ماه: اردیبهشت ۱۳۸۷

نگاهی به لیست ۱۰۰ سایت اول ایرانیان در الکسا

نگاهی به لیست ۱۰۰ سایت اول ایرانیان در الکسا

محمد مهدی مولایی- دنیای کامپیوتر و ارتباطات – سایت الکسا alexa.com از ابزارهای سنجش وضعیت سایت‌های اینترنتی است. الکسا اطلاعات مربوط به بازدیدکنندگان و وضعیت سایت‌های اینترنتی نسبت به دیگر سایت‌ها را تخمین می‌زند. هر چند اطلاعاتی که الکسا در مورد سایت‌های اینترنتی ارائه می‌دهد دقیق نیست و این ابزار برای تهیه آمار و اطلاعات از منابع محدودی استفاده می‌کند، ولی در بین منابع اطلاعاتی قابل دسترس از جمله منابع قابل قبول‌تر محسوب می‌شود که اغلب در تحلیل‌ها به آمار آن استناد می‌شود. الکسا در ماه‌های اخیر لیست سایت‌هایی که بیشتر مورد مراجعه کاربران اینترنتی قرار گرفته‌اند را به تفکیک کاربران هر کشور منتشر کرده است. لیست ۱۰۰ سایت‌ برتر مورد مراجعه کاربران ایرانی به روایت الکسا، همانطور که گفته شد حتما با ۱۰۰ سایت اول کاربران ایرانی تفاوت‌هایی دارد، ولی از آنجایی که تنها مرجع قابل دسترس درباره اینترنت فارسی و رفتار کاربران ایرانی نسبت به سایت‌ها است می‌توان با اندکی چشم‌پوشی آن را مورد استفاده قرار داد. انتشار این لیست و مشاهده چند نکته قابل توجه در آن بهانه‌ای شد برای نگاهی دوباره به وضعیت وب فارسی.

۱- در بین ۲۰ سایت اول در بین کاربران ایرانی، ۸ سایت مالکیت ایرانی و ۱۲ سایت مالکیت غیرایرانی دارند. سایت‌های غیرایرانی، همگی سایت‌های پربیننده بین‌المللی از قبیل گوگل، یوتیوب، ویکی‌پدیا و یاهو هستند که تقریبا در همه کشورها در بین ۲۰ سایت برتر قرار دارند. بنابراین ترکیب ۸ به ۱۲ منطقی و قابل قبول به نظر می‌رسد. کاربران ایرانی به عنوان بخشی از شبکه جهانی اینترنت، همگام با کاربرانی با ملیت‌های متفاوت، مخاطبان تعدادی از سایت‌ها و ابزارهای اینترنتی هستند که نقشی جهانی پیدا کرده‌اند. همین که حدود نیمی از سایت‌های مورد مراجعه کاربران ایرانی، سایت‌هایی با مالکیت ایرانی هستند، نشانه‌ای از موفقیت نسبی سایت‌های داخل کشور و حضور فعال وب‌فارسی در دل وب‌ جهانی است.

در یک شبکه بین‌المللی که با هدف پشت سرگذاشتن مرزها به وجود آمده، نمی‌توان انتظار داشت کاربران ایرانی فقط مراجعه‌کننده سایت‌های داخلی باشند. در این میان نگاهی به سایت‌های پربیننده در سایر کشورها هم نشان می‌دهد ایران در وضعیت قابل قبول و میانه‌ای قرار دارد. در حالی که در ایران ۱۲ سایت پربیننده، سایت‌های بین‌المللی هستند، از بین ۲۰ سایت اول کاربران در کشورهای مختلف، در کره‌جنوبی ۱۰ سایت، در روسیه ۷ سایت، فرانسه ۱۲ سایت، ترکیه ۱۰ سایت، الجزایر ۱۷ سایت، مکزیک ۱۷ سایت و امارات متحده عربی ۱۲ سایت بین‌المللی هستند.

۲- در بین ۲۰ سایت اول، تنها در چهار سایت (دو سایت سازمانی و دو سایت خبری)، کاربران فقط مخاطبان مصرف‌کننده هستند. هر چند که در این چهار سایت‌ هم امکانات تعاملی محدودی برای کاربران وجود دارد، اما در سایر سایت‌ها (یعنی ۱۶ سایت از ۲۰ سایت) کاربران نقش اساسی و کلیدی دارند و در واقع ادامه فعالیت این سایت‌ها به فعالیت کاربران‌شان بستگی دارد. در میان لیست بیست‌تایی، دو موتور جست‌وجو، دو پورتال، شش ابزار انتشار، چهار سایت اشتراک فابل، یک جامعه مجازی و یک دانش‌نامه آزاد همگی ابزارها و سایت‌هایی هستند که کاربران به کمک آنها حضور پررنگ و قابل توجهی در دنیای مجازی دارند. این همان نقش کلیدی است که کاربران اینترنتی قرار است در وب جدید بر عهده داشته باشند.

کاربران از طریق ابزارهای انتشار، دیدگاه‌هایشان را منتشر می‌کنند، از طریق سایت‌های اشتراک فایل، تصاویر، صداها و فیلم‌های تولیدی خودشان را به اشتراک می‌گذارند و مدخل‌های دانش‌نامه‌های آزاد را خودشان تهیه و تدوین می‌کنند. همه اینها جلوه‌هایی از روزنامه‌نگاری شهروندی است که در آن کاربران و مخاطبان نه مصرف‌کننده، که خود تولیدکننده و ارسال‌کنندگان محتوا هستند. جای خوشحالی است که در این زمینه کاربران ایرانی نه تنها نسبت به کاربران جهانی عقب نسیتند، بلکه از کاربران اکثر کشورهای در حال توسعه مشابه ایران وضعیت بهتری دارند.

۳- حضور شش سایت ابزار انتشار که همگی سرویس‌دهنده وبلاگ هستند در بین لیست بیست‌تایی بیش از همه جالب توجه است. در این میان، چهار سرویس‌وبلاگ ایرانی (بلاگفا، میهن‌بلاگ، بلاگ‌اسکای، پرشین‌بلاگ) و دو سرویس‌وبلاگ غیر ایرانی (بلاگر و وردپرس) هستند. سایت بلاگفا که در رتبه سوم ۲۰ سایت اول قرار دارد در واقع اولین سایت با مالکیت ایرانی در این لیست است. به نظر می‌رسد بعد از گذشت شش سال از تولد وبلاگ‌های فارسی و اولین سرویس‌وبلاگ فارسی (پرشین‌بلاگ)، هنوز هم سرویس‌ وبلاگ‌ها جدی‌ترین سایت‌ها و ابزارهای اینترنتی فارسی هستند. وبلاگ‌‌ها یا همان روزنامه‌های شخصی در واقع مهم‌ترین ابزارهای روزنامه‌نگاری شهروندی محسوب می‌شوند که از آن سخن گفته شد. وبلاگ‌های فارسی هر چند از جایگاه جهانی چند سال گذشته‌شان (زبان فارسی چهار سال پیش سومین زبان وبلاگ‌های دنیا بود) چند رده‌ای پایین‌تر آمده‌اند، اما هنوز هم در وب فارسی حرف اول را می‌زنند.

۴- بعد از اشاره به سه نکته مثبت بد نیست اشاره‌ای هم به نکته‌ای ناامیدکننده داشته باشم. جالی خالی سایت‌های حوزه تجارت اینترنتی در بین سایت‌های اول مراجه‌کنندگان کاربران ایرانی به شدت احساس می‌شود. علی‌رغم گسترش سایت‌های تجارت اینترنتی خصوصا در دو سال اخیر، هنوز هیچ‌کدام از فروشگاه‌های اینترنتی و سایت‌های خرید و فروش و پرداخت آنلاین نتوانسته‌اند با اقبال عمومی کاربران ایرانی مواجه شوند و به تبع آن در این لیست هم حضور ندارند. برترین سایت‌های تجاری اینترنتی ایرانی جی‌.اس.ام و ایستگاه هستند که در رتبه ۲۰ تا ۴۰ جدول قرار می‌گیرند. وب فارسی علی‌رغم گسترش قابل توجهی که در سال‌های اخیر داشته هنوز نیازمند برخورداری از گردش مالی بیشتر و جدی‌‌تر گرفته شدن از سوی نهادهای ایرانی صاحب سرمایه است و این جز با سرمایه‌گذاری بیشتر دولت و بخش خصوصی میسر نمی‌شود.

برای مشاهده جدول ۲۰ سایت اول به آدرس http://www.itna.ir/archives/report/009718.php مراجعه کنید.

این گزارش به نقل از ایتنا منتشر شده است.

خواندن ادامه‌ی خبر
خبر آریا را بخوانید و جایزه بگیرید

خبر آریا را بخوانید و جایزه بگیرید

وبنا – به گزارش روابط عمومی خبرگزاری آریا، این خبرگزاری به منظور تعمیق و گسترش فرهنگ خبرخوانی در میان مخاطبان، مسابقه ای را برای خبرخوانی طراحی کرده است.
بر پایه این گزارش، افراد پس از ثبت نام و ورود با نام کاربری و پس از آشکار شدن نام کاربر بر صفحه خبرگزاری، هر میزان خبری که مطالعه شود در زمره امتیازات فرد محسوب خواهد شد.
روابط عمومی آریا تاکید کرده است به ازای هر کاربری که افرادی را از صفحه مدیریتی خود معرفی نمایند و فرد معرفی شده پذیرای دعوت باشد، بعنوان ضریب امتیازات محسوب می شود.
بنابراین گزارش، در پایان هر ماه فردی که بالاترین سطح از امتیازات خبرخوانی را داشته باشد، جایزه نفیسی را دریافت خواهد کرد.
روابط عمومی آریا افزوده است: جایزه پایان ماه فروردین یک «ربع سکه طلا» و لوح تقدیر بود که به پیروز این مسابقه تعلق گرفت.
جایزه اردیبشت ماه مسابقه خبر خوانی آریا نیز یک ربع سکه طلاو لوح تقدیراست که به نفر اول داده خواهد شد در عین حال به نفرات دوم و سوم نیز تقدیر نامه تقدیم خواهد شد.
بنا به این گزارش، اگر فردی سه بار متوالی به این مقام دست یافته و تقدیر نامه دریافت نماید جایزه ویژه ای نیز علاوه بر جوایز معمول دریافت خواهد نمود.
در پایان ماه نیز با نفر اول گفتگویی انجام و در خبرگزاری http://www.aryanews.com منتشر خواهد شد.

خواندن ادامه‌ی خبر
بهینه‌سازی خوجی  XML از مقالات در سایت یکتاوب

بهینه‌سازی خوجی XML از مقالات در سایت یکتاوب

وبنا – سایت یکتاوب به منظور ایجاد امکان تبادل خودکار اطلاعات، امکان تهیه خروجی XML متناسب با شبکه PubMed، DOAJ و نیز HBIS (سامانه ملی اطلاعات زیست‌پزشکی و سلامت) را در نسخه ۱۴۰۴ سایت افزوده است. به گفته مدیر سایت یکتاوب پیش از این تنها خروجی‌های XML متناسب با HBIS در دسترس کاربران بود.
برای مشاهده سایت به آدرس http://www.yektaweb.com مراجعه کنید.

خواندن ادامه‌ی خبر
بانک اطلاعاتی موبایل DDCo راه اندازی شد

بانک اطلاعاتی موبایل DDCo راه اندازی شد

وبنا – سایت DDCo با موضوع اطلاع رسانی در زمینه تلفن همراه راه اندازی شد. در این سایت اطلاعات مربوط به قیمت روز گوشی ها ، اخبار مربوط به موبایل ، قیمت روز سیم کارت در ایران ، بررسی تخصصی گوشی ها ، بازی و برنامه و موزیک برای گوشی های موبایل برای علاقه مندان قابل مشاهده است.
برای مشاهده سایت می توانید به آدرس http://www.ddco.ir مراجعه کنید.

خواندن ادامه‌ی خبر
کتاب مدیریت بازاریابی الکترونیک منتشر شد

کتاب مدیریت بازاریابی الکترونیک منتشر شد

وبنا – سرویس خبر کوتاه – کتاب مدیریت بازاریابی الکترونیک منتشر شد. در این کتاب می خوانید چارچوب بازاریابی الکترونیک ، برنامه ریزی برای بازاریابی الکترونیک ، تامین مشتری و کیفیت در اینترنت ، نام تجاری و افزایش ترافیک سایت ، بازگرداندن مشتری ، آنالیز آمار سایت
برای مشاهده سایت به آدرس http://www.internetmarketing.ir مراجعه کنید

خواندن ادامه‌ی خبر
گفتگوی اختصاصی وبنا با مدیر سایت کلوب دات کام

گفتگوی اختصاصی وبنا با مدیر سایت کلوب دات کام

وبنا – دیروز اطلاع پیدا کردیم سایت جامعه مجازی کلوب رفع فیلتر شده و طی چند روز آینده در سراسر کشور باز می شود. خدمت آقای محمد جواد شکوری رسیدیم و گفتگوی کوتاهی با وی در این خصوص داشتیم. در ادامه متن کامل این گفتگو را می توانید مطالعه کنید.

– بعد از حدود یک ماه سایت کلوب باز شد. اول از همه باید بگویم که خیلی خوشحالم. چون خیلی از ایرانی ها طرفدار کلوب هستند. روزی که کلوب فیلتر شد چقدر نگران شدید؟
فکر می کنید یک باغبانی اگر چندین سال به پای یک درختی زحمت بکشد…و به سختی هزینه های کود شیمیایی، آب ، خاک درخت را تامین کند …روز به روز علف های هرزه دور درخت را بزند …زیر شاخه های سنگینش ستون بزند تا نشکند و هزارو یک نکته باریک تر از موی دیگر را رعایت کند تا درختش بار دهد و سایه افکند…اگر بیاید و در خت خود را شکسته و سوخته ببینید ..آن هم به دلایلی که کاملا پیش از این حادثه قابل رفع و اصلاح بوده …چه حالی به او دست می دهد…نگرانی بنده و دوستانم ..شبیه آن باغبان است.
آیا برخوردهای اینچنینی …باغبان های دیگر را نگران و نا امید نمی کند…آیا خاطره این درخت …دیگران را از کاشت و برداشت های آتی منصرف نمی کند…انتظار نوآوری از جوانان و رقابت آنها با دنیای رو به جلو امروز بدون حمایت و تدبیر لازم و چارچوب های قانونی مشخص ..کاملا غیر ممکن و غیر عملی است.

– این نگرانی بیشتر در چه مواردی بود؟
چون پیش از آن هم هیچ گونه اخطار یا هشداری دریافت نکرده بودیم ،آن قدر در ابهام و ناباوری بودیم که ذهنتمان به دنباله همه چیز و هیچ چیز می گشت.

– روزی که کلوب باز شد یک ایمیل کوتاه به وبنا رسید “کلوب رفع فیلتر شد خداراشکر” خبر خیلی خوشحال کننده اید بود. در این مدت چند روز طول کشید ؟
ما دقیقا ۳۹ روز فیلتر بودیم.

– کلوب در زمانی که فیلتر بود به طور متوسط روزانه ۶۰۰ نفر کاربر آنلاین داشت؟ چه میزان از تعداد کاربران سایت کم شده بود در این دوره؟
بله خدا رو شکر ترافیک نسبی داشتیم…. و برخی روزها ترافیک سایت به ۴۰۰۰۰ لاگین هم می رسید … در کل حدودا ۳۰ % نسبت به شرایط عادی ترافیک داشتیم.

– نگرانی کاربران در زمان فیلتر شدن سایت چه بود؟ کاربرانی که پول برای سرویس ها داده بودند اعتراض می کردند یا همدردی؟
تقریبا کسی اعتراض نمی کرد…بیشتر همه متاسف و ناراحت بودند…و می خواستند تاریخ باز شدن مجدد سایت را بدانند که ما هم نمی دانستیم.

– کلوب به شرایط طبیعی برگشته است؟
خیر هنوز به شرایط عادی و پایه ترافیک سایت برنگشتیم..البته دلیل اصلی تاخیر در باز شدن کلوب دات کام در تمامی سرویس دهندگان اینترنتی است…مطمئنم به محض باز گشایی کامل ، مجددا شبکه گسترده کاربران کلوب در ایران فعال خواهد شد.

– فکر می کنید چه مفدار زمان نیاز دارد برای برگشت به شرایط قبل از فیلتر شدن؟
فکر می کنم یک هفته پس از بازگشایی کامل در سراسر کشور..به ترافیک گذشته برگردیم.

– دلیل فیلتر شدن کلوب بار دوم همان دلیل اول بود؟ یا این ۲ موضوع کاملا با هم متفاوت بود؟
خیر به نظر می رسد دلایل دیگری بود…ولی در دنیای امروز کاملا بین سرویس دهنگان و سرویس گیرندگان تمایز وجود دارد … ولی گویا در ایران همچنان همه چیز برگردن سرویس دهنده است…که امری کاملا غیر منطقی و غیر واقعی است…انتظار کنترل بدون خطای سایتهای مانند کلوب با بانک های اطلاعاتی با بیش از ۱۰۰ ملیون رکورد ..کمی خلاف انصاف و عقل است.

– برنامه های کلوب برای آینده چیست؟
همانطور که در وبلاگ تیم مدیریت عنوان شده…برنامه فصل بهار ما …افزایش امکانات و رفع اشکالات سرویس های قدیمی سایت است….پس از آن بدنبال کامل کردن زنچیره سرویس های کلوب با توجه به الویت و استقبال کاربران خواهیم بود.

در پایان از شما متشکرم و امید وارم همه کلوبی ها همیشه موفق باشند.
بنده هم جا دارد از کلیه کاربران سایت که پیگیر موضوع فیلترینگ سایت http://www.cloob.com بودند و از شما تشکر کنم.

خواندن ادامه‌ی خبر
خبر اختصاصی سایت کلوب باز می شود

خبر اختصاصی سایت کلوب باز می شود

وبنا – سایت شبکه اجتماعی کلوب باز می شود. بنابر اخبار رسیده سایت جامعه مجازی کلوب رفع فیلتر شده است و احتمالا طی چند روز آینده در تمام شبکه ها و ISP های ایران باز خواهد شد.
سایت کلوب که در میان کاربران به شهر مجازی و جامعه مجازی کلوب شهرت دارد از بهمن ماه سال گذشته فیلتر شده است.
برای مشاهده سایت می توانید به آدرس http://www.cloob.com مراجعه کنید.

خواندن ادامه‌ی خبر
۷ قالب وبلاگ جدید در پارس تم

۷ قالب وبلاگ جدید در پارس تم

وبنا – سایت پارس تم علاوه بر طراحی و راه اندازی نسخه جدید سایت خود ۷ قالب وبلاگ جدید را نیز برای علاقه مندان در سایت قرار داد.
به گفته مدیر سایت در نسخه جدید دیگر نیاز به عضویت در سایت نیست و همچنین بخش انجمن، مقالات، جاوا اسکریپت و معرفی وبلاگ از سایت حذف شده است. از جمله امکانات جدید که در این نسخه می توان به آن اشاره کرد سیستم امتیازدهی به قالب ها و سیستم پیش نمایش قالب ها می باشد که در درسترس عموم می باشد.
برای مشاهده سایت به آدرس http://www.parstheme.com مراجعه کنید.

خواندن ادامه‌ی خبر
مهلت شرکت در بخش فتوبلاگ مسابقه پروچیستا

مهلت شرکت در بخش فتوبلاگ مسابقه پروچیستا

وبنا – مهلت شرکت در بخش فتوبلاگ مسابقه پروچیستا تا پانزدهم اردیبهشت ۱۳۸۷ تمدید شد. به گفته مدیر سایت آن دسته از افرادی که تا ۳۱ فروردین ماه در این بخش شرکت کنند، عکس های فتوبلاگ آنها در مسابقه اینترنتی نوروز سایت های پرشین بلاگ و مای پردیس شرکت داده خواهند شد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره جشنواره نوروزی پرشین بلاگ به آدرس http://74.52.87.210/abmc.aspx?b=1256&z=165 مراجعه کنید.

خواندن ادامه‌ی خبر
سایت ایرانسل دستکاری شد

سایت ایرانسل دستکاری شد

وبنا – سایت اپراتور دوم تلفن همراه ایران دستکاری شد. بخش انگلیسی سایت شرکت ایرانسل دیروز ۲۲ فروردین ماه مورد حمله قرار گرفته و دستکاری شد.
به گزارش «آی‌تی‌ایران» این دستکاری حداقل تا ساعت ۱۹ و ۳۹ دقیقه همچنان ادامه داشته و پیام هکر بر روی بخش انگلیسی این سایت قابل مشاده بوده است. پیام هکر چنین بوده است: «”خوب نیست نهادی مانند شما که روزانه مبلغ هنگفتی صرف محصولات خود می‌کند مشکل امنیتی داشته باشد.»
وی همچنین با ذکر آدرس خود در این صفحه خواستار تماس مسوولان ایرانسل با وی برای رفع مشکل امنیتی سایت شده است.

خواندن ادامه‌ی خبر
سایت های ایرانی در داخل میزبانی می شوند

سایت های ایرانی در داخل میزبانی می شوند

وبنا – رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از تهیه پیش نویس آیین نامه اجرایی مراکز خدمات داده اینترنتی خبر داد و گفت: امکان میزبانی سایتهای اینترنتی در داخل کشور فراهم خواهد شد.
محمود خسروی گفت “با توجه به اینکه میزبانی اکثر سایت های داخلی خصوصی و دولتی در خارج از کشور صورت می گیرد و با توجه به ضرورت طبقه بندی اطلاعات محرمانه و حفظ آنها در داخل کشور در سال گذشته بررسی و تهیه پیش نویس آیین نامه اجرایی مراکز خدمات داده اینترنتی (IDC) توسط سازمان انجام شد که با اجرای این آیین نامه در سال جدید برای دارندگان این پروانه امکان میزبانی سایت های اینترنتی در داخل کشور به وجود خواهد آمد.”
وی همچنین به سازماندهی و ضابطه مند کردن ورود، خرید، تولید و فروش تجهیزات رادیویی و تهیه دستورالعمل صدور پروانه در این خصوص و تصویب آن در کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات و ابلاغ اعلام همگانی از طریق سایت سازمان خبر داد و گفت: این اقدام یکی از فعالیتهای با ارزش سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در زمینه ارتقاء بازار و افزایش کارآیی بخش خصوصی به حساب می آید.

خواندن ادامه‌ی خبر
جن و پری بهترین وب سایت قورباغه طلایی

جن و پری بهترین وب سایت قورباغه طلایی

وبنا – برگزیدگان دومین دوره‌ مسابقه وبلاگ‌نویسی قورباغه طلایی مشخص شدند. هدف از برگزاری که این مسابقه «ایجاد فضایی آزاد در وبلاگ‌نویسی، احترام به قلم آزاد و دوری از نفرت و سیاهی در وبلاگ» اعلام شده‌ است.
در این مسابقه سایت ادبی جن و پری به عنوان سایت برتر فرهنگی و هنری معرفی شده است.
سال گذشته نیز اولین دوره مسابقه قورباغه‌های طلایی برگزار شد. برگزارکنندگان این مسابقه اعلام کرده‌اند که جوایز ویژه این دوره به زودی اعلام می‌شود. برگزیدگان قورباغه طلایی سال ۸۶ که با یاد کافه تیتر، کافه محبوب وبلاگنویسان و رونامه‌نگاران که به تعطیلی کشیده شد.
برای مشاهده سایت جن و پری به آدرس http://www.jenopari.com مراجعه کنید.

خواندن ادامه‌ی خبر
انتخاب برترین سایت‌های فارسی سال ۸۶

انتخاب برترین سایت‌های فارسی سال ۸۶

نظرسنجی «برترین‌های رسانه‌ای سال» در پایان هر سال توسط مجله اینترنتی هفت‌سنگ برگزار می‌شود و در آن برترین‌های رسانه‌ای در حوزه‌های مختلف توسط اعضای تحریریه این مجله و جمعی از صاحب‌نظران و کارشناسان حوزه‌های رسانه‌ای انتخاب می‌شوند. امسال در سومین دوره برگزاری در بخش وب‌سایت‌ها، پایگاه‌های اینترنتی در هفت گروه مورد ارزیابی قرار گرفتند.

در بخش اول با عنوان سایت‌های مرجع و پورتال‌ها، سایت عکاسی (www.akkasee.com)به عنوان سایت برگزیده انتخاب شد. مگ‌ایران، بانک اطلاعات نشریات کشور (www.magiran.com) و ایران‌داک، پایگاه اطلاعات و مدارک ایران (www.irandoc.ac.ir) انتخاب‌های بعدی این بخش هستند.

در بخش دوم با عنوان سایت‌های مشارکتی که محتوای آنها توسط کاربران و مخاطبان تامین می‌شود، سایت بالاترین (www.balatarin.com) انتخاب اول است. سایت‌های هفتان (www.haftan.com) برگزیده دوم و ایران ترانه (www.iransong.com) برگزیده سوم این بخش هستند.

در بخش سوم با عنوان سایت‌های خبری-تحلیلی، خبرگزاری فارس (www.farsnews.com) به عنوان سایت برتر انتخاب شد. سایت‌های سینمای ما (www.cinemaema.com) و الف (www.alef.ir) به ترتیب به عنوان برگزیدگان بعدی انتخاب شدند.

در بخش چهارم با عنوان سایت‌های تجارت اینترنتی، سایت ایستگاه (www.istgah.com) برگزیده اول است و جی‌.اس‌.ام (www.gsm.ir) که در حوزه تلفن همراه فعالیت می‌کند و آدینه بوک (www.adinebook.com) که در زمینه فروش اینترنتی کتاب فعال است انتخاب‌های بعدی هستند.

در بخش پنجم با عنوان جامعه‌های مجازی و فروم‌‌های اینترنتی سایت کلوب (www.cloob.com) انتخاب اول، یوبیست‌‌وچهار (www.u24.ir) انتخاب دوم و مجیدآنلاین (forum.majidonline.com) انتخاب سوم هستند.

در بخش ششم با عنوان سرویس‌وبلاگ‌ها و ابزارهای انتشار محتوا، سایت بلاگفا (www.blogfa.com) به عنوان سایت برتر انتخاب شد. سرویس‌وبلاگ‌های بلاگ‌اسکای (www.blogsky.com) و پرشین‌بلاگ (www.persianblog.ir) برگزیدگان بعدی این بخش هستند.

در بخش هفتم با عنوان ابزارهای اینترنتی، سایت وبگذر (www.webgozar.com) انتخاب اول و ابزار شمارنده پرشین‌استت (www.persianstat.com) و بازنگار، خانه وبلاگ‌های فارسی زبان (www.baznegar.com) انتخاب‌های بعدی هستند.

علاوه بر بخش‌های اصلی، امسال برای اولین بار در بخش انتخاب‌های ویژه (خارج از مسابقه) هم تعدادی از سایت‌های فارسی زبان به شرح زیر انتخاب شدند:
– موثرترین ابزار در گسترش زبان فارسی در وب: سایت وردپرس فارسی (www.wp-persian.com)
– بهترین ایده خلاقانه در راه اندازی سایت: جیره کتاب (www.jireyeketab.com)
– بهترین استفاده از امکانات چند رسانه‌ای (متن، عکس، صدا و فیلم به طور همزمان) در سایت: رادیو زمانه (www.radiozamaaneh.com)
– بهترین سایت در جلب مخاطب خاص: تکنوتاکس، سایت تخصصی حوزه لینوکس و منبع‌باز (www.technotux.com)
– برترین سایت در تولید محتوای فارسی در وب: مجله اینترنتی فریا (www.farya.com)
– برترین سایت هماهنگ با فضای وب‌ دو: ویویو (www.viwio.com)

خواندن ادامه‌ی خبر