازی به دنیای جاه‌طلبی‌های حقیقی مهاجرت کند، کوشیده درآمد کسب کند و تداوم داشته باشد، تلاش کرده ماهیتی رسمی بیابد و مسئولان را نه در برابر خود که در کنار خویش قرار دهد ولی تا کنون روح مردمی خود را نفروخته است. هنوز هم ریشه‌های آن را باید در نسل نخست توسعه‌دهندگان وب در ایران جستجو کرد، هنوز هم بزرگترین مدافعان و منتقدان آن وبلاگ‌نویسان هستند و هنوز ارتباطش با جوانان گمنامی که این شعله مقدس پارسی را در فضای وب روشن نگاه داشته‌اند قطع نشده است.

 

همین ارتباط گرچه مهمترین پاشنه آشیل جشنواره وب ایران در مسیر توسعه است ولی در عین حال مهمترین وجه تمایز آن را با نیم دو جین جشنواره‌ای که سالانه در جهان وب برگزار می‌شوند هم رقم زده است. هنوز این جشنواره برای شهروندان دیجیتالی جهان وب مهم است و ملاحظات اجرایی یا حامیان مالی نتوانسته‌اند این حساسیت را از میان ببرند. هنوز چهار هزار سایت خود را در این جشنواره به معرض انتخاب مردمی و تخصصی می‌گذارند و هنوز هم سایت‌ها برای پیروزی خود در آن لابی می‌کنند و تبلیغات می‌کنند.

 

مخلص کلام آن که در روزگاری که انتخاب و ارزش نتایج آن هر روز بیش از پیش رنگ می‌بازد جشنواره وب ایران و شرکت‌کنندگان آن نماد گردن نهادن به رای عمومی هستند تا بازتابی از جوهره مردمی جهان وب باشند. تداوم هوشمندانه و منصفانه وقایعی از این دست این روزنه امید را باز خواهد نگاه داشت که سرانجام روزی مسئولان با درک این توسعه‌دهندگان بی‌ادعا و پارسای وب در نگاه پرسوظن و بدبینانه خود به جهان وب و فعالینش تغییری حاصل کنند.

 

این مطلب برای ویژه نامه جشنواره وب ایران که توسط هفته نامه عصرارتباط منتشر شده٬ نوشته شده است برای مشاهده ویژه نامه کامل به آدرس http://asreertebat.com/1390/11/15/AsreErtebat_weekly/443/Page/17 مراجعه کنید

خواندن ادامه‌ی خبر