ماه: آذر ۱۳۸۶

وب سایت انتخابات مجلس هشتم هک شد

وب سایت انتخابات مجلس هشتم هک شد

وب سایت مجلس هشتم که برای برگزاری انتخابات در نظر گرفته شده بود امروز توسط گروهی مورد حمله قرار گرفته و از کار افتاده است ,هم چنین وب سایت مجلس هشتم که ۲ دوره آزمایشی را نیز پشت سر گذاشته بود .

هکر وب سایت مجلس هدف خود را تذکر به مسئولین وب سایت به لحاظ امنیتی اعلام نموده است . با توجه به تبلیغات گسترده در این زمینه برای برگزاری انتخابات مجلس هشتم که در اسفندماه برگزار می گردد مسئولین سایت می بایست تدابیر بهتری را در راستای امنیت وب سایت انجام دهند .

تا کنون مسئولین سایت نیز توضیحی را در این زمینه ارائه ننموده اند . وب سایت مجلس هشتم در آدرس http://www.majles8.com قابل دسترسی است

نویسنده پرهام باغستانی

خواندن ادامه‌ی خبر
مدیر سایت بازنگار بازداشت شد

مدیر سایت بازنگار بازداشت شد

وبنا – رضا ولی زاده مدیر سایت بازنگار با شکایت نهاد ریاست جمهوری از سوی ماموران قوه قضاییه به اتهام تشویش اذهان عمومی بازداشت شد.
برای مشاهده سایت بازنگار به آدرس http://www.baznegar.com مراجعه کنید.

خواندن ادامه‌ی خبر
برنامه قرعه کشی آذر سایت OLC اعلام شد

برنامه قرعه کشی آذر سایت OLC اعلام شد

وبنا – سایت OLC برای آذر ماه نیز همچون ماه گذشته به یکی از کاربران سایت که در یکی از دوره های آموزش زبان انگلیسی آنلاین ثبت نام کند یک Ipod هدیه می دهد.

این جایزه در قرعه کشی ۳۰ آبان (ماه گذشته) به آقای خسرو پوینده اهدا شد و در آذرماه نیز به مناسبت عید سعید قربان به یکی از دانشجویان سایت که تا ۳۰ آذر ماه در سایت ثبت نام کند، اهدا خواهد شد.

برای اطلاعات بیشتر از دوره های آموزش زبان انگلیسی آنلاین سایت می توانید به آدرس http://www.olc.ir/course مراجعه کرده و در دوره های آموزش زبان انگلیسی سایت ثبت نام کنید و شانس خود را برای برنده شدن در قرعه کشی سایت OLC امتحان کنید.

خواندن ادامه‌ی خبر
نسخه آزمایشی شروکس ۲.۰ راه اندازی شد

نسخه آزمایشی شروکس ۲.۰ راه اندازی شد

وبنا – نسخه جدید شروکس با تغییرات بسیار زیادی عرضه شد. این نسخه دارای ده امکانات جدید عمومی میباشد همچنین بخش “شروکس من” نیز در ویرایش جدید ارتقا داده شده است.
به گفته مدیر سایت آقای بیژن زمانی بانک مقالات شروکس نیز ارتقا داده شده است. وی به وبنا گفت از این پس سایت های شروکس و لوکوپ نیز با یکدیگر همکاری می کنند. و هر کاربری که از سایت لوکوپ استفاده میکند میتواند با همان اکانت به سایت شروکس برود و از شروکس استفاده کند.
برای مشاهده سایت شروکس به آدرس http://www.shorox.com مراجعه کنید.

خواندن ادامه‌ی خبر
گویا دو ساله شد

گویا دو ساله شد

وبنا – سایت گویا-یوکی دومین سالگرد تاسیس خود را با موفقیت پشت سر گذاشت. این سایت در طی دو سال گذشته خود را به عنوان یک مجموعه از منابع رسانه های فارسی زبان معرفی کرده است. سایت گویا دات یوکی در میان علاقمندان به اخبار و رادیو تلویزیون ایرانی محبوبیت قابل توجهی به دست آورده و طی دو سال گذشته بخشهای جدیدی مانند تلویزیون کشورهای جهان، بخش ابزار اینترنت و موزیک را به خدمات خود اضافه کرده است.
وبنا برای گردانندگان سایت http://www.gooya.co.uk آرزوی موفقیت و پیشرفت در کار دارد.

خواندن ادامه‌ی خبر
پوشش خبری دومین کنفرانس یادگیری الکترونیک از سایت وی ویو

پوشش خبری دومین کنفرانس یادگیری الکترونیک از سایت وی ویو

وبنا – دومین کنفرانس یادگیری الکترونیک به صورت لحظه به لحظه از طریق سایت وی ویو پوشش داده خواهد شد.
این کنفرانس از ۲۳ الی ۲۵ آبان ماه در زاهدان برگذار می شود و تمام علاقه مندان می توانند اطلاعات و رویداد های این کنفرانس را از طریق سایت وی ویو دنبال کنند.
برای مشاهده گزارش لحظه به لحظه می توانید به آدرس http://ite07.viwio.com مراجعه کنید.
همچنین کاربران با قرار این دادن کد ahamidp.ir/ite07.txt می توانند آخرین اخبار از این کنفرانس را در سایت یا وبلاگ خود به صورت زنده نمایش دهند.

خواندن ادامه‌ی خبر
مدیر پرشین بلاگ: اینترنت ملی سوتفاهم است

مدیر پرشین بلاگ: اینترنت ملی سوتفاهم است

مهدی بوترابی ، مدیر سایت پرشین بلاگ تحریم ‌های کنونی علیه ایران در حوزهء اینترنت را چندان جدی نمی‌بیند. دلیلش هم این است که ویژگی‌های فضای مجازی، اقتدارگریز است و صرفا آمریکا نیست که در آن حرف اول را می‌زند. او همچنین ایران را یکی از کشورهای دارای پتانسیل در حوزهء اینترنت می‌داند.

دو شرکت اینترنتی یاهو و مایکروسافت طی ماه اخیر با اعمال محدودیت، نام ایران را از فهرست کشورهای برخوردار از خدمات الکترونیک خود حذف کردند. آن‌ها اعمال تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران را دلیل اصلی اقدام‌های اخیر خود عنوان کرده‌ اند.

در ادامه مصاحبه مهدی بوترابی ، مدیر پرشین بلاگ را با روزنامه سرمایه در روز ۱۹ آبان ۸۶ میخوانید :

تحریم‌های اینترنتی صورت گرفته علیه ایران از سوی شرکت مایکروسافت و یاهو چه تاثیری بر کاربران اینترنتی ایران خواهد گذاشت؟
این تحریم‌ها بیش‌تر به یک بازی روانی می‌ماند نه یک تحریم واقعی. شاید آمریکا در برخی از حوزه‌ها مثل بانک و سرمایه‌گذاری بتواند به شکل جدی وارد تحریم علیه ایران شود اما در فضای مجازی نمی‌تواند. این‌که نام ایران از فهرست برخی شرکت‌های معتبر حذف شود، بیش‌تر جنبهء سیاسی دارد چرا که برای مثال نام کشورهای درجه سه در حوزهء‌اینترنت در فهرست‌ها وجود دارد، ‌اما نام ایران نیست که البته به راحتی می‌شود میزان تاثیر ارتباط با آمریکا را در ورود به این فهرست‌ها مشاهده کرد.
ایران در حال حاضر بزرگ‌ترین مصرف‌کنندهء اینترنت در فضای داخلی است، ‌اما رقبای ایران و آمریکا قصد دارند فضای روانی علیه ایران راه بیندازند.

منظورتان از رقبای ایران چیست؟
کشورهای عربی منطقه، لابی صهیونیست‌ها و بازار تجارت اینترنت هند به عنوان رقبای اصلی ایران در این عرصه مطرح‌اند. آن‌ها شاید از قدرت کنونی ایران در فضای مجازی نترسند اما از آیندهء فعالیت‌های ایران در این عرصه در هراس‌اند. اما نه آمریکا و نه حتی رقبای ایران هیچ‌کدام نمی‌توانند خیلی جولان دهند چون در فضای مجازی آنقدر شرکت‌های خصوصی قدرتمند هستند که دولت‌ها در آن دیده شوند.

یعنی در حال حاضر آمریکا و هیچ کشور دیگری در عرصهء فضای مجازی قدرت بوتو محسوب نمی‌شود؟

بله. دولت‌ها در تلاش هستند تا بتوانند اقتداری در این عرصه به دست بیاورند اما خوشبختانه بخش خصوصی در فضای وب پیشرو است و حالا حالاها هم دولت‌های اقتدارطلب به آن نخواهند رسید.

نظرتان دربارهء اینترنت ملی چیست؟
اینترنت ملی به اعتقاد من یک سوءتفاهم است. نوعی تعارض محتوا در مفهوم اینترنت ملی به چشم می‌خورد. امروزه ما با شبکهء جهانی داده‌ها، اینترنت و تبادلات اطلاعات جهانی روبه‌رو هستیم. این بخشی از فضای مجازی است.

حالا شبکهء اینترنت ملی در این فضای مجازی چه نقشی می‌تواند داشته باشد؟
از سال ۸۲ و ۸۳ بود که یک موج ضد اینترنت در کشور شکل گرفت. موجی که خواهان تعریف پروژه‌ای به نام اینترنت ملی بودند اما هدف از این پروژه یک نوع خدمات‌رسانی در سطح داخل کشور است که مفهوم اینترانت و شبکهء داخلی پیدا می‌کند و ربطی به ارتباطات جهانی ندارد. بخش عمدهء اینترنت با ارتباطات جهانی تعبیر می‌شود.

امکانات فنی داخل کشور برای راه‌اندازی شبکهء اینترنت ملی به چه میزان است؟
ایران به لحاظ توان فنی در حوزهء اینترنت و جهان مجازی قدرتمند است اما براساس آمارهایی که از دو سال پیش تاکنون منتشر شده، حدود صد میلیون وبلاگ و سایت تاکنون فیلتر شده است. نخست این‌ها باید حل شود و بعد به پروژهء اینترنت ملی پرداخته شود. سطح و اندازهء آن را تعریف کنیم و این‌که اینترنت ملی نمی‌تواند تمام خدماتی را به کاربر ایرانی ارایه کند که فضای جهانی وب در حال حاضر آن را ارایه می‌کند.
ما توان فنی این کار را داریم اما آن‌چه امروز از اینترنت ملی مراد است، اقدام بیهوده‌ای است که تنها تلف شدن اعتبارات معنوی و مادی را به دنبال دارد البته باید بگویم که هواداران و کسانی که پیش از این مطرح کنندهء این پروژه بودند، دیگر این روزها سکوت کرده‌اند، شاید می‌دانند که این پروژه راه به‌جایی نخواهد برد.

حالا برگردیم دوباره به بحث تحدید اینترنتی; چشم‌انداز آینده‌تان از محدودیت‌های اینترنتی ایران چیست؟
ما در عرصهء آی.تی قدرتمند هستیم. از سوی دیگر شرکت‌ها برای دوام و بقای خود بازارهای جهانی خود را از دست نمی‌دهند. ما در بدترین شرایط جنگ ایران و عراق نیز به راحتی توانستیم خدمات روز جهانی در عرصهء کامپیوتر، وب و فضای مجازی را داشته باشیم.
محیط فضای مجازی، محیط آزاد است. بازار اینترنت اقتدارپذیر نیست. هر کسی با دانش و سرمایه وارد شود، می‌تواند موفق باشد شاید ترس خیلی از کشورهایی که به دنبال قدرت اول در تمامی عرصه‌ها هستند نیز همین است. هنوز هیچ کشوری نتوانسته است در اینترنت غول شود.

وضع بخش خصوصی در بخش آی.تی چگونه است؟
شرکت‌ها برای ثبت و فعالیت باید هفت‌خوان رستم را طی کنند. این شرایط در دیگر کشورها به شکل مشابه اتفاق نمی‌افتد دولت نیز متاسفانه مدام دارد عرصه را بر بخش خصوصی در این حوزه تنگ می‌کند اما من به آیندهء ظهور و بروز بخش خصوصی در آی.تی امیدوارم. به هر حال ما به اصل «۴۴» و تفسیرهای صورت گرفته از آن و تاکید بر خصوصی‌سازی در کشور معتقدیم. اگرچه شاید زمان زیادی هم در راه رسیدن به این منظور تلف شود.

می‌توانید روزی را تصور کنید که هیچ امکان دسترسی به فضای وب وجود نداشته باشد؟

اصلاً نمی‌خواهم چنین روزی را تصور کنم. به زلزلهء نیامدهء تهران می‌ماند.همه فقط دربارهء آن هشدار می‌دهند.جهان بدون اینترنت، انگار چیزی کم دارد.

دغدغهء این روزهایتان چیست؟
انتخابات مجلس که قرار است اسفند ماه برگزار شود.

خواندن ادامه‌ی خبر
آخرین مهلت شرکت وب سایت ها در WSA

آخرین مهلت شرکت وب سایت ها در WSA

وبنا – ده روز مهلت نهایی جهت شرکت در رقابتهای WSA آخرین مهلت شرکت آثار رایانه ای و وب سایتهای دولتی و خصوصی در بخش مسابقه دومین جشنواره دستاوردهای ایرانی پایان آبان ماه می باشد و این مهلت به هیچ عنوان تمدید نمی گردد. ضمناً ۲۰% تخفیف ویژه شرکت های عضو سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور و آثار یا شرکت های دارای شماره ثبت شورای عالی انفورماتیک نیز ۲۵ آبان ماه به پایان می رسد.
جهت شرکت آثار و یا کسب اطلاعات می توانید به وب سایت http://www.iranwsa.com مراجعه و یا با شماره تلفن های ۳۱و۴۴۴۷۵۶۲۸ (۰۲۱) تماس حاصل فرمایید. احسان ریاضی اصفهانی دبیر دومین جشنواره دستاوردهای رایانه ای با اعلام این مطلب افزود کلیه دستاودهای رایانه ای دولتی و خصوصی که تولید زمستان ۸۴ به بعد باشند اعم از آنلاین یا آفلاین می توانند در بخش مسابقه این جشنواره شرکت کنند.
ریاضی زمینه های شرکت در جشنواره را محتوای الکترونیکی در شاخه های دولت الکترونیک، آموزش الکترونیک، تجارت الکترونیک، محصولات فرهنگی الکترونیک، سرگرمی و بازی های رایانه ای، سلامت الکترونیک، ارایه الکترونیکی علوم و زیرساختهای الکترونیکی اعلام کرد که به گفته ایشان شرکت یک اثر در بیشتر از یک شاخه تا سقف سه شاخه بلامانع است. وی افزود: با توجه به برگزاری نمایشگاه و جشنواره در دی ماه سال جاری، ثبت نام اولیه بخش نمایشگاهی جشنواره نیز آغاز شده است و در لیست حامیان نیز تاکنون حمایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، شرکت مخابرات ایران، شورای عالی اطلاع رسانی، شورای عالی انفورماتیک، سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور، شرکت ثنارای، صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و برخی شرکتهای تحت پوشش، از این جشنواره قطعی شده است.

خواندن ادامه‌ی خبر