ماه: اردیبهشت ۱۳۹۱

چرا اطلاعات سایت‌ ها و وبلاگ های اینترنتی لو رفت؟

چرا اطلاعات سایت‌ ها و وبلاگ های اینترنتی لو رفت؟

به گزارش «وبلاگ‌نیوز»، محمد جعفر محمدزاده، معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌وگو با ایسنا درباره درز اطلاعات سایت‌ها و وبلاگ‌ها از پایگاه ساماندهی، اظهار کرد: سرور این پایگاه در دست مرکز توسعه فن‌آوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال است و کل سایت‌ها و وبلاگ‌هایی که ساماندهی شدند، در این سایت ثبت می‌شوند و ما هم به نوعی کاربر آن هستیم و از آن بهره‌برداری می‌کنیم.

وی با تاکید مجدد بر اینکه سرور اصلی دست مرکز توسعه فن‌آوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال است و اطلاعات مهمی لو نرفته، خاطر نشان کرد: اما امسال طرح ما برای رسانه‌هایی است که کار ارتباط جمعی می‌کنند، مثل پایگاه‌های اطلاع‌رسانی و خبرگزاری‌ها.

معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: دوستان ما در این باره تدبیر می‌کنند و آنقدر نباید این مساله مشکل‌دار باشد، برای مجموعه‌ای که به معاونت مربوط است تلاش می‌کنیم، زیرا وبلاگ‌ها و فروشگاه‌های اینترنتی هم در این سایت ثبت شده‌اند اما آنچه ما متولی آن هستیم، خبرگزاری‌ها، روزنامه‌های الکترونیکی و پایگاه‌های اطلاع‌رسانی هستند که تا پایان سال جمع‌آوری و ساماندهی این اطلاعات نیز انجام می‌شود.

همچنین محمدرضا منتظرقائم، کارشناس و فعال فضای مجازی در این باره، گفت: بحث‌هایی که مطرح می‌شود مربوط به انتشار اطلاعات محرمانه در فضای مجازی نیست، اما به هر حال برخی افراد از دسترسی خود به اطلاعات محرمانه سو‌ءاستفاده کرده‌اند.

وی ادامه داد: زمانی که یک فرد برای ثبت یک سایت و یا وبلاگ به وزارت ارشاد مراجعه می‌کند، برخی اطلاعات محرمانه مانند نشانی محل سکونت، شماره تلفن همراه و یک آدرس ای‌میل از او گرفته می‌شود. اکنون اتفاقی که افتاده این است که از این شماره تلفن‌ها، آدرس‌ها و نشانی‌های الکترونیکی برای تبلیغ این مجمع استفاده شده است و این موضوع خلاف قانون و اخلاق به‌شمار می‌رود.

منتظر‌قائم در ادامه اظهار کرد: افراد برای ثبت سایت‌های خود نشانی اینترنتی و یا نشانی منزل و شماره تلفن همراه خود را برای این نداده‌اند که بعد‌ها قرار باشد به این آدرس‌ها و شماره‌ها بسته‌های تبلیغاتی ارسال شود. اکنون عده‌ای از دسترسی به این اطلاعات سو‌ءاستفاده کرده‌اند.

وی ادامه داد: حتی این افراد پیش از راه‌اندازی مجمع و خروج از مرکز توسعه ارتباطات تهدید کرده بودند که اگر این اطلاعات در اختیار آن‌ها قرار نگیرد، ممکن است چه اقداماتی انجام دهند.

منتظر‌قائم تاکید کرد: بنده و عده‌ای از همکاران من به عنوان افرادی که سال‌هاست در فضای مجازی فعالیت داریم، در زمان پرکردن فرم‌های محرمانه ارشاد یک آدرس ای‌میل جدید به این منظور تعریف کردیم تا آن آدرس تنها برای این باشد که اگر زمانی قرار شد ارشاد سایت ما را فیلتر کند، به آن آدرس اطلاع‌ دهد، اما اکنون می‌بینیم که در آن آدرس پیام‌هایی از این مجمع وجود دارد و همین موضوع به خوبی گویای آن است که اطلاعات ما توسط این افراد مورد سوء‌استفاده قرار گرفته است.

وی در عین حال اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب به فعالان عرصه سایبری لقب افسران جنگ نرم داده‌اند؛ اکنون اطلاعات مربوط به این افراد ممکن است به گونه‌های مختلف مورد سوءاستفاده قرار بگیرد و قطعا بسیاری از فعالان این عرصه به هیچ عنوان علاقه ندارند که آدرس منزل آن‌ها و حتی شماره تلفن همراه آن‌ها در دست دیگران قرار داشته باشد اما اکنون این افراد این اطلاعات را مورد سوءاستفاده قرار داده و از آدرس این افراد برای فرستادن بسته‌های تبلیغاتی مجمع خود استفاده می‌کنند.

منتظر قائم در بخش دیگری از صحبت‌های خود به عدم صدور مجوزی از سوی وزارت ارشاد برای این مجمع اشاره کرد و گفت: ما بیش از برگزاری همایش این مجمع حتی به اعضای شورای عالی فضای مجازی هم یادآور شدیم که این مجمع فاقد وجاهت قانونی است اما آن‌ها گفتند که با توجه به این که تبلیغات این مجمع در تلویزیون هم پخش شده و دعوت‌نامه آن هم برای ما ارسال شده، ما در این همایش حضور پیدا خواهیم کرد.

این کارشناس، ادامه داد: البته پس از این همایش چند نفر از شواری عالی فضای مجازی هم خاطرنشان کردند که حضورشان در این مجمع به معنای آن نیست که مسوولیتی در این مجمع بر عهده دارند و یا این مجمع منتسب به آن‌هاست.

منتظر قائم در ادامه صحبت‌های خود درباره اینکه اگر این اطلاعات تا این اندازه محرمانه تلقی شده پس چگونه به این راحتی در اختیار این افراد قرار گرفته است، به لو رفتن رمزهای عابر بانک‌ها اشاره کرد و گفت:‌ مگر رمز عابربانک‌ها جزو اطلاعات محرمانه محسوب نمی‌شد که دو ماه پیش مورد سوءاستفاده قرار گرفت، آیا می‌توان گفت چون این اطلاعات محرمانه است تنها رییس یک بانک می‌تواند به آنها دسترسی داشته باشد؟

وی همچنین به نام‌گذاری این مجمع اشاره کرد و با بیان این‌که حتی در نام گذاری این مجمع از نام یک سازمان بزرگ دولتی بهره گرفته شده است اظهار کرد: عده‌ای زیادی از فعالان عرصه مجازی در زمان حضور برخی از اعضای مجمع فعلی در بخش دولتی از حضور آن‌ها ابراز نارضایتی می‌کردند و به همین دلیل این افراد تصمیم گرفتند از فضای دولتی خارج شده و در قالب مجموعه‌ای جدید شروع به فعالیت کنند. در این میان برخی منابع مالی که در اختیار اعضای این مجمع قرار داشت هم موجب شد که آن‌ها بتوانند به راحتی همایشی برگزار کنند.

منتظرقائم در ادامه صحبت‌های خود با تاکید مجدد بر این که در حال حاضر بسیاری از فعالان اصلی فضای مجازی از تشکیل چنین مجمعی اعلام نارضایتی می‌کنند، در پاسخ به این‌که اگر تا این اندازه نارضایتی نسبت به حضور این افراد در بخش دولتی وجود داشته حال چگونه این عده تصمیم به راه اندازی یک مجمع مستقل گرفته‌اند و همایشی هم برای آن برگزار کرده‌اند، خاطرنشان کرد: من نمی‌توانم نیت خوانی کنم اما به هر صورت داشتن یک مجمع قدرتمند امتیاز بزرگی در فضای مجازی محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: به هر حال اعضای شورای عالی فضای مجازی خود نمی‌توانند وارد امور میدانی و اجرایی شوند به همین دلیل آن‌ها نیاز به یک بازوی اجرایی دارند که این عده اکنون در تلاش هستند خود را به بازوی اجرایی شورا مبدل کنند.

منتظرقائم با تاکید بر این که در اقدامات این مجمع حتی شورای عالی فضای مجازی هم به نوعی مورد سوءاستفاده قرار گرفته، درباره اینکه در حال حاضر چه نیازی به تشکیل مجمعی غیر دولتی احساس می‌شود، گفت: هر مرجع و ارگان دولتی نیاز به یک مجمع خوب از فعالان آن حوزه دارد که نفس این عمل بسیار خوب است اما در حال حاضر انتقادی که به این موضوع وارد است آن که چرا عده‌ای که زمانی مسوولیت دولتی بر عهده داشتند، این مجمع را راه‌اندازی کرده‌اند؟ مگر این افراد چه حرف جدیدی می‌توانند داشته باشند که تاکنون در مناصب دولتی خود آن را بیان نکرده‌اند؟

اما این فعال فضای مجازی در بخش پایانی صحبت‌های خود خاطرنشان کرد: به هر صورت نباید برخی رانت‌ها موجب شود که ما شاهد چنین اتفاقاتی باشیم. اکنون اتفاقات رخ داده به گونه‌ای است که افراد شاخص همه حوزه‌های سایبری نسبت به آن گلایه‌مند هستند و از شرایط ایجاد شده اعلام نارضایتی می‌کنند.

خواندن ادامه‌ی خبر
آچار فرانسه هایی در عرصه وب

آچار فرانسه هایی در عرصه وب

وب و فناوری های مربوط به وب هر روز، و با سرعت زیادی در حال رشد و پیشرفت هستند و هر روز نیز به خیل علاقه مندان این حوزه افزوده می شود.  ابزارها، متدها، روش ها و رقابت هایی که بین شرکت ها بوجود می آید آنقدر سریع است که شاید تنها چند روز تعلل باعث یک عمر حسرت شود!

خواندن ادامه‌ی خبر
سمینار فرصت های کسب و کار اینترنتی

سمینار فرصت های کسب و کار اینترنتی

وبنا – اولین سمینار فرصت های کسب و کار اینترنتی روز چهارشنبه ۳ خرداد ماه سال ۱۳۹۱ با شرکت چند تن از اندیشمندان و کارآفرینان کسب و کارهای اینترنتی در دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران برگزار می شود. این سمینار اولین سمینار از مجموعه سمینارهای فرصت های کسب و کار است که با هدف شناسایی و بهره برداری از فرصت های کسب و کار در ایران برگزار می شود.

علاقه مندان به شروع کسب و کار اینترنتی٬ فرصت شناسان و ایده پردازان کسب و کار اینترنتی در ایران و علاقه مندان به دیدار با کارآفرینان حوزه وب از مخاطبین سمینار “فرصت های کسب و کار اینترنتی” هستند.

سمینار فرصت های کسب و کار با بهره مندی از اندیشمندان و کارآفرینان، اولین گام را در جهت انتقال تجربیات کارآفرینان برداشته است و دستاوردهای زیر را پیشبینی می کند:

  • شناخت و درک فرصت های کسب و کار در ایران
  • افزایش تعداد کسب و کارها در کشور
  • ارتقا کیفیت کسب و کارهای فعلی
  • انتقال تجربه کارآفرینان به علاقه مندان حوزه کسب و کار
  • ایجاد تعامل پویا میان کارآفرینان جوان در سراسر کشور
  • ایجاد تعامل کارآمد میان کارآفرینان نوپا و کارآفرینان با تجربه

پایگاه خبری وب سایت های ایران و شرکت خاورزمین سیستم از حامیان سمینار فرصت های کسب و کار اینترنتی می باشند

برای اطلاعات بیشتر به آدرس http://www.ent.ut.ac.ir/news-999.htm مراجعه کنید.

خواندن ادامه‌ی خبر
پایگاه سیویلیکا به کنسرسیوم محتوای ملی پیوست

پایگاه سیویلیکا به کنسرسیوم محتوای ملی پیوست

وبنا – سیویلیکا ، به عنوان اولین پایگاه متعلق به بخش خصوصی به کنسرسیوم محتوای ملی پیوست تا از این پس در کنار اعضای دیگر این کنسرسیوم از جمله سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ، کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران و مرکز نشر دانشگاهی به تامین داده های ملی بپردازد. حضور موفق بخش خصوصی در مواردی از این قبیل ، لزوم حمایت همه جانبه از این بخش را بیش از پیش متذکر می شود.

جهت مشاهده وب سایت پایگاه سیویلیکا به آدرس www.civilica.com مراجعه نمائید.

خواندن ادامه‌ی خبر
برگزاری دوره های بین المللی چابک ایران تیرماه در تهران

برگزاری دوره های بین المللی چابک ایران تیرماه در تهران

وبنا – سومین دوره کورس های بین المللی اسکرام و چابک ایران تیرماه امسال با حمایت انجمن چابک ایران و موسسه Scrum.org در تهران برگزار خواهند شد. در این دوره از کورس ها شاهد برگزاری دوره هایی با عناوین PSD یا Professional Scrum Developer ، PSM یا Professional Scrum Master و PSPO یا Professional Scrum Product Owner هستیم.

با توجه به محتوای ارائه شده در دوره ها ، این دوره ها متناسب برای توسعه دهندگان نرم افزار ، طراحان وب ، مدیران پروژه و تحلیل گران کسب و کار می باشد. جهت دسترسی به سایت اطلاع رسانی این دوره ها می توانید به آدرس IrScrum.com مراجعه نمایید.

خواندن ادامه‌ی خبر
گزارش نخستین همایش مجمع فرا

گزارش نخستین همایش مجمع فرا

وبنا – به نقل از وبلاگ نیوز – به دلیل اهمیت برگزاری نخستین همایش مجمع “فرا” (فعالان فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال انقلاب اسلامی)، «وبلاگ نیوز» به صورت لحظه به لحظه روند برگزاری این همایش را گزارش می‌دهد. این همایش رأس ساعت ۱۷ در سالن همایش حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی واقع در خیابان حافظ، تقاطع خیابان سمیه برگزار آغاز شده است.

۱۷:۵۶   آغاز نشست با شروع نخستین پانل تخصصی با حضور خاموشی، سیاهکلی، غلامی، اخوان و شاهمیرزایی

۱۷:۵۷   صرامی با آغاز پنل اول به میهمانان خوشامد گفت.

۱۸:۰۳   سخنرانی حجت الاسلام خاموشی، رییس سازمان تبلیغات اسلامی آغاز شد.

۱۸:۰۵   حجت الاسلام خاموشی: در خارج از کشور هیچ سایتی را نمی بینید مگر اینکه محتوای منتشر شده در آن با برنامه باشد.

۱۸:۰۸  حجت الاسلام خاموشی: برای رسیدن به یک هدف عالی در فضای مجازی باید تمامی توان نظام بسیج شود.

۱۸:۰۹  حجت الاسلام خاموشی: آنچه که از سوی نظام در حوزه فضای مجازی برمی آمد انجام شده است و نشانه این امر همت رهبری برای تشکیل شورای عالی مجازی است.

۱۸:۱۲   شاهمیرزایی، عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی سخنرانی خود را آغاز کرد.

۱۸:۱۷   شاهمیرزایی: یکی از مشکلات پیش روی فعالان حوزه فضای مجازی، میزان پیشرفت کشور ما در این حوزه است.

۱۸:۱۸   شاهمیرزایی: بخش خصوصی مجبور است برای انجام فعالیت از نهادهای متعدد مجوز بگیرد که این باعث سرگردانی است.

۱۸:۲۱   شاهمیرزایی: مشکل دیگر فعالان مجازی، حوزه تولید محتواست که تنها به دست فعالان حل می شود.

۱۸:۲۹   سیاهکلی، معاون رسانه های مجازی صداوسیما سخنرانی خود را آغاز کرد.

۱۸:۳۹   در حالیکه نخستین همایش مجمع “فرا” هم اکنون در حال برگزاری است، سایت این مجمع مجددا هک شد.

۱۸:۴۳   سیاهکلی: در حال حاضر ما صرفا دانلود می کنیم و به نسبت آپلود کمتری داریم.

۱۸:۴۷   غلامی، رییس مرکز پژوهش های فرهنگی صدرا سخنران بعدی پانل اول سخنان خود را آغاز کرد.

۱۸:۵۰   غلامی: با عقب ماندگی وسیعی در حوزه فناوری اطلاعات روبرو هستیم.

۱۸:۵۹   غلامی: این مجمع ارتباطی با شواری عالی مجازی ندارد و باید یک مجمع مردمی و یار و همراه نظام بماند. اصول این حوزه باید در این مجمع مشخص و تبیین شود.

۱۹:۰۵   اخوان، قائم مقام وزیر ارتباطات سخنرانی خود را آغاز کرد.

۱۹:۱۲   اخوان: ما همیشه میگوییم فلسطین اشغالی. اما هیچگاه نمیگوییم ایران اشغالی! ایرانی که از طریق فضای مجازی کم کم دارد اشغال میشودبرای مقابله با این اشغال نیازمند یک انتفاضه در فضای مجازی هستیم

۱۹:۱۶   اخوان: ما هم مانند شما از بسیاری از سیاست های حاکمیت در این حوزه انتقاد داریم.

۱۹:۲۰   اخوان: باید در حوزه فضای مجازی هم قانون استفاده از پتانسیل بازار داخلی رایج شود.

۱۹:۲۴   پنل اول با پایان سخنرانی اخوان به اتمام رسید.

۱۹:۵۵   پنل سوم با موضوع امنیت با حضور چند فعال این حوزه آغاز شد.

۱۹:۵۹   سایت مجمع فرا برای دومین بار در حال برگزاری همایش این مجمع هک شد.

۲۰:۰۰   پنل آخر با موضوع محتوای فضای مجازی با حضور چند فعال این حوزه آغاز شد.

۲۰:۰۳   مجری برنامه اعلام کرد که آی.پی فرد هکر شناسایی شده و تحت تعقیب قرار خواهد گرفت.

۲۰:۰۹   سیدحسین مریی، مدیر سرویس وبلاگ جوان بلاگ به بیان مشکلات این حوزه پرداخت.

۲۰:۲۸   نخستین همایش مجمع فرا با قراءت بیانیه پایانی به کار خود پایان داد.

خواندن ادامه‌ی خبر
محمدصادق افراسیابی مسئول واحد رصد فضای مجازی شد

محمدصادق افراسیابی مسئول واحد رصد فضای مجازی شد

وبنا – با حکم رئیس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال، محمدصادق افراسیابی، معاون رسانه‌های دیجیتال این مرکز با حفظ سمت به عنوان مسئول واحد رصد فضای مجازی منصوب شد. به گزارش روابط عمومی مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال، محمدصادق افراسیابی در حکمی از سوی دکتر حسن علیزاده، با حفظ سمت به عنوان مسئول واحد رصد فضای مجازی منصوب شد.

در حکم رئیس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال آمده است:

جناب آقای محمدصادق افراسیابی٬ با توجه به ضرورت ایجاد تعامل سازنده با دبیرخانه کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه و رفع کاستی‌های موجود و نیز ضرورت برقراری ارتباط موثر و سازنده با فعالان عرصه مجازی، به موجب این حکم جنابعالی را با حفظ سمت به عنوان مسئول واحد رصد فضای مجازی منصوب می‌نمایم.

خواندن ادامه‌ی خبر
چگونه یک مشتری عصبانی را مدیریت کنیم

چگونه یک مشتری عصبانی را مدیریت کنیم

سهیل عباسی – داشتن مشتری های ناراضی و عصبانی برای مشاغل مختلف بسیار بد و منفی است. و اگر این مشاغل، خیلی بزرگ نباشند و نفسشان از جای گرم در نیاید، بدتر خواهد بود. اما، نکته مهم این است که، اگر زمانی چنان اتفاقی افتاد، چگونه نارضایتی و خشم مشتری، مدیریت شود و جلوی سرایت آن به دیگر مشتریان، و تبدیل شدن آن به بحران بزرگتر و فراگیر تر، گرفته شود.

خواندن ادامه‌ی خبر
آغاز سومین جشنواره ارزیابی سایت‌های دولتی

آغاز سومین جشنواره ارزیابی سایت‌های دولتی

وبنا – به نقل از تحلیل فناوری اطلاعات – دبیرخانه شورای عالی اطلاع‌رسانی با همکاری معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس‌جمهور در راستای برگزاری سومین جشنواره ارزیابی وب‌گاه‌های حاکمیتی و اعطای جایزه بزرگ وب، از کلیه دستگاه‌های قوای سه‌گانه برای ثبت‌نام در این جشنواره با آدرس www.nwa.ir دعوت می‌کند.

به گزارش واحد ارتباطات دبیرخانه شورای عالی اطلاع‌رسانی، در راستای ابلاغ سیاست‌های کلی نظام اداری کشور توسط مقام معظم رهبری -مدظله العالی- مبنی بر توسعه نظام اداری الکترونیک کشور و در پی برگزاری موفقیت‌آمیز دو دوره از جشنواره ارزیابی وب‌گاه‌های حاکمیتی و اعطای “اولین جایزه بزرگ وب” به برگزیدگان، سومین دوره این جشنواره در تیرماه سال جاری برگزار خواهد شد. مبنای کار در این دوره از جشنواره مانند دوره‌های گذشته، بر اساس خوداظهاری دستگاه‌ها و سپس انتخاب ۲۰ درصد وب‌گاه‌های برتر بر اساس نتایج و نهایتا ارزیابی تخصصی و علمی و انتخاب وب‌گاه‌های برتر خواهد بود .

دبیرخانه شورای عالی اطلاع‌رسانی بر اساس وظایف محوله همچون دوره گذشته این ارزیابی را در سطح کلیه وب‌گاه‌های حاکمیتی برگزار کرده و بر همین اساس از کلیه دستگاه‌های قوای سه‌گانه برای حضور در این جشنواره دعوت به عمل می‌آید تا ۱۱ خرداد ماه سال جاری با مراجعه به وب‌گاه جشنواره به آدرس www.nwa.ir ثبت‌نام کنند.

جوایز اصلی این دوره از جشنواره شامل جایزه وب‌گاه برتر در زمینه اطلاع‌رسانی، جایزه وب‌گاه برتر در زمینه تعامل سازمانی و جایزه وب‌گاه برتر در زمینه تراکنش مالی است. همچنین جوایز ویژه این جشنواره شامل جایزه وب‌گاه برتر در زمینه پاسداشت خط و زبان فارسی، جایزه وب‌گاه برتر در زمینه رعایت استانداردهای وب و جایزه ویژه درگاه جامع خواهد بود.

گفتنی است ارزیابی‌های تخصصی این دوره در ۵ سطح خواهد بود. سطح اول شامل موجودیت با هدف ارزیابی چگونگی ارائه اطلاعات پایه توسط وب‌گاه‌ها، سطح دوم شامل مدیریت اطلاعات و محتوا با هدف ارزیابی مکانیزم‌های سازماندهی، دسته‌بندی و ارائه محتوا در وب‌گاه‌ها، سطح سوم شامل تعامل و مدیریت دانش با هدف ارزیابی مکانیزم‌ها و سازوکارهای تعاملی، کیفیت ارائه خدمات، استانداردهای وب و مدیریت و خلق دانش در وب‌گاه‌ها، سطح چهارم شامل تراکنش با هدف ارزیابی مکانیزم‌های امنیتی، تراکنشی و مالی در وب‌گاه‌ها و نهایتاً سطح پنجم شامل درگاه جامع با هدف ارزیابی وضعیت و کیفیت وب‌گاه‌ها به لحاظ ویژگی‌های درگاه‌ جامع در نظر گرفته شده است.
شایان ذکر است این ارزیابی به طور دو سالانه برگزار می‌شود و با اعلام نتایج، وب‌گاه‌هایی که نسبت به دوره قبل نیز در ارائه این سرویس‌ها پیشرفت داشته‌ و تلاش مضاعفی برای ارائه خدمات الکترونیکی به مردم کرده‌اند، اعلام و از آن‌ها تقدیر به عمل خواهد آمد.

خواندن ادامه‌ی خبر
تاثیر عضویت در شبکه های اجتماعی مجازی بر سرمایه اجتماعی کاربران

تاثیر عضویت در شبکه های اجتماعی مجازی بر سرمایه اجتماعی کاربران

وبنا – تاثیر عضویت در شبکه های اجتماعی مجازی بر سرمایه اجتماعی کاربران آن بررسی می شود.

نشست اردیبهشت «پژوهشگران رسانه‌های اجتماعی ایران» با بررسی «تاثیر عضویت در شبکه های اجتماعی مجازی بر سرمایه اجتماعی کاربران آن» ۳۱ اردیبهشت ماه جاری با حضور اساتید، کارشناسان و پ‍ژوهشگران این حوزه در باشگاه وب ایران برگزار می شود.

به گزارش وب سایت رسانه‌های اجتماعی، سخنران این نشست، لیلا موسوی نصب کارشناس ارشد علوم ارتباطات اجتماعی دانشگاه علامه طباطبائی است که به دنبال پاسخ به این سوال است که ویژگی مجازی بودن شبکه های اجتماعی چه تغییری را در سرمایه اجتماعی در جامعه ایجاد می کند.

وی برای پاسخ به این سوال با یک روش تحقیق ترکیبی در دو بخش کمی و کیفی با ۳۰۰ پرسشنامه اینترنتی در بخش کمی با روش نمونه گیری غیر احتمالی و به صورت گلوله برفی و ۲۰ مصاحبه عمیق نیمه ساخت یافته با روش غیر احتمالی هدفمند با روش تحلیل مضمونی انجام داده است که نتایج آن در این نشست ارایه می شود.

در چکیده پایان نامه وی با عنوان «تاثیر عضویت در شبکه های اجتماعی مجازی بر سرمایه اجتماعی کاربران آن» آمده است، با توجه به شرایط خاص جغرافیایی و تاریخی کشور ایران و با توجه به در حال گذار بودن این جامعه، نتایج بررسی های این پژوهش بیان می کند که فیس بوک به عنوان یک شبکه اجتماعی مجازی تنها در صورتی می تواند در افزایش سرمایه اجتماعی موثر باشد.

گفتنی است، ششمین نشست  «پژوهشگران رسانه‌های اجتماعی ایران» توسط وب سایت رسانه‌های اجتماعی و باشگاه وب ایران برگزار می شود.

خواندن ادامه‌ی خبر
حضور لوکوپوک در نمایشگاه ایران هلث

حضور لوکوپوک در نمایشگاه ایران هلث

وبنا – درگاه تجاری لوکوپوک برای تعامل بیشتر با صنعتگران کشور و ارتباط موثرتر با صاحبان کسب و کارهای صنعتی در نمایشگاه بین المللی ایران هلث امسال شرکت خواهد کرد. این نمایشگاه در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی تهران از تاریخ ۲۸ تا ۳۱ اردیبهشت ماه برگزار می گردد و بازدید از ساعت ۹ الی ۱۶ برای عموم آزاد می باشد. 

تیم لوکوپوک مفتخر خواهد شد که میزبان شما عزیزان در این نمایشگاه باشد، ما در سالن میلاد غرفه ۵۸ این نمایشگاه چشم انتظار دیدار شما خواهیم بود.

خواندن ادامه‌ی خبر
نشست سالانه کنسرسیوم وب جهانی آغاز شد

نشست سالانه کنسرسیوم وب جهانی آغاز شد

وبنا – نشست سالانه کنسرسیوم وب جهانی در سال ۲۰۱۲ امروز بطور رسمی در مرکز تحقیقات علوم نظری و فناوری اطلاعات فرانسه در شهر سوفیا آنتی پلیس أغاز شد. در این نشست نمایندگان بیش از ۱۳۰ شرکت عضو در کنسرسیوم حضور داشته و اهداف و برنامه های سال أتی این کنسرسیوم را به بحث خواهند گذاشت.

 

امسال بیش از ۸۰ شرکت جدید به عضویت این کنسرسیوم درآمده اند که تعدادی از آنها نیز شرکت های ایرانی بوده اند. هدف کنسرسیوم وب جهانی هدایت وب به پتانسیل کامل آن می باشد و این کار از طریق تعامل اعضا در تعریف و ایجاد آخرین استانداردهای وب می باشد.

 

لازم به ذکر است که جشنواره وب ایران نیز که سال گذشته به عضویت این کنسرسیوم درآمد در این نشست سالانه شرکت نموده و تنها نماینده ایرانی در این نشست می باشد.

خواندن ادامه‌ی خبر
جوابیه مجمع «فرا» به اطلاعیه وزارت ارشاد منتشر شد

جوابیه مجمع «فرا» به اطلاعیه وزارت ارشاد منتشر شد

وبنا – به گزارش «وبلاگ نیوز»، در پی انتشار اطلاعیه مرکز رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره غیرقانونی بودن “مجمع فعالان فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال انقلاب اسلامی” (فرا)، روابط عمومی این مجمع با ارسال جوابیه‌ای به پایگاه خبری-تحلیلی «وبلاگ نیوز»، به شرح مواد مطرح شده در این اطلاعیه پرداخت.

متن این بیانیه بدین شرح است:

 

بسمه تعالی

در پاسخ به ابهام پیش آمده در قالب اطلاعیه‌ای از سوی مرکز رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ضمن احترام به صادرکنندگان اطلاعیه، اعلام می‌گردد برگزاری گردهمایی بزرگ فعالان فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال انقلاب اسلامی در ساعت ۱۷ مورخ ۲۶ اردیبهشت۹۱ در محل تالار اندیشه حوزه هنری، تعارضی با اهداف مرکز مزبور نداشته، بلکه این مجمع می‌تواند در آینده‌ی نزدیک کمک‌های ارزشمندی را به آن مرکز محترم و مراکز مشابه در سایر دستگاه‌ها اعطا نماید. ضمنا این مجمع عنداللزوم مجوزهای مراجع ذیصلاح را ارائه خواهد نمود.

در پایان اظهار امیدواری می‌شود دوستان ولایتمدار ما در مدیریت دستگاههای مختلف کشور، در جهت تحقق فرمایشات رهبر بزرگوار انقلاب مبنی بر حضور پررنگ بخشهای مردمی در صحنه‌های مختلف به‌ویژه صحنه‌های فرهنگی و هم‌چنین حرکت در راستای سیاست راهبردی “حمایت از کار و سرمایه‌ی ایرانی”، هم‌چون گذشته ثابت قدم بوده و اتحاد و همدلی انقلابی خود را حفظ نمایند.

روابط عمومی مجمع فعالان فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال انقلاب اسلامی (فرا)

 

پیش از این، اعلام موجودیت این مجمع در فضای مجازی با حاشیه‌هایی همراه بود که مهدی صرامی، گفته بود در نخستین همایش عمومی این مجمع که در روز سه شنبه ۲۶اردیبهشت برگزار می‌شود به تمامی سئوال‌های مطرح شده پاسخ‌های قانع کننده خواهد داد.

خواندن ادامه‌ی خبر