ماه: خرداد ۱۳۸۹

شماره ی دوم نشریه حرف ما منتشر شد

شماره ی دوم نشریه حرف ما منتشر شد

وبنا – دومین شماره مجله اینترنتی حرف ما امروز منتشر شد.این شماره از حرف ما با موضوع «حقوق بشر» انتشار یافته است.مجله «حرف ما» در شماره های مختلف خود به بررسی  ریشه ای موضوعات رایج در در بین دانشگاهیان و حوزویان  می پردازد.

برای مشاهده سایت به آدرس www.harfema.com مراجعه کنید.

خواندن ادامه‌ی خبر
مدیا نیوز دو ساله شد

مدیا نیوز دو ساله شد

وبنا – همزمان با ۲۷ اردیبهشت‌ماه، روز جهانی ارتباطات و جامعه اطلاعاتی، پایگاه اطلاع‌رسانی حوزه رسانه و ارتباطات (مدیانیوز) وارد سومین سال فعالیت خود شد.

مدیانیوز در ۲۷ اردیبهشت سال ۱۳۸۷ با هدف اطلاع‌رسانی آنلاین در حوزه رسانه‌ها و علوم ارتباطات راه‌اندازی شد.

مدیانیوز در ۱۰ سرویس خبری باعناوین چاپ و نشر، صدا و تصویر، فناوری اطلاعات، مخابرات، تبلیغات، صنفی، دانشگاه، علمی، سازمان‌ها، رویدادها و بیش از ۹۰ سرویس‌ فرعی به پوشش رویدادهای حوزه رسانه و ارتباطات می‌پردازد.

در دو سال اول فعالیت، مدیانیوز بر گردآوری و سپس تولید اخبار علوم ارتباطات و رسانه‌های مختلف متمرکز بود. راه‌اندازی بخش آشنایی با مراکز آموزشی و دوره‌های دانشگاهی حوزه ارتباطات از جمله دیگر فعالیت‌های مدیانیوز در سال گذشته محسوب می‌شود.

در این مدت بخش‌های «فناوری اطلاعات»، «مخابرات» و «صدا و تصویر» به‌ترتیب فعال‌ترین سرویس‌های خبری سایت بودند و بیشترین حجم مطالب اعم از اخبار، گزارش‌ها، یادداشت‌ها و مقالات در این حوزه‌ها منتشر شد.

پربیننده‌ترین مطالب

در طول فعالیت دو ساله مدیانیوز بیش از هفت هزار و ۳۰۰ مطلب در این سایت منتشر شده است. در این مدت گزارشی با عنوان «۱۰ عکس دستکاری شده برتر قرن از نگاه تایم معرفی شد» که در مهرماه ۱۳۸۸ منتشر شد، پربیننده‌ترین مطلب سایت بوده است. مطالب زیر نیز از جمله پربیننده‌ترین‌های مدیانیوز در دو سال گذشته بوده‌اند که برحسب زمان انتشار مرتب شده‌اند:
– یک ایرانی در زمره ۱۱ مدیر ارشد شرکت «اپل» (چهارشنبه، ۵ تیرماه ۱۳۸۷)
– هکرهای شیعه به ملاقات آیت‌الله مکارم شیرازی رفتند (چهارشنبه، ۱۰ مهرماه ۱۳۸۷)
– همراه اول ۹ سرویس جدید ارزش افزوده ارائه می‌کند (شنبه، ۲ آذرماه ۱۳۸۷)
– متن کامل قانون جرائم رایانه‌ای (دوشنبه، ۱۶ دیماه ۱۳۸۷)
– خبرنگار عراقی پرتاب کننده کفش درخواست پناهندگی سیاسی از سوییس کرده است (دوشنبه، ۳۰ دی‌ماه ۱۳۸۷)
– گاف‌ها و اتفاقات غیرمنتظره و تازه‌های سیما در طول سال ۱۳۸۷ (پنجشنبه، ۲۹ اسفندماه ۱۳۸۷)
– روزنامه «کلمه سبز» میرحسین موسوی شنبه منتشر می‌شود (پنجشنبه، ۲۴ اردیبهشت‌ماه ۱۳۸۸)
– جدول برنامه‌های تبلیغاتی رادیویی و تلویزیونی نامزدهای ریاست جمهوری(پنجشنبه، ۳۱ اردیبهشت‌ماه ۱۳۸۸)
– مردان یوتیوبی؛ زنان فیس‌بوکی! (دوشنبه، ۴ خردادماه ۱۳۸۸)
– «امکان جاسوسی و ردیابی گوشی ‌های تلفن همراه وجود دارد» (جمعه، ۲ مردادماه ۱۳۸۸)
– ۱۰ عکس دستکاری شده برتر قرن از نگاه تایم معرفی شد (چهارشنبه، ۱۵ مهرماه ۱۳۸۸)
– دارایی بیل گیتس معادل سرمایه ۱۴۰ کشور جهان (چهارشنبه، ۱۵ مهرماه ۱۳۸۸)
– سرویس «گوگل مپس» نقشه شهری را که وجود ندارد نشان داد! (شنبه، ۱۶ آبان‌ماه ۱۳۸۸)
– تلفن‌های همراه جدید دنیا در آستانه سال ۲۰۱۰ (شنبه، ۲۸ آذرماه ۱۳۸۸)
– فهرست برترین دوربین‌های دیجیتال با لنز ثابت منتشر شد (شنبه، ۲۸ آذرماه ۱۳۸۸)
– ورود چاق‌ها به این وب‌سایت ممنوع است! (سه‌شنبه، ۱۵ دی‌ماه ۱۳۸۸)
– فیس‌بوک جان دانش آموزی را از مرگ نجات داد (یکشنبه، ۲۰ دی‌ماه ۱۳۸۸)
– آیفون؛ میوه‌ی ممنوعه‌ی کارمندان مایکروسافت (سه شنبه، ۲۵ اسفندماه ۱۳۸۸)
– کانال مخصوص کودکان در امریکا تصاویر غیراخلاقی پخش کرد (جمعه، ۲۸ اسفندماه ۱۳۸۸)
– بیل گیتس به دنبال حل مشکلات جامعه بشری (شنبه، ۲۸ فروردین‌ماه ۱۳۸۹)

برچسب‌های محتوایی

به‌کارگیری «برچسب‌»های محتوایی برای مطالب از جمله قابلیت‌های جدید سایت‌هاست که در مدیانیوز از همان شروع به فعالیت مدنظر قرار گرفت. در دو سال گذشته برچسب «گوگل» حجیم‌ترین برچسب‌ محتوایی مدیانیوز بوده است و بیشترین تعداد مطالب با این برچسب منتشر شده است. تعداد دیگری از «برچسب‌»هایی که بیشترین تعداد مطالب درباره‌ی آنها در مدیانیوز منتشر شده به شرح زیر هستند:
آزادی بیان + آسیا + آموزش روزنامه‌نگاری + آی.پد + اپل +اروپا + اساتید ارتباطات + اسپم + اسلام + امارات + امریکا + امنیت فضای مجازی + انتخابات ریاست جمهوری + انگلیس + اوباما + ایمیل + بحران روزنامه‌ها + بی.بی.سیتجارت الکترونیکی + تلویزیون ایران + توقیف + تویتر + تهران + جرایم رایانه‌ای + جست‌وجوی اینترنتی + جشنواره مطبوعات + جنگ مجازی + چین +دامنه‌های اینترنتی + درآمد وزارت ارتباطات + دولت نهم + رادیو ایران +روزنامه‌های ایران + زبان فارسی + زنان + سایت روزنامه‌ها + سرعت اینترنتسینمای ایران + شبکه‌های اجتماعی + شرکت مخابرات + عربی + فایرفاکس +فرانسه + فیس‌بوک + قوانین رسانه‌ای + کتاب الکترونیکی + کودکان + گوگل +مایکروسافت + مجلس هشتم + وب فارسی + ویندوز + هک + همراه اول + یاهویوتیوب
فهرست الفبایی برچسب‌های مدیانیوز از طریق این صفحه قابل دسترس است.

پرجست‌وجوترین کلمات

علاوه بر کاربران و مخاطبان ثابت مدیانیوز، برخی مراجعه‌کنندگان نیز از طریق جست‌وجوی اینترنتی به صفحات این سایت راه یافته‌اند. بیشتر مراجعه‌کنندگان جست‌وجوگر مدیانیوز از طریق جست‌وجو در سایت گوگل به این سایت رسیده‌اند. بیشترین کلماتی که کاربران با جست‌وجوی اینترنتی آنها به مدیانیوز رسیده‌اند به شرح زیر هستند:
ازدواج اینترنتی، پیامک فارسی، ثبت نام سیم کارت، جرایم رایانه ای، خبر آنلاین، رادیو بی بی سی، رادیو معارف، روزنامه خبر ورزشی، روزنامه شهروند، روزنامه مردم سالاری، روزنامه وطن امروز، سایبری، سایت بالاترین، صدای عدالت، فیلتر، قانون جرایم رایانه ای، قطعی اینترنت، کلمه سبز، کلمه میرحسین موسوی، نمایشگاه الکامپ، نمایشگاه مصلی، نشریه همت

آغاز سومین سال فعالیت

با شروع سومین سال فعالیت مدیانیوز، فعالیت‌های سایت با تغییراتی همراه خواهد بود. تلاش برای افزایش حجم مطالب تولیدی، راه‌اندازی چند بخش جدید در سایت و ورود به برخی عرصه‌های جدید در فضای مجازی از جمله برنامه‌های در نظر گرفته شده برای مدیانیوز در سال جدید است.

 

خواندن ادامه‌ی خبر
آیا سایت ببینیم، وب را با سرمایه نزدیک تر می کند؟

آیا سایت ببینیم، وب را با سرمایه نزدیک تر می کند؟

وبنا – امین گرجی – ببینیم، سایتی است که مطالب و محتوای آن با هدف اطلاع رسانی بر اساس زاویه ای از تکنولوژی وب که کمتر در ایران به آن پرداخته شده است، ایجاد شده است. ببینیم با بیان اخبار، گزارشات و تحلیل های ایرانی و نمونه های خارجی در قالبی متفاوت سعی دارد مدل های تجاری و گردش سرمایه در بازار جهانی امروز را توضیح دهد.

ببینیم ادعا دارد که ساز و کار تجارت در فضای وب را به شکلی متفاوت از آنچه تا به حال دیده و شنیده ایم، به نمایش خواهد گذاشت و فضایی پر از پتانسیل های تجاری، در وب بوجود خواهد آورد.  تیم ببینیم سریع است. هم زبان برنامه نویسی سریعی دارد و هم از متد چابک (Agile) برای پیاده سازی وب سایت خود استفاده کرده و می کند. 

ببینیم امکانات مناسبی را برای خوانندگان و نویسندگان خود فراهم آورده است. الگوریتم های حفظ حقوق نویسنده،گروه بندی و دسته بندی مناسب، امکان دسترسی به فید های هر گروه، امکان ایجاد مکالمه با موضوعیت هر مطلب، ذخیره پست های دلخواه شما برای دسترسی های آینده و … همچنین در صورت تمایل می توانید در سایت ببینیم بنویسید و یا اگر در فضای دیگری می نویسید آدرس آن را برای تیم ببینیم بفرستید تا محتوای ایجاد شده توسط شما به نام خودتان در سایت ببینیم به اشتراک گذاشته شود.

ببینیم هفته آینده یک مدل تجاری جدید را با هدیه یک دستگاه iPad رایگان به دوستداران IT شروع خواهد کرد. این جایزه در طی فرآیند ساده ای که مدل تجاری ببینیم آن را تعریف می کند به برنده اختصاص می یابد. 

برای مشاهده سایت به آدرس www.bebinim.com مراجعه کنید.

خواندن ادامه‌ی خبر
گزارش تکمیلی از بازداشت علیرضا شیرازی

گزارش تکمیلی از بازداشت علیرضا شیرازی

وبنا – علیرضا شیرازی مدیر سایت بلاگفا که امروز صبح بازداشت شده بود با قید وثیقه آزاد شد. گزارش تکمیلی منتشر شده در وبلاگ علیرضا شیرازی را در ادامه می توانید مطالعه کنید.

“امروز پنچشنبه ۲۳ اردیبهشت ماه توسط ماموران نیروی انتظامی که حکم ورود به مخفیگاه! داشتند بازداشت و سپس به کلانتری منتقل و بعد از مدتی حضور در بازداشتگاه همراه مامور و با دستبد به دادگاه نیابت منتقل شدم. علت بازداشت حکم غیابی دادگاهی در کرمان علیه اینجانب بود . فردی در کرمان (مسئول سابق و چند تن از افراد فعال در فدراسیونهای ورزشی کرمان) علیه محتوای وبلاگی شکایت کرده و دادگاه کرمان صرفاْ به دلیل ادعای شاکی (که مرا نویسنده یا مسئول وبلاگ فوق دانسته است) و بدون هیچگونه کار کارشناسی و تنها به اسناد به پرینت مطالب وبلاگ  اینجانب را به عنوان تنها متهم پرونده مجرم دانسته و حدود یکسال زندان و شلاق برای اینجانب تعیین کرده بود و ورود ماموران انتظامی و بازداشت من در منزل نیز جهت اجرای حکم بوده است.
در دادگاه نیابت و در زمان تفهیم اتهام  ضمن توضیح در مورد اتهام، ذکر مشکلات عدیده و مبنایی در رسیدگی به پرونده و رد صلاحیت دادگاه خواستار رسیدگی به این پرونده در یک دادگاه صالح و در یکی از شعب اختصاصی جرائم رایانه ای شدم. در حال حاضر بصورت موقت و با قید وثیقه آزاد شده ام.
لازم به ذکر است که وبلاگ اشاره شده اصولا مدتها قبل حذف شده و فاصله تاریخ اولین پست تا آخرین پست آن فقط ۸ روز بوده است که  بخش نظارت بلاگفا مدتها قبل محتوای وبلاگ از حتی بدون گزارش تخلفی از سوی شاکی حذف کرده بود است و چه بسا در زمان رسیدگی  به این پرونده در دادگاه فوق با وبلاگ اشاره شده در پرونده مسدود بوده است.دادگاه اشاره شده حتی خواستار حذف یا مسدود سازی وبلاگ نشده و حتی روندی جهت اثبات جرم یا شناسایی متهم اصلی انجام نداده است و تنها براساس ادعای شاکی حکم را صادر نموده است. 
از دوستان و همراهانی که امروز با تماسها و نظرات خود ابزار نگرانی کردند سپاسگذارم و حقیقت آن است که بنده و خانواده ام بسیار نگران این مسئله هستیم.”

مطلب بالا بصورت کامل از بخش اخبار بلاگفا نقل شده است.

خواندن ادامه‌ی خبر
پایگاه خبری گرافیک ایران راه اندازی شد

پایگاه خبری گرافیک ایران راه اندازی شد

وبنا – پایگاه خبری گرافیک ایران ( گرافنا ) فعالیت خود را آغاز کرد. این پایگاه خبری با هدف پوشش اخبار عرصه هنر و گرافیک در ایران و حمایت از هنرمندان و معرفی آثار آنان به علاقه مندان هنر گرافیک و همچنین تشویق استعدادها در این زمینه، راه اندازی شده است. از جمله خبرهایی که تحت پوشش این پایگاه خبری قرار خواهند گرفت، اخبار مرتبط با هنرمندان، نمایشگاه ها، مسابقات، همایش ها و جشنواره ها، اخبار مرتبط با گرافیک و غیره خواهد بود. همچنین این پایگاه خبری امکان ارسال خبر را در سایت اینترنتی خود فراهم کرده است تا علاقه مندان از این طریق اخبار خود را برای درج در این پایگاه خبری ارسال کنند. برای مشاهده سایت اینترنتی پایگاه خبری گرافیک ایران به نشانی www.graphna.net مراجعه کنید

خواندن ادامه‌ی خبر
علیرضا شیرازی با قید وثیقه آزاد شد

علیرضا شیرازی با قید وثیقه آزاد شد

وبنا – علیرضا شیرازی مدیر بلاگفا که صبح امروز در منزل خود بازداشت شده بود با قید وثیقه آزاد شد. به نقل از تابناک، به دنبال انتشار مطلبی در یکی از وبلاگ‌های «بلاگفا»، قاضی دادگاه کرمان رئیس شرکت بلاگفا که سرویس‌دهنده و ارایه‌دهنده خدمات وبلاگ است را محکوم کرده است و به دنبال این حکم، مدیر بلاگفا در منزلش بازداشت و به دادسرای نیابت منتقل شده است.

به دنبال انتشار یک مطلب و شکایت شخص حقیقی در شهر کرمان از سایت بلاگفا که خدمات وبلاگ را ارایه می‌دهد، قاضی پرونده که در دادگستری کرمان است، با رأی عجیب، مدیر بلاگفا را مجرم شناخته و حکم محکومیت برای وی صادر کرده است و گذشته از روند حقوقی پرونده که مستلزم مطالعه کل پرونده و بررسی فنی پرونده و استفاده از نظر کارشناسان مربوطه و متخصصان در این زمینه است، این حکم از لحاظ فنی و عرفی دارای مشکلاتی است که خلأهای قانونی کشور و به ویژه قانون جرایم رایانه‌ای که به تازگی تصویب شده و اجرایی نیز بر این مشکلات افزوده است.

حال مشخص نیست که قاضی پرونده که احتمالا موفق به کشف مجرم اصلی (وبلاگ‌نویس) نشده چرا مدیر بلاگفا را که از لحاظ فنی تنها خدمات سرویس وبلاگ را ارایه می‌دهد، مجرم شناخته است؟!

حال این‌که مدیریت و نظارت بر مطالب منتشره در تک تک وبلاگ‌ها آن هم با حجم انبوهی از وبلاگ‌ها که در سایت‌های گوناگون ارایه‌دهنده خدمات وبلاگ ثبت شده و مشغول کار است نشدنی بوده کنترل آن میسر نیست نه تنها در ایران بلکه در سایر چراکه در این صورت باید برای هر وبلاگ موجود، یک نفر را برای کنترل گمارند.

البته اکنون نیز شاهد هستیم که به جای برخورد با مجرم اصلی (وبلاگ‌نویس) و دستگیری این مجرم اینترنتی، برخی وبلاگ‌ها فیلتر می‌شوند و وبلاگ‌نویسان متعدد در حاشیه امن قرار می‌گیرند.

البته ناگفته نماند در دستگاه قضائی بحث آموزش قضات و بحث و بررسی درباره تکنولوژی‌های روز دنیا و مصادیق جرم‌ها به فراموشی سپرده شده و توجه چندانی در این‌باره صورت نمی‌گیرد و لزوم توجیه کامل و آموزش‌های فنی و تخصصی به قضات محترم روشن است و این آموزش‌ها به ویژه در حوزه جرایم سایبری و اینترنتی باید به صورت کامل و تخصصی مورد توجه قرار گیرد.

گفتنی است، در خبری که در خود سایت بلاگفا منتشر شده، بازداشت علیرضا شیرازی مدیر شرکت بلاگفا و پارسیک را تأیید کرده است.

اطلاعات تازه خبرنگار وبلاگ نیوز حاکی است، علیرضا شیرازی موقتا با قید وثیقه آزاد شده است.

خواندن ادامه‌ی خبر
مدیر بلاگفا بازداشت شد

مدیر بلاگفا بازداشت شد

وبنا – ساعتی پیش علیرضا شیرازی مدیر سرویس وبلاگ بلاگفا با حکم قاضی در منزل دستگیر و به دادسرای نیابت منتقل شد. دستگیری وی درباره شکایت شخص حقیقی از یکی از وبلاگهای بلاگفا است.

لازم به توضیح است که وبلاگها تحت مسولیت حقوقی نویسنده و صاحب هر وبلاگ منتشر می شود و مسولیت سرویس ویلاگ و مدیر سرویس در چارچوب قوانین جرایم رایانه ای و در حد حفط ادله و ارایه داده ها به مراجع قانونی است.

این خبر در وبلاگ اخبار بلاگفا منتشر شده است اما صحت آن هنوز مورد تایید قرار نگرفته است. اطلاعات تکمیلی در این خصوص به زودی منتشر خواهد شد

خواندن ادامه‌ی خبر
پرشین موب رفع فیلتر شد

پرشین موب رفع فیلتر شد

وبنا – سایت پرشین موب رفع فیلتر شد. سعید گچ پزی مدیر سایت پرشین موب در این خصوص به وبنا گفت این سایت به دلیل درج لینک یکی از همکاران با نام دانلود رایگان فیلم فیلتر شده بود که پس از حذف این تبلیغ و مراجعه به مرکز رسانه های دیجیتال و تکمیل فرم های مربوطه این سایت رفع فیلتر شد.

برای مشاهده سایت به آدرس www.persianmob.net مراجعه کنید.

خواندن ادامه‌ی خبر
تریباس به جمع بازی های آنلاین پیوست

تریباس به جمع بازی های آنلاین پیوست

وبنا – بازی آنلاین استراتژیک تریباس رسما کارا خود رو از اردیبهشت سال جاری آغاز کرد. در این سایت در خصوص معرفی بازی امده است “شما در این بازی در نقش یک شهردار هستید و وظیفه دارید تا پایان دوره بازی که ۳۵۰ روز طور می کشد شهر خودتان را مدیریت کنید . نحوه مدیریت شما بستگی به خودتان دارد اما این امر می تواند شما برترین بازیکن این سایت بکند در صورتی که در پایان بازی بتوانید جز سه نفر باشید برنده جوایزی نفیس به پاس ۳۵۰ روز بازی متوالی دریافت می کنید”

برای مشاهده سایت به آدرس www.tribos.ir مراجعه کنید.

خواندن ادامه‌ی خبر
البسکو دات کام به زودی راه اندازی خواهد شد

البسکو دات کام به زودی راه اندازی خواهد شد

وبنا – شرکت البسکو اعلام کرده است که فروشگاه اینترنتی این سایت به زودی راه اندازی خواهد شد. در خبر ارسالی به وبنا آمده است “شمایی که حوصله ترافیک و وقت مغازه گردی ندارید و میخواهید آنچه را که دنبالش هستید با صرف کمترین زمان، انرژی و هزینه و با امکان مقایسه و انتخاب زیاد پیدا کنید، با ما همرا شوید تا با هم سوار بر آسانسور فروشگاه اینترنتی البسکو.کام سری به طبقات مختلف این فروشگاه بزنیم”

این فروشگاه به صورت نمادین در شش طبقه راه اندازی می شود. طبقه اول لوازم خانه، طبقه دوم کتاب، طبقه سوم لباس، طبقه چهارم هدیه، طبقه پنجم گل و طبقه ششم کامپیوتر و موبایل می باشد.

آدرس این سایت پس از راه اندازی اولیه منتشر خواهد شد.

خواندن ادامه‌ی خبر
همایش وبلاگ‌نویسان پارسی‌بلاگ

همایش وبلاگ‌نویسان پارسی‌بلاگ

وبنا – اولین همایش وبلاگ‌نویسان پارسی‌بلاگ در تاریخ ۳۰ اردیبهشت‌ماه در تهران برگزار می‌شود. این همایش قرار است با حضور جمعی از هنرمندان و وبلاگ‌نویسان پارسی‌بلاگ و سایر سرویس‌های وبلاگ‌نویسی برگزار شود. از جمله برنامه‌های این همایش می‌توان به سخنرانی، رونمایی از امکانات جدید سرویس پارسی‌بلاگ، پرسش و پاسخ و دیگر برنامه‌های شاد فرهنگی و هنری اشاره کرد. همچنین شرکت در مسابقه‌ی برترین یادداشت‌های پارسی‌بلاگ از دیگر برنامه‌های این همایش اعلام شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به وبلاگ hamayesh.parsiblog.com همایش پارسی‌بلاگ مراجعه فرمایید

خواندن ادامه‌ی خبر