ماه: آبان ۱۳۸۹

نقاشی امنیتی برای امنیت بیشتر کاربران در کلوب

نقاشی امنیتی برای امنیت بیشتر کاربران در کلوب

وبنا – شبکه اجتماعی کلوب امروز سرویس امنیتی جدیدی را برای شناسایی هویت کاربران رونمایی کرده است. این سرویس که نقاشی امنیتی نام دارد، قرار است در زمان هایی که اکانت یک کاربر هک می شود و یا در زمان هایی که نیاز است هویت واقعی کاربر مجددا بررسی شود مورد استفاده قرار گیرد.

نقاشی امنیتی بدین شکل عمل می کند که کاربران در اولین ورود به سایت می بایست با استفاده از ابزار ارائه شده در سایت کلوب یک نقاشی سیاه و سفید بکشند. این نقاشی در سایت کلوب ذخیره می شود و در زمان هایی که نیاز به تشخصیص هویت کاربر باشد، با نمایش این نقاشی در کنار دیگر نقاشی های کاربران سایت، این کاربر است که می بایست نقاشی خود را از میان دیگر نقاشی ها انتخاب کند.

برای اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانید به وبلاگ تیم مدیریت سایت کلوب http://www.cloob.com/profile/blog/one/username/admin/logid/1447247 مراجعه کنید.

خواندن ادامه‌ی خبر
ابلاغ جدید دولت: آیین‌نامه ساماندهى و توسعه رسانه‌ها و فعالیت‌هاى فرهنگى دیجیتا

ابلاغ جدید دولت: آیین‌نامه ساماندهى و توسعه رسانه‌ها و فعالیت‌هاى فرهنگى دیجیتا

وبنا – پایگاه اطلاع رسانی دولت – هیئت وزیران آیین‌نامه ساماندهى و توسعه رسانه‌ها و فعالیت‌هاى فرهنگى دیجیتال را که به موجب آن کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی از جمله دارندگان مجوزهای موضوع مواد (۲) و (۴) این آیین‌نامه مکلفند برای انجام فعالیت‌های تبلیغاتی، روابط عمومی و معرفی کالا یا خدمات برای فروش (از قبیل مشاوره، تهیه و انتشار محتوای تبلیغاتی)، مجوز فعالیت تبلیغاتی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اخذ کنند، تصویب کرد.

هیئت‌وزیران بنا بر پیشنهاد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، آیین‌نامه ساماندهی و توسعه رسانه‌ها و فعالیت‌های فرهنگی دیجیتال را به تصویب رساند.

ایجاد و فعالیت هر واحد فرهنگی منوط به اخذ مجوز از وزارت ارشاد

بر اساس این مصوبه که در ۲۴ ماده تنظیم شده است، ایجاد و فعالیت هر واحد فرهنگی دیجیتال و انتشار هر رسانه دیجیتال منوط به اخذ مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و متخلفان بر اساس قانون تعطیل مؤسسات و واحدهای آموزشی و تحقیقاتی و فرهنگی که بدون اخذ مجوز قانونی دایرشده و می‌شود ـ مصوب۱۳۷۲ـ و سایر قوانین موضوعه مورد پیگرد قانونی قرار خواهندگرفت.

بر این اساس، همه اشخاص حقیقی و حقوقی از جمله دارندگان مجوز از دستگاههای ذی ربط مندرج در این آیین‌نامه مکلفند برای انجام فعالیت‌های تبلیغاتی، روابط عمومی و معرفی کالا یا خدمات برای فروش (از قبیل مشاوره، تهیه و انتشار محتوای تبلیغاتی)، مجوز فعالیت تبلیغاتی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اخذ یا به کانون‌های تبلیغاتی دارای مجوز معتبر از آن وزارتخانه مراجعه کنند و همچنین هرگونه فعالیت تجاری در زمینه تولید، تکثیر، توزیع و عرضه کالای شامل آثار دیداری و شنیداری به هر طریق از قبیل حامل‌های دیجیتال یا شبکه داده منوط به اخذ مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

بر اساس این مصوبه، وزارت بازرگانی مکلف است با همکاری اتحادیه‌ها و مجامع صنفی ظرف سه ماه پس از ابلاغ این آیین‌نامه، صنوفی را که وفق ضوابط صنفی مجاز به عرضه تجاری هر یک از اشکال کالا و محصولات شامل آثار دیداری و شنیداری هستند به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اتحادیه‌ها و مجامع صنفی مربوط اعلام کند و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز مکلف است؛ تقاضای صدور مجوز فعالیت تجاری در زمینه‌های یادشده را فقط از واحدهای صنفی دارنده جواز کسب صنوف مشخص‌شده توسط وزارت بازرگانی که به صورت کتبی از اتحادیه صنفی ذی‌ربط معرفی شده‌اند، دریافت کند.

بر اساس این آیین نامه، وزارت صنایع و معادن مکلف است صدور و یا تمدید جواز تأسیس و پروانه تولید در زمینه نرم‌افزارهای رسانه‌ای و رسانه‌پرداز و تولید یا تکثیر حامل‌های دیجیتال حاوی داده را منوط به اخذ مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کرده یا فعالیت‌های یادشده را از موضوع جواز تأسیس یا پروانه تولید مستثنی کند.

حمایت دستگاه های دولتی از تهیه محتوای فرهنگی دیجیتال

بر این اساس، کلیه دستگاه‌های اجرایی مکلفند با رعایت قوانین موضوعه، احکام این آیین‌نامه و ضوابط و دستورالعمل‌های اجرایی آن و از محل اعتبارات مربوط، از تهیه و انتشار محتوای فرهنگی دیجیتال مربوط به حوزه وظایف قانونی خود که مروج فرهنگ اسلامی ـ ایرانی بوده و یا در ارتقای اطلاعات و آگاهی‌های عمومی یا دانش و مهارت‌های تخصصی مؤثر باشد، حمایت کنند.

بر اساس این آیین نامه، معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور موظف است منابع لازم برای اعطای حمایت‌ها و تسهیلات موضوع این آیین‌نامه را در لوایح بودجه سنواتی پیش‌بینی کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور، پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد، موظفند در چارچوب قوانین موضوعه، برای ایجاد بخش‌های ویژه رسانه‌ها و فعالیت‌های فرهنگی دیجیتال در پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد همکاری لازم را با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عمل ‌آورند.

بر اساس این مصوبه، همچنین دولت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را مکلف کرده است، هر شش ماه یک بار گزارشی از اجرای این آیین‌نامه و نتایج آن به هیئت وزیران ارایه کند. این مصوبه از سوی محمدرضا رحیمی؛ معاون اول رئیس جمهور برای اجرا ابلاغ شده است.

خواندن ادامه‌ی خبر
روز جهانی کاربردپذیری در تهران

روز جهانی کاربردپذیری در تهران

وبنا – روز جهانی کاربردپذیری ( World Usability Day ) برای اولین بار همزمان با سایر کشورهای جهان روز پنج شنبه ۲۰ آبان ( ۱۱ نوامبر ) ۱۳۸۹ در تهران برگزار خواهد شد . روز جهانی کاربردپذیری در تهران با محوریت موضوع وب خواهد بود و در این روز به مسائلی همچون کاربردپذیری ، کاربرد پذیری در وب ، آزمایش های کاربرد پذیری ، کاربردپذیری در موبایل ، کاربردپذیری و دسترسی پذیری در وب سایت های دولتی ایران پرداخته خواهد شد .

هدف برگزاری روز جهانی کاربردپذیری آشنایی بیشتر طراحان و توسعه دهندگان وب با کاربردپذیری و بهبود وضعیت وب سایتهای ایرانی می باشد. روز جهانی کاربردپذیری توسط انجمن متخصصین کاربردپذیری UPA برگزار میگردد وتوسط  شرکت هایی همچون گوگل ، اوهو اینتراکتیو و تک اسمیت حمایت میگردد.

مراسم روز جهانی کاربردپذیری از ساعت ۱۴ الی ۱۸ در محل فرهنگسرای رسانه تهران واقع در میدان ولیعصر ابتدای بلوار کشاورزبرگزار خواهد شد . 

کاربردپذیری به طور کلی به شاخه ای از تجارب کاربری و طراحی تعاملی ( Interaction Design ) گفته میشود که باعث کارآیی بهتر محصول خواهد شد ، کاربردپذیری در وب نز به شاخه ای از طراحی رابط کاربری ( User Interface Design ) گفته میشود که باعث بهبود کارآیی وب سایت و دسترسی به بخش های مختلف وب سایت می گردد .

برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت www.usability.ir/2010 مراجعه کنید.

خواندن ادامه‌ی خبر
ووزلای جشنواره وب ایران در سایت ببینیم

ووزلای جشنواره وب ایران در سایت ببینیم

وبنا – جشنواره وب ایران صفحه ووزلای خود را در سایت ببینیم راه اندازی کرد. از این پس جهت دریافت آخرین اطلاعات درباره جشنواره و ارتباط با داوران و پرسش و پاسخ درباره رخدادهای جشنواره وب می توانید صفحه جشنواره را در ووزلای فناوری دنبال کنید. با عضویت در این بخش و با اضافه کردن شماره موبایل خود می توانید از آخرین اخبار جشنواره و آکادمی وب از طریق سرویس پیام کوتاه نیز باخبر شوید. اگر جز فعالان وب ایران می باشید نیز می توانید صفحه خود را در ووزلا ایجاد نمایید و ما را دنبال کنید و از نقطه نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود باخبر سازید. در هر پست می توانید با قرار دادن @webaward در متن آن، ما را مخاطب قرار دهید. ما تمام پست هایی که به جشنواره وب اشاره کند را پاسخ خواهیم داد.

برای مشاهده این بخش به آدرس www.bebinim.com/v/webaward مراجعه کنید

خواندن ادامه‌ی خبر
ایرانداک در الکامپ

ایرانداک در الکامپ

پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران(ایرانداک) پس از سه سال در بخش دولت الکترونیکی شانزدهمین نمایشگاه الکامپ حضور می‌یابد. 

به گزارش “روابط‌عمومی و بین‌الملل پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران” بر طبق اعلام رسمی معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس‌جمهور، از بین ۳۲ دستگاه‌ اجرایی شرکت کننده در سالن دولت الکترونیک نمایشگاه الکامپ، پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران(ایرانداک) نیز به عنوان یکی از سازمان های منتخب برگزیده شد.

پژوهشگاه در این نمایشگاه آخرین دستاوردهای علمی و فناوری و نرم‌افزارهای تولیدی خود را برای عرضه عمومی به نمایش می‌گذارد؛ که این نرم‌افزارها برای اولین بار در نمایشگاه ارائه می‌شوند. 

پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران با بیش از ۴۰ سال سابقه در امر پژوهش، گردآوری، سازماندهی و اشاعه اطلاعات علم و فناوری کشور، پیش از این نیز در دومین جشنواره وب‌سایت‌های دولتی، رتبه دوم را در بخش اطلاع‌رسانی کسب نموده است.

علاقه‌مندان می‌توانند برای بازدید از شانزدهمین نمایشگاه الکامپ، از تاریخ ۱۷ تا ۲۰ آبان ماه به محل دائمی نمایشگاه های بین‌المللی تهران مراجعه نمایند.

خواندن ادامه‌ی خبر
برگزاری مسابقه علمی توسط پرتال علمی دانشجویان ایران

برگزاری مسابقه علمی توسط پرتال علمی دانشجویان ایران

وبنا – برگزاری مسابقه علمی دانشجویی در سومین جشنواره فناوری نانو توسط پرتال علمی دانشجویان ایران برای اولین بار. پرتال علمی دانشجویان ایران و نانو سان با همکاری انجمن های علمی نانو تکنولوژی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرری و نراق برای اولین بار در سومین جشنواره فناوری نانو اقدام به برگزاری مسابقه علمی دانشجویی با عنوان مسابقه «آشنایی با فناوری نانو» نموده است.

این مسابقه از تاریخ ۵ آبان لغایت ۷ آبان به صورت آنلاین توسط پرتال علمی دانشجویان ایران برگزار می گردد و روزانه به نفرات برتر مسابقه هدایای نفیسی از طرف حامیان مسابقه اهدا می گردد.

مسابقه آشنایی با فناوری نانو با اهداف سنجش میزان آشنایی دانشجویان با فناوری نانو، ایجاد رابطه مستقیم بین دانشجویان و انجمن‌های علمی جهت تعاملات علمی و ایجاد انگیزه جهت بالا بردن سطح اطلاعات علمی دانشجویان در حوزه فناوری نانو در سه محور زیر به صورت آنلاین برگزار می‌شود.

علاقمندان به شرکت در مسابقه «آشنایی با فناوری نانو» می‌توانند با مراجعه به پایگاه اینترنتی www.spois.com در این مسابقه شرکت نمایند

خواندن ادامه‌ی خبر
حضور پرتال علمی دانشجویان ایران در سومین جشنواره فناوری نانو

حضور پرتال علمی دانشجویان ایران در سومین جشنواره فناوری نانو

وبنا – پرتال علمی دانشجویان ایران با هدف نشر و گسترش علم و در راستای اهداف خود پس از راه اندازی سامانه اطلاع رسانی تخصصی نانوفناوری و مرجع تخصصی کتب و نشریات الکترونیکی در سومین جشنواره فناوری نانو که توسط ستاد ویژه توسعه فناوری نانو برگزار می گردد شرکت نموده است.این جشنواره که در جهت بالا بردن سطح کیفی و کمی دانش نانو در سطح کشور می باشد همه ساله توسط این ستاد برگزار می شود.

پرتال علمی دانشجویان ایران در این دوره با همکاری انجمن علمی نانو تکنولوژی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرری در جهت پیشبرد سیاست های خود مبنی در حمایت از تشکل های دانشجویی در بخش انجمن های علمی دانشجویی واقع در سالن ۱۲ نمایشگاه بین المللی فعالیت می نماید.

برای مشاهده سایت به آدرس www.spois.com مراجعه کنید.

خواندن ادامه‌ی خبر
هشتمین سالگرد تاسیس مجید آنلاین

هشتمین سالگرد تاسیس مجید آنلاین

وبنا – مجید آنلاین هشت ساله شد. به همین مناسبت مجید علوی نژاد مدیر سایت مطلبی را در انجمن این سایت منتشر کرده است که در بخشی از آن امده “در سالی که گذشت اتفاقات خوب و بد زیادی افتاد که از اتفاقات بدی که افتاد میشه به تعطیل شدن بخش Image Upload Center اشاره کرد. بخش آپلود سنتر تصاویر مجید آنلاین بزرگترین آپلود سنتر تصاویر در ایران بود که در حدود ۲۵۰ هزار تصویر با حجم حدود ۱۸ گیگابایت را در خود ذخیره کرده بود که توسط هزاران کاربران به صورت رایگان آپلود شده بود که متاسفانه با شیطنت های یک سری کاربران و ارسال تصاویر مخالف قوانین باعث شد این بخش به دستور مقامات قضایی تعطیل شود و خیلی از کاربران که تصاویر خود را در این بخش قرار داده بودند و از آن استفاده می کردند دیگر به تصاویر خود دسترسی نداشتند.”

برای مشاهده سایت و مطالعه کامل این مطلب به آدرس forum.majidonline.com/t155123.html مراجعه کنید

خواندن ادامه‌ی خبر
لیست کامل سایت های برتر در سومین جشنواه وب ایران

لیست کامل سایت های برتر در سومین جشنواه وب ایران

وبنا – برنده های سومین جشنواره وب سایت های ایران در سال ۱۳۸۹ معرفی شدند. در ادامه لیست کامل سایت های برتر را می توانید مشاهده کنید.

در بخشی از بیانیه پایانی هیات داوران آمده است “امسال، سومین جشنواره وب سایت های ایران نسبت به سال گذشته تغییرات بیشماری داشته است، که می توان به اعلام اسامی هیات داوران قبل از اعلام نتایج، گسترش دسته بندی ها از ۱۷ گروه به ۵۲ گروه، اضافه شدن دسته بندی های فنی به جشنواره و البته طراحی سیستم آنلاین برای داوری و ثبت نام سایت ها اشاره کرد”

دربخش دیگری از بیانیه ی پایانی سومین جشنواره وب سایت های ایران آمده است “اما نکته ای که باید مورد توجه قرار گیرد این است که هدف از برگزاری جشنواره تنها بالا بردن سطح کیفی جامعه وب ایرانی و فارسی است. جامعه ای که خیلی تنها است و هیچ متولی خاصی حامی بخش خصوصی که درصد بسیار بالایی از این جامعه را در اختیار دارد نیست. به نظر می رسد تنها اعضاء این جامعه هستند که می توانند با یکدلی به یاری یکدیگر شتافته و در راستای افزایش کیفیت وب سایتها تلاش کنند”

لیست کامل برندگان

گروه بازی و سرگرمی

در بخش بازی های آنلاین: myfc.ir
در بخش سرگرمی:travian.ir

گروه علمی و آموزشی

در بخش بهترین سایت علمی: ksna.ir
در بخش سایت های آموزش: negahbaan.com
در بخش بهترین سایت مدرسه: sampadia.com
در بخش بهترین سایت ویکی فارسی: برنده ندارد
در بخش تالار گفتگو اختصاص: majidonline.com

گروه سفر و گردشگری

در بخش بهترین سایت در زمینه گردشگری: irandeserts.com
در بخش بهترین سایت هتل ها و مراکز اقامتی: lastsecond.ir

گروه فرهنگی و هنری

در بخش سایت های هنری: negarkhaneh.ir
در بخش بهترین سایت فرهنگی: pendar.com
در بخش بهترین سایت موسیقی: musicema.com
در بخش بهترین سایت طنز و کاریکاتور golagha.ir
در بخش بهترین سایت فیلم و ویدئو: mooweex.com
در بخش بهترین سایت تاتر و سینما: cinemaema.com

گروه تجارت و اقتصاد

در بخش بهترین سایت سرویس دهنده مالی: برنده ندارد
در بخش بهترین سایت فروشگاه اینترنتی: digikala.com
در بخش بهترین سایت آگهی: ihome.ir
در بخش بهترین وبلاگ رسمی شرکتی ها: weblog.radmanitd.com
در بهترین سایت شرکت های خصوصی: adpdigital.com

خانواده و سلامت

در بخش بهترین سایت بهداشت خانوادگی: http://3-m.ir
در بخش بهترین سایت پزشکی: parsiteb.com
در بخش بهترین سایت در زمینه غذا و نوشیدنی: irffs.com
در بخش بهترین سایت ورزشی: bordobakht.com

کامپیوتر و تکنولوژی

در بخش بهترین سایت در زمینه نرم افزار: barnameha.com
در بخش بهترین سایت در زمینه سخت افزار: hotoverclock.com
در بخش بهترین سایت در زمینه برنامه نویسی: webfocus.ir
در بخش بهترین سایت در زمینه شبکه: networkprof.com
در بخش بهترین سایت در زمینه نانو : برنده ندارد
در بخش بهترین سایت در زمینه دانش های بنیادی: برنده ندارد
در بخش بهترین سایت دانلود : plusdownload.net

شبکه های اجتماعی

در بخش بهترین سایت شبکه اجتماعی: webzzz.com
در بخش بهترین سایت به اشتراک اطلاعات: cloob.com/share/source/list

گروه وبلاگ

در بخش بهترین سایت سرویس دهنده وبلاگ: mihanblog.com
در بخش بهترین سرویس دهنده ابزار وبلاگ: templategenerator.net
در بخش بهترین سایت ابزار وب سایت: برنده ندارد

استاندارد وب

در بخش بهترین سایت از نظر ساختار:  datisdesign.com
در بخش بهترین سایت از نظر طراحی و استاندارد های وب: adpdigital.com
در بخش بهترین سایت از نظر طراحی صفحه اول: ihome.ir

بهترین سایت به زبان انگلیسی

در این بخش بهترین سایت ایرانی به زان انگلیسی: iranoilgas.com

بهترنی ایده سال

در بخش بهترین ایده سال: sellch.com

خبر و اطلاع رسانی

در بخش بهترین سایت روزنامه: varzeshi.net
در بخش بهترین سایت خبری: sourehcinema.ir
در بخش بهترین پادکست:   aliha.ir
در بخش بهترین سایت اطلاع رسانی و اطلاعات عمومی: narenji.ir
در بخش بهترین سایت مجله اینترنتی: pariyana.com

بهترین CMS و فروشگاه ساز

در بخش تیم های فارسی و پشتیبانی CMS ها: joomfa.org
در بخش بهترین فروشگاه ساز: JahanData.com

بهترین استفاده از تکنولوژی های وب

در بخش بهترین سایت از نظر استفاده از CSS سایت: edreamer.ir
در بخش بهترین سایت از نظر استفاده از رنگ و عکس: adpdigital.com
در بخش بهترین سایت از نطر استفاده از فلش و مالتی مدیا: mooweex.com
در بخش بهترین سایت از نظر استفاده از تکنولوژی ای جکس: برنده ندارد

شرکت های نوآور در طراحی وب ایران

datisdesign ، gowdin ، nimrooz ، faraidea ، irsaweb و wedesign

 

حامیان سومین جشنواره وب سایت های ایران

Styles OLC IranPHP iClub Jahan Data Javan Rayaneh DiGiKala friendfa albasco kaspid rapidworld narbella locopoc arta

خواندن ادامه‌ی خبر
بیانیه پایانی سومین جشنواره وبسایتهای ایران

بیانیه پایانی سومین جشنواره وبسایتهای ایران

وبنا – سومین جشنواره وب سایت های ایران امروز با اعلام اسامی سایت های برتر به کار خود پایان داد. در ادامه متن کامل بیانیه پایانی جشنواره منتشر شده است.

سومین جشنواره وب سایت های ایران پس از ماه ها تلاش مداوم و خستگی ناپذیر با فراز و نشیب های بسیار امروز با اعلام اسامی سایت های برتر به کار خود پایان خواهد داد.

امسال، سومین جشنواره وب سایت های ایران نسبت به سال گذشته تغییرات بیشماری داشته است، که می توان به اعلام اسامی هیات داوران قبل از اعلام نتایج، گسترش دسته بندی ها از ۱۷ گروه به ۵۲ گروه، اضافه شدن دسته بندی های فنی به جشنواره و البته طراحی سیستم آنلاین برای داوری و ثبت نام سایت ها اشاره کرد.

همچنین پوشش خبری و اطلاع رسانی سومین جشنواره وب سایت های ایران نیز، در زمان ثبت نام، زمان برگزاری و اعلام کاندیدها نسبت به سال گذشته بسیار دقیق تر و منظم تر صورت گرفت که جا دارد از تمام همکاران رسانه ای و وبلاگ نویسانی که با نوشته های خود در این راه کمک کردند تشکر فراوان داشته باشیم.

در جشنواره امسال در مرحله اول ثبت نام سایت ها بیش از ۱۵۰۰ سایت و وبلاگ در ۷۶ گروه شرکت کردند که از این میان پس از بررسی اولیه در ۲ مرحله، درآخر نیز حدود ۵۰۰ سایت برای داوری نهایی در اختیار هیات داوران قرار گرفت.

نکته ی حائز اهمیت در بخش ثبت نام روال ثبت نام است که با توجه به اینکه جشنواره وب ایران با رویکرد جوایز وب جهانی برگزار میگردد مدیران وب سایت ها می بایست خود اقدام به ثبت نام نمایند و در صورت عدم ثبت نام در روند داوری نیز قرار نمیگیرند لذا برگزیده شدن وب سایت ملزم به ثبت نام وب سایت توسط مدیران وب سایت ها است، ممکن است در برخی گروه ها وب سایت های شایسته تری نسبت به کاندیداها نیز وجود داشته باشد ولی با توجه به عدم ثبت نام در روند داوری نیز مورد بررسی قرار نگرفته اند. لذا جشنواره وب ایران از کلیه ی مدیران وب سایت ها دعوت می نماید تا با شرکت در جشنواره به بهبود کیفی و کمی جشنواره کمک شایانی نمایند .

در ادامه بررسی ها مشخص شد که کیفیت سایت های شرکت کننده در برخی از گروه ها پایین تر از پتاسیل موجود وب فارسی است. از این رو تصمیم گرفته شد که برخی از گروه ها از لیست حذف شوند و در نهایت ۵۴ گروه به عنوان گروه های اصلی جشنواره وارد بخش داوری شد. همچنین در روز های پایانی جشنواره با توجه به بررسی های نهایی و نظر سنجی که از شرکت کننده در سومین جلسه فعالان وب با حضور داوران سومین جشنواره به عمل آمد، مقرر شد که دو بخش دیگر از گروه های جشنواره (وبلاگ های آی تی و وبلاگ های آموزشی) نیز از لیست خارج شوند. و در نهایت اسامی برترین سایت ها در ۵۲ گروه اماده اعلام گردد.

اما نکته ای که باید مورد توجه قرار گیرد این است که هدف از برگزاری جشنواره تنها بالا بردن سطح کیفی جامعه وب ایرانی و فارسی است. جامعه ای که خیلی تنها است و هیچ متولی خاصی حامی بخش خصوصی که درصد بسیار بالایی از این جامعه را در اختیار دارد نیست. به نظر می رسد تنها اعضاء این جامعه هستند که می توانند با یکدلی به یاری یکدیگر شتافته و در راستای افزایش کیفیت وب سایتها تلاش کنند.

شایان ذکر میباشد که در برخی گروه ها به علت نبود تعداد کافی شرکت کننده و یا پایین بودن کیفیت کاندیداها، برنده نهایی انتخاب نشد که این امر نیز در جهت تشویق کاربران و وبمسترهای ایرانی صورت پذیرفت تا با دانش به اینکه وب فارسی در چه قسمتهایی دچار کمبود میباشد، با کمی کوشش و کار اصولی، جزو برترینها برای سالهای بعد باشند.

برگزاری این دوره از جشنواره با مشکلات فراوانی همراه بود اما از این مشکلات درس گرفته ایم و از هم اکنون در حال برنامه ریزی برای برگزاری جشنواره بعدی هستیم. قطعا جشنواره سال آینده بسیار منظم تر و با کیفیت بالاتر برگزار خواهد شد و امیدواریم همانطور که ما در تلاشیم تا کیفیت کار را بالا ببریم شما هم تلاش کنید تا کارهای جدیدی را برای سال آینده آماده و اجرا نمایید. رعایت استانداردهای وب ، توسعه ی محتوای وب فارسی از جمله این اقدامات می باشد که با رعایت آنها کیفیت وب فارسی نیز بهتر از قبل خواهد شد .

در پایان امیدواریم بدین وسیله توانسته باشیم گامی هر چند کوچک در افزایش کیفیت وب فارسی برداشته باشیم همچنین سایر متخصصین و کارشناسان حوزه ی وب را نیز به همکاری در بهتر برگزار شدن جشنواره وب ایران دعوت می نماییم .

دبیرخانه سومین جشنواره وب سایت های ایران

برای مشاهده سایت های برتر در سال ۱۳۸۹ به آدرس www.webaward.ir/winners مراجعه کنید.

حامیان سومین جشنواره وب سایت های ایران

Styles OLC IranPHP iClub Jahan Data Javan Rayaneh DiGiKala friendfa albasco kaspid rapidworld narbella locopoc arta

خواندن ادامه‌ی خبر
سایت موسیقی ما سومین سال فعالیت اش را آغاز کرد

سایت موسیقی ما سومین سال فعالیت اش را آغاز کرد

وبنا – سایت خبری – تحلیلی موسیقی ما از روز یک‌شنبه ۲۵ مهر ماه سومین سال فعالیت اش را در زمینه اطلاع رسانی در حوزه موسیقی ایران و جهان آغاز کرد. این سایت که نامزد دریافت عنوان برترین سایت موسیقی ایران از سومین جشنواره وب ایران است با دارا بودن بخش‌های مختلف در زمینه اخبار و گزارش و برنامه کنسرت ها و آلبوم های موسیقی منتشر شده در بازار ایران اطلاع رسانی می کند.  ‌‌  

برای مشاهده سایت به آدرس www.musicema.com مراجعه کنید.

خواندن ادامه‌ی خبر
نشست علمی معرفی فارس‌نت برگزار می گردد

نشست علمی معرفی فارس‌نت برگزار می گردد

وبنا – پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران چهارمین نشست علمی امسال را با عنوان «فارس‌نت: نخستین شبکه واژگانی زبان فارسی » چهارشنبه، ۲۸مهر برگزار میکند. نشست علمی «فارس‌نت: نخستین شبکه واژگانی زبان فارسی » با سخنرانی  دکتر مهرنوش شمس‌فرد، عضو هیئت‌علمی دانشگاه شهید بهشتی چهارشنبه، ۲۸مهر در محل پژوهشگاه برگزار میشود.

در این نشست مواردی نظیر: مقدمه شامل تعریف مسئله و ضرورت حل آن، مروری بر شبکه واژگانی انگلیسی، ویژگی های فارس نت، نحوه ساخت فارس نت، ابزارهای تولید شده. ارزیابی و نتیجه‌گیری و فعالیت‌های آتی این شبکه واژگانی بررسی می شود.

علاقمندان برای شرکت در این سخنرانی، میتوانند کاربرگه نام‌نویسی الکترونیکی را تکمیل و به رایانامهfarsaie@irandoc.ac.ir ارسال نمایند.

خواندن ادامه‌ی خبر