ماه: دی ۱۳۹۰

مصاحبه اختصاصی عصر ارتباط با مدیر توسعه خاورمیانه W3C

مصاحبه اختصاصی عصر ارتباط با مدیر توسعه خاورمیانه W3C

وبنا – برنارد گیدون٬ مدیر توسعه خاورمیانه کنسرسیوم وب جهانی به دعوت جشنواره وب ایران به ایران آمد تا بازدیدی از روند برگزاری چهارمین دوره از رویداد بزرگ ملی در حوزه وب باشد. مصاحبه اختصاصی نشریه عصر ارتباط با وی را در زیر می خوانید.

برای مشاهده این مصاحبه می توانید به سایت عصر ارتباط هم بروید.

 

گفت وگوی اختصاصی عصر ارتباط با برنارد گیدون مدیر خاورمیانه کنسرسیوم شبکه جهانی وب

استاندارد لازمه توسعه پایدار وب است

آرش برهمند

 

کنسرسیوم شبکه جهانی وب یا همان W۳C را باید بزرگترین میراث بنیانگذار www یعنی تیم برنرز لی پس از ابداع تاریخسازش به شمار آورد چرا که این نهاد بینالمللی با نظارتش بر توسعه و تدوین استانداردهای حوزه وب همواره نقش یک موتور محرکه را در این حوزه ایفا کرده است و با دارا بودن سه شاخه در فرانسه، آمریکا و ژاپن حالا فراگیرترین نهاد بینالمللی در این عرصه است. وبسایت این کنسرسیوم همچنان مهمترین منبع توسعه وب در جهان مجازی است و مطابق آخرین آمار بیش از ۱۱ میلیون بازدیدکننده در سال دارد. در خود کنسرسیوم هم نزدیک به ۳۵۰ سازمان و شرکت عضو هستند که دامنه آنها از گوگل گرفته تا همین جشنواره پرسر و صدای وب در ایران متفاوت است.

 

برنارد گیدون فرانسوی خوشخلقی که مسوول بخش خاورمیانه W3C است را کاملا بر حسب تصادف در الکامپ دیدیم که ساعاتی بعد با همراهی میزبانش یعنی مدیران جشنواره وب ایران در دفتر عصر ارتباط میهمان فنجانی قهوه و گپی کوتاه بود که برگزیدهای از آن را در ادامه میخوانید. دیدگاه جالب وی درباره چالشها و وظایف پیش روی این نهاد بینالمللی را از دست ندهید. 

 

W3C همواره وظیفه خودش را تضمین رشد پایدار شبکه وب از طریق استانداردسازی و رواج آن استانداردها عنوان کرده است. چگونه واقعا این جریان استانداردآفرینی قرار است به توسعه وب کمک کند؟

 

بیایید واقع‌گرا باشیم. شبکه جهانی وب یا همان www در حال حاضر هم بر بالاترین قله جهان ایستاده است ولی حتی همین دستاورد هم نیازمند یک انقلاب دیگر است. احتمالا شما هم این اظهار نظر تیم برنرز لی را شنیده‌اید که در حال حاضر ما فقط از ۳۰ درصد پتانسیل موجود در وب بهره می‌بریم. پس اینترنت به عنوان یک ابزار جهانی نیازمند توسعه در عرصه‌های گوناگون است و در این فرآیند توسعه وب به حیطه‌های جدید ما ناگزیریم اندکی آن را سازماندهی کنیم چون راهبری وب نیازمند چارچوب‌های یکسان و همگن برای حرکت به سمت بسترهای جدید است.

 

ولی همیـشه این تهـدید هـم وجـود دارد که ایـن به اصطلاح استانداردهای جدید خودشان مانعی برای توسعه به بسترهای خودجوش موجود در جهان وب هم بشوند.

 

ما هم با این نظر شما کاملا موافقیم و دقیقا به همین دلیل است که W3C در قالب یک کنسرسیوم تعریف شده و ادامه حیات داده است. به عبارت دیگر این کنسرسیوم تشکیل شده تا مطمئن شود تا حد ممکن تمامی بازیگران جهان وب و گروه‌ها و شرکت‌های موثر بر آن در تدوین این استانداردها حضور دارند و دیدگاه‌های آنها از قلم نخواهد افتاد. گاهی پیش می‌آید که شاهد اختلاف نظرات جدی میان اعضای کنسرسیوم هستید که مدت‌ها هم ادامه پیدا می‌کند ولی در نهایت آنها بر سر استانداردهای واحد در زمینه‌های رو به توسعه مانند شبکه‌های اجتماعی، نرم‌افزارهای مبتنی بر وب و سیستم مکان‌یابی مبتنی بر اینترنت به نتیجه می‌رسند. همچنان هم همین ساز و کار مبتنی بر وب به عنوان موثرترین راه‌ حل موجود بر جای مانده است.

 

موثرترین راه حل موجود برای منافع مشترک؟

 

نه کنسرسیوم لزوما به دنبال منافع خودش یا اعضایش نیست. در نهایت ما یک سازمان غیرانتفاعی هستیم.

 

ولی همچنان ساز و کار مالی و اعتباری W3C کمی ابهامبرانگیر به نظر میرسد.

 

اتفاقا به هیچ وجه این‌طور نیست و ما ساختاری کاملا شفاف را در این زمینه دنبال می‌کنیم که بر سه جریان مالی استوار است. اول از همه برای عضویت در این کنسرسیوم اعضا حق عضویتی پرداخت می‌کنند، سپس ما ساختار کمک‌های مالی و اهدائیات را داریم و در نهایت در قالب سوم در برخی پروژه‌های مرتبط به جهان وب نقش ایفا می‌کنیم که در نهایت برای ما آورده مالی دربر دارند مانند همین پروژه‌‌ای که برای اتحادیه اروپایی انجام می‌دهیم.

 

این پروژهها هیچ وقت از فاز تحقیقاتی خارج نمیشوند. میشوند؟

 

معمولا طرح‌هایی که به W3C واگذار می‌شود در محدوده وب شامل قضایایی کاملا تعریف‌شده هستند. مثلا در یک طرح ما وظیفه داریم چک کنیم که فلان پروژه همخوانی لازم را با استانداردهای وب دارد یا نه. ما طرح‌هایی هم با سازمان ملل و دولت‌های در حال توسعه در آفریقا دنبال می‌کنیم که به دنبال توسعه وب به گونه‌ای است که مطمئن شویم همه جمعیت این کره خاکی حداقل دسترسی لازم را به شبکه جهانی دارند.

 

شما یک فرآیند رایج دارید موسوم به تاییدکردن یا همان Validating که طی آن مشخص میکنید یک وب آیا با استانداردهای W3C همخوان است یا نه. آیا این سرویس رایگان است یا هزینهای را برای مخاطب کنسرسیوم در پی دارد؟

 

در حال حاضر هیچ هزینه‌ای از جهت تایید کردن وب‌سایت مطابق با موازین W3C دریافت نمی‌کنیم. البته باید تاکید کنم درصدد هستیم سرویس خاصی را برای کمپانی‌های بزرگ اضافه کنیم که در واقع سرویس ویژه است. با ابزار تایید فعلیمان تاکنون بیش از یک میلیون صفحه وب را مورد بررسی قرار داده‌ایم ولی برخی کمپانی‌های بزرگ‌تر خواستار سرویسی هستند که خدمات بیشتری ارائه کند که در آینده نزدیک ارائه خواهد شد. ابزار فعلی موجود روی وب‌سایت W3C کاملا رایگان است و به راحتی وب‌سایت شما را از نظر تطبیق با استانداردهای HTML یا CSS یا سایر فناوری مورد نظر بررسی خواهد کرد.

 

وقتی از خدمات «ویژه» حرف میزنید دقیقا چه نوع سرویسی مد نظرتان است؟

 

ما هنوز در حال تعیین این بخش از بحث خدمات ویژه هستیم ولی شاید بخش عمده‌ای از آن متمرکز بر ابزاری باشد که از رابط کاربری مناسب‌تری استفاده کند که به صورت جامع تمامی ابزارهای تایید را در خود داشته باشد.

 

پس این تضمین برای توسعهدهندگان وب در ایران وجود دارد که استانداردهای وب به صورت باز (Open Standard) باقی خواهد ماند؟

 

تمامی استانداردهایی که در W3C تدوین می‌شوند حائز شرایط آزاد بودن مالکیت معنوی یا همان به اصطلاح royalty Free هستند بنابراین این استانداردها همواره به صورت باز باقی خواهند ماند و بهره‌گیری از آنها رایگان است. در این باره هیچ تردیدی وجود ندارد ولی خب گاهی سرویس‌هایی هستند که ناگزیر باید به صورت تجاری عرضه شوند چون برای پاسخ به نیازهای طیف خاصی از مخاطبان W3C هستند و نیروی انسانی خاص خود را هم می‌طلبند. مثلا ما بخش آموزش آنلاین را در مورد برخی از مباحث داریم و چون این فرآیند نیروبر است هزینه بسیار اندکی بابت آن از مشتریان سرویس دریافت می‌کنیم؛ مبلغی حدود ۵۰ یورو یا یک چنین چیزی. البته برخی افراد به ما گفتند که این یک فاجعه است، این کار را نکنید.

 

همان ۵۰ یورو؟!

 

بله همان ۵۰ یورو ولی خب شرایط نیروی انسانی ایجاب می‌کرد. در کنار این موارد کمپانی‌هایی هم هستند که به همان ابزارهای ویژه برای تایید پروژه‌های خود نیاز دارند و طبیعی است به سبب ماهیت تجاری این درخواست‌ها ناگزیر آنها را هم به همان صورت تجاری ارائه کنیم. باز هم تاکید می‌کنم در هر صورت استانداردهای W3C به صورت باز باقی خواهند ماند و هزینه‌ای دربر ندارند. این در DNA ماست که به صورت رایگان کار کنیم چون در نهایت ما یک سازمان غیرانتفاعی هستیم.

 

شما یک سیاست مبتنی بر پیگیری هم دارید که ظاهرا برای این است مطمئن شوید وبسایتی که به استانداردهای شما رسیده است در همان سطح باقی خواهد ماند. درست متوجه شدم؟

 

بله تا حدودی. وقتی یک وب‌سایت از ابزارهای ما برای تایید همخوانی خودش با معیارهای W3C استفاده کند، تلاش می‌کنیم مطمئن شویم که در مورد استانداردهای جدید هم اطلاع‌رسانی لازم به اعضا و مخاطبان صورت می‌گیرد تا این استانداردهای جدید هم همه‌گیر شوند. در حال حاضر ما بیش از ۲۲۰ استاندارد را به صورت فراگیر مورد استفاده قرار داده‌ایم و این وظیفه ماست که به سبب ماهیت رشد سریع در جهان وب مطمئن شویم در عین پایبندی به استانداردهای پیشین همچنان یک تحول ظریف هم در زمینه استانداردهای جدید صورت می‌گیرد که فضای استانداردهای موجود را به‌روز کند. ما به این سیاست اصطلاحا سیاست پیگیری می‌گوییم.

 

فرآیند عضویت در W3C به چه ترتیب است؟ اعضای حقیقی هم میتوانند عضو شوند؟

 

اعضای حقیقی که نمی‌توانند عضو خود کنسرسیوم W3C شوند چون مثل هر کنسرسیوم دیگری کنسرسیوم مجموعی از نهادهای حقوقی و تجاری است ولی اعضای حقیقی می‌توانند جامعه W3C بشوند. جامعه W3C یک گروه علمی است که می‌تواند ایده‌ها و مباحث خودش را مطرح کند و تبادل نظر بگذارد که بسیاری از شخصیت‌های علمی و فعالان مستقل وب در سراسر جهان عضو آن هستند. آنها می‌توانند مباحث پیشنهادی خودشان را به کنسرسیوم ارائه کنند ولی لزوما مساله خروجی‌های W3C در کنترل آنها نیست. در مقابل وقتی شما عضو کنسرسیوم می‌شوید نظرات‌تان در یک بستر فنی و در فضای آنلاین با سایر نظرات موجود مواجه خواهد شد که در نهایت یک نظارت فنی بر آن وجود دارد و خروجی‌ها بدون اینکه شما از نتایج و الزامات آنها مطلع باشید تبدیل به استاندارد نخواهند شد. این بستر تعاملی مهم‌ترین کارکرد W3C در زمینه استاندارد است چون تضمین می‌کند تا حد امکان منافع تمامی بازیگران وب در نظر گرفته شود و بالواقع صدای همه اعضای W3C شنیده شود.

 

برای مثال در حال حاضر جشنواره وب ایران جدیدترین عضو W3C در ایران است. دقیقا چه ارزشی از سمت کنسرسیوم شما وارد این فرآیند خواهد شد؟

 

مهم‌ترین سودی که جشنواره وب ایران به صورت متقابل می‌رساند این است که ما را در جریان پیشرفت‌ها، گرایش‌ها و دغدغه‌های بازار وب ایران می‌گذارد که تاکنون عملا در این باره مسکوت بوده است. این جشنواره به عنوان یک عضو W3C از این پس قادر خواهد بود همه مولفه‌های بالا را در فرآیند تدوین استانداردهای وب وارد کند و در مباحث حال حاضر از شبکه‌های اجتماعی گرفته تا برای مثال همان سیستم مکان‌یابی (GPS) دیدگاه‌هایش در تمامی آن ۲۲۰ گروه استاندارد موجود در نظر گرفته خواهد شد.

 

شاید اینها منافع متقابلی باشد ولی در نهایت چه نفعی مشخصا متوجه خود جشنواره وب ایران خواهد شد؟

 

W3C همواره مهم‌ترین نقطه قوتش بنیه فنی و تجربه‌اش در زمینه ارزیابی وب‌سایت‌ها و طرح‌ها بر مبنای استانداردهای جهانی موجود در این حوزه بوده است. اگر بپذیریم که جشنواره وب ایران در نهایت به دنبال همین سنجش وب‌سایت‌ها و رتبه‌بندی آنها است، دسترسی به دیدگاه‌ها و تجربیات و اسناد کنسرسیوم در این خصوص بدون شک برای آن یک برگ برنده خواهد بود. دقت کنید که همین جریان انعکاس دیدگاه‌های ایرانی در استانداردسازی جهانی حوزه وب هم دستاورد کمی نخواهد بود چرا که در نهایت تضمین خواهد کرد در نگاه استانداردسازی آتی شرایط و ویژگی‌های بومی بازار ایران از زبان گرفته تا مزیت‌ها و دغدغه‌ها در نظر گرفته خواهد شد.

 

اشاره به مساله زبان بسیار به موقع بود چون واقعیت این است که به ندرت در بانک اطلاعات اسنادW3C ما به مطالب فارسی برمیخوریم.

 

ما یک کارگروه داریم که روی چندزبانه بودن استانداردها و منابع مرتبط با آنها کار می‌کند. واقعیت این است که فرآیند تولید و عرضه این منابع کاملا متن‌باز است و ما نمی‌توانیم به تنهایی در زمینه تولید محتوای بومی گامی برداریم و باید خود جوامع فعال وب در ملت‌های مختلف در این زمینه درگیر و دخیل باشند. توان و امکانات لازم برای این منظور در یک کنسرسیوم غیرانتفاعی وجود ندارد. ما نیازمند همان حضور شخصیت‌های علمی ایران در جامعه وب هستیم. همین حالا هم افرادی هستند که به صورت کاملا خودجوش ترجمه متون علمی ما را عرضه می‌کنند و اتفاقا در این زمینه زمان‌بندی مناسب و منظمی هم دارند.

 

ولی قبول دارید که کافی نیست و باید تشویق و تقویت شود؟

 

در جهان وب اصلا واژه‌ای به نام کافی وجود ندارد. این منابع بومی هم کافی نیست و ما باید این جریان اطلاعات را تشویق کنیم که بیشتر در خود جامعه توسعه‌دهندگان وب ایرانی رواج پیدا کند. نهادهایی مانند جشنواره وب ایران هم بدون شک در اینکه سطح تماس ما را با این گروه فعال در وب بالا ببرند بسیار موثر خواهند بود.

 

حقیقت این است که جامعه وب ایرانی از بسیاری جهات آمادگی این را ندارد که خودش را درگیر استانداردهایی از پیش تعیینشده کند. فکر نمیکنید هنوز این بازار در ایران بلوغ کافی را ندارد؟

 

طی این سفر و پیش از آن این فرصت را داشتیم که اندکی جامعه وب ایران را نظاره کنیم و ما هم متوجه این بیگانگی میان وب‌سایت‌های ایرانی و W3C شدیم. پیشتر هم اشاره کردم که ما در تلاش هستیم از طریق اعضا سطح تماس‌مان را با این بازار بالا ببریم و فکر می‌کنیم وقتی خود جامعه وب ایران و وب‌سازهای ایرانی در فرآیند تدوین استانداردها بیشتر دخیل باشند به تبع آن میزان تعهد آنها و انگیزه‌شان برای پیروی از استانداردهای جهانی در این زمینه بیشتر خواهد شد. همین حالا هم استانداردهایی در زمینه وب در فضای داخلی خود ایران تدوین شده است و طبیعی است که این استانداردها تمایل برای همه‌گیر شدن دارند. شیوه‌های ما هم برای فراگیر کردن استانداردهایمان کاملا تشویقی و داوطلبانه است پس در این زمینه کاملا خوشبین هستیم.

 

در هفتههای اخیر پیشنهاد W3C برای تصویب استانداردی در زمینه «پیشگیری از  ردگیری مشتریان» در فضای وب خبرساز شده است. این استاندارد «ردگیری مشتریان» دقیقا از کجا سرچشمه گرفته و دنبال چه هدفی است؟

 

این ایده در ابتدا توسط همان جامعه علمی W3C مطرح شد و تمامی هنر ما در این است که همواره چشمان خود را روی حقایق شبکه وب باز نگه داریم و آنها را دنبال کنیم. در این زمینه هم مثل تمامی فرآیندهای دیگر دنبال این بودیم که فضای وب را برای کاربرانش امن‌تر کنیم و با ایفای یک نقش رگولاتور مطمئن شویم با رعایت اصول منطقی منافع بلندمدت کاربران هم تامین خواهد شد.

 

فکر نمیکنید این جریان تا حدودی باعث خواهد شد پروتکلهای امنیتی به ویژه در زمینههایی مانند امضای دیجیتال یا تجارت و بانکداری الکترونیکی تضعیف شوند؟

 

یک تفاوت ظریف بین طرح «پیشگیری از  ردگیری مشتریان» و امنیت در فضای آنلاین وجود دارد. این مصوبه در تلاش است جلوی نقض حریم شخصی افرادی را که صرفا برای کسب اطلاعات وارد وب‌سایت شما شده‌اند بگیرد نه اینکه مانع امن‌ شدن فرآیندهای تجارت الکترونیکی شما شود. وقتی در یک پورتال تجارت الکترونیکی وارد می‌شوید با وارد کردن نام کاربری خودتان یا شماره کارت اعتباریتان وارد فضای قانونی-تجاری سایت می‌شوید که مقررات از پیش تعیین‌شده خودش را دارد. برای مثال کمپانی طرف قرارداد شما متعهد می‌شود از اطلاعات شخصیتان سوءاستفاده نکند یا با اجازه شما برایتان ایمیل بفرستد یا مسائلی از این دست، این به هیچ وجه با استاندارد «پیشگیری از  ردگیری مشتریان» در تضاد نیست. این قانون در تلاش است جلوی سوءاستفاده تجاری از رفتارهای مبتنی بر وب شما را بگیرد نه اینکه امنیت فضای تبادل اطلاعات را کاهش دهد.

 

اگر این درخواست برای ردگیری از طرف دولت و مراجع قضایی باشد چطور؟ «پیشگیری از  ردگیری مشتریان» شامل این حوزه هم میشود؟

 

ببینید این‌گونه درخواست‌ها تا جایی که در محدوده مقامات رسمی باشند محدود به ایران یا هر کشور دیگری نیست و حتی در فرانسه هم به چشم می‌خورد و اساسا تحت پوشش «پیشگیری از  ردگیری مشتریان» نیست. طرح یادشده در تلاش برای جلوگیری از سوءاستفاده تجاری است و شامل نیات سیاسی نمی‌شود چرا که به صورت پیش‌فرض در هر کشور دولت و مراجع قضایی عامل اجرای قانون و تضمین حریم شخصی هستند نه ناقض آن. مثلا هیچ دولتی قرار نیست اطلاعات شما را به یک شرکت بازاریابی بفروشد که آنها بتوانند رفتارهای خرید شما را در وب بررسی کنند. باز هم تاکید می‌کنم محدوده این طرح شامل شرایط سیاسی خاص نیست و شامل شرایط تجاری و سوءاستفاده از اطلاعات شخصی کاربران در این جهت است.

 

بدنه استانداردهای W3C به سرعت در حال گسترش است و کم نیستند کارشناسانی که اعـتقاد دارند حجم انبوه این استانداردها مهاجرت وب به فضاهای جدید مانند وب ۰.۲ یا رایانش ابری را کند میکند. تا چه حد با این انتقاد از W3C موافق هستید؟

 

استاندارد با این نیت عرضه نمی‌شود که جلوی توسعه را بگیرد. با این نیت تدوین می‌شود که توسعه‌دهندگان فضای وب را به سمت فضاهای جدید راهنمایی کند و کاربردهای جدید آن را ممکن و متصور کند. ما با این مسائلی که شما اشاره کردید رو‌به‌رو هستیم و فراموش نکنید که ما یک کمپانی ساده نیستیم که خیلی راحت زمینه تمرکز خودمان را تغییر دهیم. W3C یک کنسرسیوم است که جهت‌گیری آن را خود توسعه‌دهندگان فضای وب در سراسر جهان تعیین می‌کنند. از دید ما وب بستری است که از طریق آن جوامع محلی با جهان آشنا می‌شوند و جهان نیز با این جوامع محلی آشنایی پیدا می‌کند. شاید همیشه هم ما سریع نبوده‌ایم ولی این بهایی است که حاضریم برای همه‌گیر بودن تصمیمات‌مان بپردازیم.

خواندن ادامه‌ی خبر
دسترسی به کتابخانه مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی در موبایل

دسترسی به کتابخانه مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی در موبایل

وبنا – نسخه نرم افزار “کتابشناسی کتابخانه مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی” ویژه تلفن همراه ، براساس سیستم عامل آندروید طراحی شده که امکان جستجو در مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی را مهیا می کند. این نخستین بار است که سیستم های تلفن همراه، در حوزه کتابخانه ها عرضه می شوند.

نوع معماری این سیستم به صورت (Service Oriented Architecture: SOA) بوده که نسبت به نسخه قبلی، کاربر پسند تر میباشد.عرضه این نرم افزار به صورت رایگان بوده که با بارگذاری فایل APK آن، به راحتی قابل نصب بر روی تلفن های همراه با پشتیبانی سیستم عامل اندروید و یا تبلت می باشد و تنها لازم است کاربران به اینترنت متصل شوند.

آدرس پایگاه مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی www.islamicdoc.org می باشد.

علاقمندان می توانند این نرم افزار را از اینجا دانلود نمایند.

خواندن ادامه‌ی خبر
بیانیه کمیته ثبت آثار چهارمین جشنواره وب ایران

بیانیه کمیته ثبت آثار چهارمین جشنواره وب ایران

وبنا – پس از اتمام زمان ثبت نام در چهارمین جشنواره وب ایران و شروع داوری چهارمین دوره، کمیته ثبت نام جشنواره وب ایران بیانیه ای منتشر کرده است که در ادامه متن کامل این بیانیه درج شده است.

ضمن قدردانی از حضور و مشارکت بی سابقه شما مدیران وب سایت های ایرانی در چهارمین دوره جشنواره ایران به اطلاع می رساند مرحله انتخاب اولیه آثار به اتمام رسیده است و انشالله داوری این دوره از جشنواره تا تاریخ ۱۸ دیماه به اتمام خواهد رسید و کاندیداهای هر گروه معرفی خواهند شد.

تعدادی از وب سایت ها که ملاک های اولیه جهت شرکت در جشنواره را نداشته اند از این رویداد حذف گردیده اند. برخی از این موارد عبارتند از:

۱. عدم انتخاب گروه مرتبط و صحیح

۲. عدم رعایت استاندارد اولیه طراحی

۳. تبلیغات بیش از حد و اندازه در صفحات

۴. عدم قابلیت دسترسی به وب سایت

 

بیشترین حذف شرکت در جشنواره به واسطه اشتباه در انتخاب گروه روی داده است و البته برخی از وب سایت ها نیز تنها یک و یا دو گروه غیر مرتبط را انتخاب کرده اند که همچنان در گروه صحیح انتخابی خود داوری خواهند شد.

یکی از مواردی که برخی از شرکت کنندگان در جشنواره به آن توحه کافی نداشته اند انتخاب صحیح گروه ها بوده است. بطور مثال یک وب سایت که در حوزه خودرو اطلاع رسانی می نماید لازم است ابتدا گروه مضوعی خودرو را انتخاب نماید و برای انتخاب دوم و سوم از موضوعات دیگر و یا گروه های غیر موضوعی استفاده نماید. این اشتباه و موارد مشابه باعث حذف وب سایت از شرکت در آن گروه خاص و یا در مواردی باعث حذف تمامی گروه های انتخابی اشتباه و نهایتا حذف کل سایت از شرکت در جشنواره می گردد.

از این رو اطمینان داشته باشید که رقابت شما در یک گروه که به طور خاص و دقیق با توجه به موضوع فعالیت شما انتخاب شده باشد نه تنها شانس شما برای پیروزی در جشنواره را کاهش نخواهد داد، بلکه انتخاب گروه نادست می توانست در داوری نهایی شانس شما رو به شدت برای کاندید شدن و یا برنده شدن کاهش دهد.

در پیان ضمن عرض پوزش از تمام عزیزانی که به دلایل فوق در یک یا دو گروه از شرکت در جشنواره باز مانده اند٬ برای پیروزی آنها در دیگر گروه های جشنواره وب ایران آرزوی توفیق خواهیم داشت.

خواندن ادامه‌ی خبر
ایمیل ملی و اجباری برای مدیران

ایمیل ملی و اجباری برای مدیران

وبنا – معاون سازمان فناوری اطلاعات تاکید کرد که استفاده تمامی مدیران و مسوولان کشوری از ای میل ملی در برقراری ارتباطات مبتنی بر اینترنت ضروری است. علی اصغر انصاری درباره این که چرا ای میل ملی امنیت کاربران را حفظ نمی کند و آن ها در بدو ورود به سایت این میل سنتر با هشدار روبه رو می شوند، اظهار کرد: ای میل ملی یکی از ضروریات پشتیبانی از داده های داخل کشور بود چراکه تا قبل از آن کلیه میزبانی های پست الکترونیک توسط سامانه های مرتبط با کشورهای دیگر و مخصوصا آمریکایی انجام می شد اما در حال حاضر می توان میزبانی پست الکترونیکی را در داخل کشور داشته باشیم.

وی ادامه داد: هشدار امنیتی که به کاربران داده می شود، در برابر نبود گواهی های امنیتی تضمین سایت است که به دلیل شرایط تحریم با آن روبه رو هستیم اما به دنبال راه حل های فنی می گردیم تا مشکلات ERROR و ایمنی این سایت را حل کنیم.

 

خواندن ادامه‌ی خبر
رونمایی از نسخه جدید سایت خبری تحلیلی مشهد نیوز

رونمایی از نسخه جدید سایت خبری تحلیلی مشهد نیوز

وبنا – نسخه جدید سایت مشهد نیوز با حضور مدیران استانی ، نمایندگان مجلس و چهره های فرهنگی ورزشی رونمایی ‏می‌شود.‏

به گزارش سایت مشهد نیوز ، در این مراسم که با حضور مدیران شهری مشهد  و چهره های برجستی فرهنگی سسیاسی کشور برگزار می‌شود، نسخه جدید سایت مشهدنیوز ‏رونمایی خواهد شد.‏
نسخه جدید سایت مشهدنیوز  شامل ویژگی‌هایی چون نظرسنجی،گروه بندی اخبار ،سیستم تحریه آنلاین ، استفاده از رابط‌های ‏گرافیکی پیشرفته، ارتقا نرم‌افزاری و امنیتی، بهینه‌سازی ‏کدهای صفحات از نظر سرعت بارگزاری، ذخیره در موتورهای جستجو (‏SEO‏)، امنیت و… است که ‏مطابق استانداردهای روز دنیای فناوری اطلاعات طراحی شده است.‏
سایت خبری مشهد نیوز  که از سال۸۵  فعالیت خود را آغاز کرده به عنوان اولین مرجع اطلاع‌رسانی خبر رسانی مجازی پایتخت معنوی ایران است .‏

مشهد نیوز به آدرس اینترنتی www.mashhadnews.org دارای مجوز فعالیت از اداره کل مطبوعات داخلی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی میباشد.

شایان ذکر است نسخه آزمایشی طراحی جدید هم اکنون در دسترس مخاطبین گرامی قرار گرفته است.


خواندن ادامه‌ی خبر
سهم ما از استانداردسازی وب

سهم ما از استانداردسازی وب

وبنا – محسن ملایری – تیم برنرز لی (TimBL) در سال ۱۹۸۹ وب و مرورگر وب را اختراع کرد. این مرد آرمانگرا وب را ابزاری مناسب برای شفاف سازی و اشتراک اطلاعات دانست و از این رو برای دسترسی هر چه بیشتر مردم سراسر جهان٬ این پلتفرم را رایگان ساخت. سپس با احداثکنسرسیوم وب جهانی (W3C) سعی نمود استانداردهای تکنولوژی وب را گسترش دهد.

خواندن ادامه‌ی خبر
ثبت نام اینترنتی سیم کارت های رایتل

ثبت نام اینترنتی سیم کارت های رایتل

وبنا – همزمان با آغاز به کار سایت اینترنتی، نخستین مرحله پیش ثبت نام سیم کارت های اپراتور سوم، به صورت اینترنتی آغاز شد.

تا همین دیروز سومین اپراتور تلفن همراه کشور (رایتل)، وب سایتی برای اطلاع رسانی نداشت، اما از روز گذشته، سایت این اپراتور راه اندازی و همزمان با آن پیش ثبت نام سیم کارت اپراتور سوم تلفن همراه، ارائه دهنده خدمات نسل سه تلفن همراه بطور آزمایشی در کرج آغاز شد.

این اپراتور در اطلاعیه رسمی خود در خصوص سیم کارت های رایتل به متقاضیان وعده داده که دارندگان سیم­ کارت های دائمی رایتل می توانند از انواع خدمات ارائه شده توسط رایتل (شامل مکالمه عادی، مکالمه تصویری، اینترنت و …) استفاده نمایند و هزینه مکالمات و سایر خدمات مورد استفاده را در پایان هر دوره با دریافت صورتحساب پرداخت می نمایند.

همچنین طرح ها و بسته های خاصی ویژه این مشترکین ارائه خواهد شد که شامل خدمات متنوع با هزینه هایی کمتر از تعرفه های عادی خواهد بود.

همچنین دارندگان سیم کارت پیش پرداخت، مشترکین این نوع سیم کارت­ها، بدون پرداخت هزینه اشتراک ماهانه و با شارژ کردن حساب خود ازطریق خرید کارت شارژ و یا سایر روش های اعلام شده در رسانه ها و تارنمای رایتل، می توانند تا سقف اعتبار موجود در حساب خود از انواع خدمات شبکه رایتل (شامل مکالمه عادی، مکالمه تصویری، اینترنت و …) استفاده نمایند.

طرح های مخصوص این مشترکین در زمان تحویل سیم کارت از طریق رسانه ها و تارنمای رایتل اعلام خواهد شد.

همچنین سیم کارت دیتا، ویژه دسترسی به خدمات دیتا و اینترنت پرسرعت است؛ دارندگان سیم کارت­های دیتا، می توانند به طور دائم و به صورت سیار با استفاده از دستگاه های مختلف نظیر انواع Tablet، مودمهای جیبی با قابلیت ۳G ، لپ تاپ هایی که محل نصب سیم کارت دارند و … از اینترنت استفاده کنند. علاوه بر این، این سیم کارت ها قابلیت ارسال و دریافت پیام کوتاه (SMS) را دارند.

قیمت مصوب سیم کارت های رایتل، برای سیم کارت دائمی ۱۲۰ هزار تومان، اعتباری و سیم‌کار‌های دیتا ۲۰ هزار تومان است.

رایتل همچنین اعلام کرده که اطلاعات مربوط به انواع بسته ها، طرح های خاص و تشویقی و تخفیف ها برای خدمات هر یک از سیم کارت ها، تعرفه های عادی انواع خدمات رایتل، اعتبار اولیه سیم کارتهای پیش پرداخت و دیتا در زمان تکمیل ثبت نام در همین سایت اعلام خواهد شد.

 

برای مشاهده این وب سایت به آدرس http://www.rightel.ir بروید

خواندن ادامه‌ی خبر
مهلت ثبت نام در جشنواره وب ایران به پایان رسید

مهلت ثبت نام در جشنواره وب ایران به پایان رسید

وبنا – مهلت ثبت نام برای شرکت در چهارمین جشنواره وب ایران پس از ۱۵ روز تمدید امروز به پایان رسید و طی چند روز آینده و اتمام بررسی های کمیته ثبت آثار جشنواره وب ایران، سایت های برای داوری در اختیار داوران چهارمین جشنواره وب سایت های ایران قرار خواهد گرفت.

برای مشاهده سایت جشنواره به آدرس http://iranwebfestival.com/fa مراجعه کنید.

خواندن ادامه‌ی خبر
نی نی بلاگ یک ساله می شود

نی نی بلاگ یک ساله می شود

وبنا – سایت نی نی وبلاگ در آستانه اولین سالگرد تولد خود، اقدام به برگزاری مسابقه ی ویژه ای نموده که با استقبال کم نظیر کاربران مواجه شده است. با توجه به اینکه مخاطبان این سایت را اغلب مادران تشکیل می دهند فضای احساسی کم نظیری در محیط سایت جلوه می نماید.

نی نی وبلاگ در مسابقه اخیر سایت با عنوان “نی نی و نی نی وبلاگ”، از کاربران خود خواسته تا با توجه به نبوغ مادرانه، احساسات خود از یک سال حضور در کنار نی نی وبلاگ و ارتباط این سایت با خانواده و کودک دلبندشان را در قالب شعر، کاردستی، نقاشی، حالت و یا موقعیت خاص بیان نمایند.

برای مشاهده سایت به آدرس http://www.niniweblog.com مراجعه کنید.

خواندن ادامه‌ی خبر
مرجع نیازمندی های کرمان راه اندازی شد

مرجع نیازمندی های کرمان راه اندازی شد

وبنا – تعداد سایت های آگهی عمومی اما به تازگی سایت های آگهی تخصصی نیز به صورت موضوعی و منطقه راه اندازی شده اند. سایت نیازمندی های استان کرمان که به تازگی راه اندازی شده است از این گروه سایت های آگهی است. مدیر این سایت به وینا گفت “تیم ما در کرمان یک سایت با کد استان کرمان راه اندازی کرده به  آدرس ۳۴۱ دات ای ار – که مرجع نیازمندیها و کاریابی استان کرمان می باشد”

برای مشاهده سایت می توانید به آدرس http://www.341.ir مراجعه کنید.

خواندن ادامه‌ی خبر
اطلاعیه سایت پندار درباره بادبادک

اطلاعیه سایت پندار درباره بادبادک

وبنا – سایت پندار به عنوان گرداننده ویدیوبلاگ «بادبادک» درباره ی وضعیت فعلی این برنامه اطلاعیه ای صادر کرده است که در ادامه متن کامل این اطلاعیه که به وبنا ارسال شده را مشاهده می کنید.

“شوی بادبادک، که در پی استقبال فراوان از ویدیوهایی مانند «پیش خوان کتاب» توسط پندار از ازدیبهشت ماه ۱۳۹۰ تا آذرماه ۱۳۹۰ طراحی، نوشته، ضبط،‌تدوین و پخش می شد، اینک علیرغم میل «پندار»، و به دلیل غدم حمایت مالی سایت سفارش دهنده ی آن «کلام تی وی» متوقف شده است. 

در این میان نکته قابل تامل قطع دسترسی طراحان و تولیدکنندگان بادبادک از صفحه فیس بوکی هواداران این برنامه است که موسس این صفحه نیز بوده اند. درج اطلاعیه ای مبنی بر قصد تداوم این برنامه، بدون هماهنگی با تولیدکنندگان و گردانندگان اصلی آن  و صرفا توسط سایت «کلام تی وی» صورت گرفته است. 

این رخداد از نظر «گردانندگان بادبادک» یک دستبرد و عمل غیر حرفه ای ست. از نزدیک به ۵ هزار هواداری که ماه های گذشته همراه بادبادک بوده اند متشکریم و این مساله را با همکاری شما از طریق سایت فیس بوک پیگیری خواهیم کرد.”

 

 

خواندن ادامه‌ی خبر
دومین کنفرانس خدمات ارزش افزوده تلفن همراه ایران برگزار می گردد

دومین کنفرانس خدمات ارزش افزوده تلفن همراه ایران برگزار می گردد

دانشگاه صنعتی شریف در نظر دارد «دومین کنفرانس خدمات ارزش افزوده تلفن همراه ایران» را به همراه نخستین دوره «جشنواره نوآوریهای تلفن همراه ایران» با مشارکت طیف وسیعی از متخصصین و فعالان حوزه تلفن همراه در اسفندماه آتی برگزار نماید. 

امروزه کشور ما با داشتن بیش از ۵۰ میلیون نفرکاربر، به عنوان  بزرگترین بازار تلفن همراه خاورمیانه، فرصتهای بسیار زیادی در جهت استفاده از توان بالقوه و بالفعل نیروهای جوان، پویا و خلاق جامعه در رابطه با نوآوری و کارآفرینی در بستر تلفن همراه وجود دارد. 

با توجه به این که مخاطبان کنفرانس خدمات ارزش افزوده، کسب و کارهای بالغ و مدیران و افراد حرفهای هستند و مخاطبان جشنواره نوآوریهای تلفن همراه از فضای کسبوکارهای نوپا، افراد خلاق و نوآور و فضای عمومی جامعه خواهد بود؛ این دو رویداد میتوانند در کنار هم نقش مکمل و مؤثری در شکلگیری اجزای اکوسیستم خدمات ارزش افزوده تلفن همراه و ارتقای دانش و فرهنگ عمومی ایفا نمایند. 

کنفرانس سال جاری نیز با محوریت موضوعاتی چون: بازار خدمات ارزش افزوده در ایران، اکوسیستم VAS و نقش بازیگران اصلی، خدمات دولتی همراه (m-Government)، سلامت همراه (m-Health)، خدمات بانکی و پرداخت همراه (m-Payment & m-Banking) و ….، با حضور وزیر محترم ICT، مدیران ارشد اپراتورها و کلیه مدیران و کارشناسان صنعت تلفن همراه و شرکتهای VAS کشور همراه خواهد بود.

علاقمندان به کسب ارسال مقاله یا ثبت نام در کنفرانس و برنامههای جانبی آن میتوانند به سایت کنفرانس (www.vasconference.ir) مراجعه نمایند.

 

اعلام جوایز نخستین جشنواره نوآوریهای تلفن همراه ایران

در جریان برگزاری نخستین جشنواره نوآوریهای تلفن همراه ایران، با نزدیک شدن به روزشمار پایانی مهلت ارسال آثار برای شرکت در جشنواره، با توجه به درخواست مخاطبان و علاقمندان به شرکت در جشنواره، دبیرخانهی جشنواره اعلام کرد که مهلت ارسال آثار تا ۱۵ دی ماه تمدید میگردد. لذا از علاقمندان به شرکت در جشنواره دعوت میشود تا در فرصت باقیمانده طرحهای خود را از طریق عضویت در سایت جشنواره (www.mobileawards.ir) شرکت داده و از مزایای متعدد آن برخوردار گردند.

در ادامه، با توجه به استقبال گسترده ار موضوعات مطرح شده در این جشنواره، دبیرخانه ی این رویداد در راستای حمایت از شرکت کنندگان و ایجاد رقابتی سالم در فضایی مناسب، اقدام به اعلام جوایز در نظر گرفته شده برای شرکت کنندگان برتر این جشنواره کرده است. جوایزی از قبیل iPhone 4S و Galaxy Tab لپ تاپ و جوایز نقدی از جوایز این جشنواره می باشند. لیست کامل جوایز در اینجا قابل مشاهده است.

 

برگزاری دورههای آموزشی برنامه نویسی سیستم عاملهای تلفن همراه توسط دانشگاه صنعتی شریف

دبیرخانه جشنواره نوآوریهای تلفن همراه ایران در راستای برنامههای آموزشی ترویجی و ارتقای دانش و مهارت علاقمندان به برنامه نویسی تلفن همراه، دوره های آموزشی برنامهنویسی در سیستم های عامل مختلف را مانند برنامه نویسی Symbian و Android  و Java را برگزار می کنند. لیست کامل برنامه های آمورشی این جشنواره را در اینجا مشاهده کنید.

 

علاقمندان جهت کسب اطلاعات بیشتر و ثبتنام به سایت جشنواره (www.mobileawards.ir) مراجعه فرمائید. 

خواندن ادامه‌ی خبر
صدور مجوز ۱۲۰۰ پایگاه اینترنتی، سه خبرگزاری و پنج موسسه خبری

صدور مجوز ۱۲۰۰ پایگاه اینترنتی، سه خبرگزاری و پنج موسسه خبری

وبنا – مسئول ستاد ساماندهی پایگاه‌های اینترنتی و خبرگزاری‌های غیردولتی از شناسنامه‌دار شدن یک هزار و ۲۰۰ پایگاه اینترنتی‌، صدور مجوز برای ۳ خبرگزاری و ۵ موسسه خبری خبر داد. محمد‌صادق افراسیابی در گفت‌وگو با فارس با بیان این مطلب اظهار داشت: از سال ۱۳۸۵ تا‌کنون ۳۰ هزار پایگاه اینترنتی در تارنمای samandehi.ir به ثبت رسیده‌اند.

وی افزود: از میان ۳۰ هزار پایگاه اینترنتی، یک هزار و ۲۰۰ تارنما ظرف ۱۰ ماه اخیر شناسنامه‌دار شده و پیش‌بینی ما این است که تا پایان سال حداقل یک هزار و ۵۰۰ پایگاه اینترنتی دیگر نیز شناسنامه‌دار شوند.

صدور مجوز سه خبرگزاری طی سال‌‌های ۸۹ و ۹۰

نماینده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در هیئت کارشناسی کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه، صدور مجوز فعالیت برای ۲ خبرگزاری “برنا” و “حوزه نیوز” در سال ۱۳۹۰ و یک خبرگزاری در سال ۱۳۸۹ را از دیگر اقدامات ستاد ساماندهی پایگاه‌های اینترنتی و خبرگزاری‌های غیردولتی عنوان و خاطر‌نشان کرد: طی ۳ ماه گذشته نزدیک به ۳۰ درخواست اخذ مجوز خبرگزاری به همراه پرونده تکمیل شده آنها که از سال ۸۵ بلاتکلیف مانده بود، برای تصمیم‌گیری به دبیرخانه هیئت نظارت بر مطبوعات و خبرگزاری‌ها واگذار شد.

آغاز طرح شناسنامه‌دار شدن پایگاه‌های اینترنتی از بهمن ۸۹

افراسیابی صدور مجوز فعالیت برای پایگاه‌های شناسنامه‌دار شده و حائز شرایط اخذ مجوز رسانه بر خط را از دیگر فعالیت‌های ستاد ساماندهی پایگاه‌های اینترنتی و خبرگزاری‌های غیردولتی دانست و گفت: پیش از این پایگاه‌های اینترنتی برای انجام فعالیت‌های اداری مالی خود با مشکلاتی مواجه بودند که از بهمن ماه سال گذشته طرح شناسنامه‌دار کردن پایگاه‌های اینترنتی آغاز شد.

وی ادامه داد: از امسال با صدور مجوز فعالیت برای پایگاه‌های شناسنامه‌دار شده و دارای شرایط اخذ مجوز نظیر داشتن مدرک تحصیلی فوق‌دیپلم و بالاتر، ۳ سال سابقه فعالیت تخصصی با موضوع تارنما و تایید صلاحیت عمومی توسط نهادهای مرجع، این مشکل حل شد.

ممنوعیت ثبت پایگاه‌های “همسریابی” در ساماندهی

نماینده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در هیئت کارشناسی کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه، پایگاه‌های همسریابی و فروشگاه‌های الکترونیک را از این قاعده مستثنا دانست و تاکید کرد: مصوبه کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه، ستاد ساماندهی پایگاه‌های اینترنتی و خبرگزاری‌های غیردولتی را از ثبت پایگاه‌های مربوط به همسریابی در تارنمای ساماندهی منع کرده است و بر این اساس، تنها پایگاه‌هایی می‌توانند مجوز فعالیت دریافت کنند که فعالیت آنها از نظر وزارت ورزش و جوانان بلامانع تشخیص داده شود.

فروشگاه‌‌های الکترونیک موظف به اخذ “نماد اعتماد”

وی تصریح کرد: فروشگاه‌های الکترونیک نیز برای جلب اعتماد شهروندان موظف هستند جهت اخذ “نماد اعتماد” به نشانی enamad.ir مراجعه کرده و پس از دریافت نماد اعتماد می‌توانند مجوز فعالیت خود را از ستاد ساماندهی پایگاه‌های اینترنتی و خبرگزاری‌های غیردولتی دریافت کنند.

افراسیابی اضافه کرد: تا‌کنون ۳۰۰ فروشگاه اینترنتی جهت دریافت نماد اعتماد به وزارت صنعت، معدن و تجارت مراجعه کرده‌اند که این آمار امیدوار‌کننده است.

آغاز فعالیت ۵ موسسه خبری

مسئول ستاد ساماندهی پایگاه‌های اینترنتی و خبرگزاری‌های غیردولتی، گسترش موسسات خبری را راهی برای بالا بردن غنای خبری رسانه‌ها عنوان کرد و گفت: ظرف چند ماه گذشته ۵ موسسه خبری بر اساس قانون فعالیت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالیت خود را آغاز کرده‌اند و به‌زودی مراحل ثبت خود را به اتمام خواهند رساند.

اختصاص طرح ترافیک به خبرنگاران ۱۰۰ پایگاه اینترنتی

افراسیابی همچنین از اختصاص طرح ترافیک به خبرنگاران ۱۰۰ پایگاه اینترنتی برتر کشور و تمام خبرگزاری‌های دارای مجوز فعالیت با پیگیری مدیر‌کل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت ارشاد خبر داد و گفت: ظرف ۱۰ ماه گذشته ۳ نشست هم‌اندیشی با حضور معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت ارشاد، مدیر‌کل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی و مدیران مسئول پایگاه‌های اینترنتی برتر کشور برگزار شد که نشان از اهتمام ویژه مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به مسائل فضای سایبر ایران دارد.

معرفی ۱۰۰۰ خبرنگار به صندوق حمایت از هنرمندان و خبرنگاران

وی برگزاری ۲۱ همایش، کارگاه آموزشی و نشست هم‌اندیشی با هدف ترویج فرهنگ استفاده از اینترنت و آشنایی با مسائل حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و معرفی نزدیک به یک هزار خبرنگار به صندوق حمایت از هنرمندان و خبرنگاران طی ۱۰ ماه گذشته را از دیگر اقدامات ستاد ساماندهی و پایگاه‌های اینترنتی در سال ۱۳۹۰ عنوان کرد.

کاهش تخلفات سایبری با فرهنگ‌سازی استفاده از فناوری اطلاعات

مسئول ستاد ساماندهی پایگاه‌های اینترنتی و خبرگزاری‌های غیردولتی در خاتمه تصریح کرد: مهم‌ترین نیاز جامعه امروز آشنایی با فرهنگ استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات است و اگر موضوع فرهنگسازی جدی گرفته شود، بسیاری از تخلفات و جرائم سایبری کاهش خواهد یافت.

خواندن ادامه‌ی خبر