ماه: اسفند ۱۳۹۰

پرمراجعه ‏ترین وب‌سایت‌های کاربران ایرانی در سال ۱۳۹۰

پرمراجعه ‏ترین وب‌سایت‌های کاربران ایرانی در سال ۱۳۹۰

وبنا – محمد مهدی مولایی – الکسا وب‏سایتی اینترنتی است که مجموعه سرویس‏های آنلاینی از جمله رتبه‏بندی وب‏سایت‏های اینترنتی در اختیار کاربران قرار می‏دهد. الکسا علاوه بر اختصاص دادن رتبۀ جهانی و کشوری به هر وب‏سایت، لیستی از وب‏سایت‏های پرمراجعۀ هر کشور را نیز ارائه می‏کند. مبنای این رتبه‏بندی، برخی ابزارهای اینترنتی محدود است و از این‏روی اطلاعات ارائه شده توسط الکسا ممکن است با خطاهایی همراه باشد. با این وجود، از آنجایی که آمارهای الکسا از جمله معدود امکان‏های رتبه‏بندی عمومی در اینترنت است، برای مقایسه بین وب‏سایت‏ها با پذیرش میزانی از خطا از آن استفاده می‏شود.

از سال ۱۳۸۶ تاکنون یکی از مطالب ثابت شمارۀ آخرِ سال مجلۀ دنیای کامپیوتر و ارتباطات، بررسی وب‏سایت‏های برتر کاربران ایرانی در لیست الکسا بوده است. این بررسی که با مقایسۀ لیست برترین‏های هر سال با سال‏های قبل همراه است، امکان دنبال کردن تحولات وب فارسی و تغییرات رفتار آنلاین کاربران ایرانی در سال‏های اخیر را فراهم می‏کند. در پایان سال ۱۳۹۰ لیست ۲۰ وب‏سایت‏ برتر بخش ایران در الکسا هرچند با تغییراتی همراه بوده، اما همچنان برمبنای الگوی سال پیش است و از این‏روی می‏توان گفت تحولی جدی در وب فارسی اتفاق نیفتاده و در پنج سال اخیر روندی ثابت دنبال شده است.

alexa-1390-1.jpg

تثبیت صدرنشین‏ها

صدر جدول برترین وب‌سایت‌ها تغییری نسبت به سال گذشته ندارد. همانند روزهای پایانی سال ۱۳۸۹، شش وب‌سایت گوگل، یاهو، بلاگفا، میهن‌بلاگ، پیوندها و پرشین‌بلاگ در پایان سال ۱۳۹۰ هم‌چنان پرمراجعه‌ترین وب‌سایت‌های ایران هستند. سه وب‌سایت اول لیست یعنی گوگل، یاهو و بلاگفا چهارمین سال پیاپی است که به‌همین ترتیب در صدر مراجعه کاربران ایرانی قرار دارند. میهن‌بلاگ نیز برای سومین سال پیاپی در ردۀ چهارم جا خوش کرده است. وب‌سایت پیوندها نیز که رتبۀ بالایش را مدیون فیلترینگ گستردۀ وب‌سایت‌ها در ایران است از سال گذشته توانست به رده پنجم برسد و امسال در همان جایگاه قرار دارد. پرشین‌بلاگ هم که در سال‌های اخیر همراه در میان ۱۰ وب‌سایت برتر بوده است، امسال همچون سال گذشته در رتبۀ ششم قرار دارد. بعد از این وب‌سایت، پایگاه اینترنتی «ورزش ۳» قرار می‌گیرد. سال گذشته جدول برترین‌ها شاهد حضور وب‌سایت جدیدی باعنوان «فوتبال ۳» بود. این وب‌سایت با تغییر عنوان و دامنۀ اینترنتی و گسترش فعالیت‌هایش توانسته باعنوان جدید «ورزش ۳» به ردۀ هفتم برسد.

تازه‏واردها: وب‏سایت‏های بانکداری الکترونیکی

در روزهای پایانی سال ۱۳۹۰ جدول ۲۰ وب‏سایت اول شاهد حضور دو تازه وارد است که فعالیت مشابهی دارند. وب‏سایت‏های بانک ملت و بانک ملی ایران در رده‏های ۱۰ و ۱۱ قرار گرفته‏اند. در میان چندصد وب‏سایت اول، پایگاه‏های اینترنتی چند بانک دیگر نیز به چشم می‏خورد که نشان از گسترش بانکداری الکترونیکی در ایران است. انجام امور بانکی از طریق اینترنت به‏تدریج در میان کاربران ایرانی جای خود را باز کرده و به فعالیتی عمومی تبدیل می‏شود. البته حضور این دو وب‏سایت در جایگاه ۱۰ و ۱۱ لیست برترین‏ها در زمان بررسیِ پایان سال را می‏توان در ارتباط با مراجعۀ مقطعی و گستردۀ شهروندان برای دریافت خدمات خاصی دانست. همان‏طور که در برخی روزهای سال، پایگاه سازمان سنجش با هجوم گستردۀ تعداد زیادی از کاربران مواجه می‏شود و این وب‏سایت در جدول صعودی مقطعی دارد، پایگاه‏های بانک ملی و ملت نیز در برخی زمان‏ها از جمله در روزهای پایانی سال به دلیل ارائۀ برخی خدمات با مراجعۀ قابل توجهی مواجه می‏شوند که در طول سال تداوم ندارد.

بازگشت فیس‏بوک و یوتیوب

دو وب‏سایتِ اجتماعیِ یوتیوب و فیس‏بوک که از سال ۱۳۸۸ در ایران فیلتر شده و از لیست برترین‏ها خارج شده بودند، امسال علی‏رغم تداوم فیلترینگ به لیست ۲۰ وب‏سایت اول بازگشته‏اند. یوتیوب سال ۱۳۸۶ در ردۀ دهم و سال ۱۳۸۷ در ردۀ ششم وب‏سایت‏های پرمراجعۀ ایرانیان قرار داشت و حال بعد از گذشته سه سال مجددا با رتبۀ بیستم در میان برترین‏ها جا گرفته است. فیس‏بوک نیز در سال ۱۳۸۷ در ردۀ دهم قرار داشت و در پایان سال ۱۳۹۰ رتبۀ هجدهم را به خود اختصاص داده است. فیس‏بوک و یوتیوب در کنار ویکی‏پدیا، سه وب‏سایت رسانۀ اجتماعی مطرح دنیا هستند که در میان ۲۰ و‏سایت برتر ایرانی قرار دارند. به این لیست وب‏سایت‏های ایرانی بلاگفا، میهن‏بلاگ، پرشین‏بلاگ، بلاگ‏اسکای و کلوب نیز اضافه می‏شوند تا شمار رسانه‏های اجتماعی در لیست برترین‏ها به عدد هشت برسد. به این لیست می‏توان وب‏سایت‏هایی از قبیل گوگل و تبیان را نیز اضافه کرد که بخشی از سرویس‏های تعریف‏شده در دامنۀ آنها «اجتماعی» است.

سقوط ابزارهای وبلاگ‏نویسی

تحول قابل توجه دیگر در لیست ۲۰ وب‏سایت اول سقوط سه ابزار وبلاگ‏نویسی است که سال‏ها جایگاه ثابتی در میان برترین‏های ایرانیان داشتند. دو سرویس وبلاگ جهانی بلاگر و وردپرس که از سال ۱۳۸۶ تا ۱۳۸۹ همواره در میان ۲۰ وب‏سایت اول قرار داشتند از این لیست خارج شده‏اند. این دو وب‏سایت در پایان سال ۱۳۹۰ در ایران فیلتر بوده‏اند. وبگذر نیز که وب‏سایت ارائه‏دهندۀ ابزارهای اینترنتی به‏خصوص برای وبلاگ‏هاست پس از سه سال پیاپی جایگاه خود در میان ۲۰ وب‏سایت برتر را از دست داده است. تنزل رتبۀ این سه وب‏سایت را می‏توان نشانه‏ای از کاهش توجه به وبلاگ‏نویسی دانست. در دو-سه سال اخیر، وبلاگ‏نویسی در دنیا با کاهش استقبال کاربران مواجه بوده و در مقابل شبکه‏های اجتماعی آنلاین رشد قابل توجهی داشته‏اند. این الگوی جهانی، در ایران نیز قابل مشاهده است و لیست ۲۰ وب‏سایت برتر ایران را دستخوش تغییراتی کرده است. از سوی دیگر سقوط وب‏سایت رسمی وردپرس از ردۀ ۱۶ به ۲۵۶ در مدت یک‏سال، به گسترش وب‏سایت‏های فارسی‏زبان ارائه‏دهندۀ خدمات وردپرس نیز مربوط است. چندین وب‏سایت مربوط به وردپرس از سوی کاربران ایرانی علاقه‏مند به این نرم‏افزارِ متن‏بازِ مدیریتِ محتوا راه‏اندازی شده و با ارائه نسخۀ فارسی، کاربران را از مراجعه به وب‏سایت اصلی بی‏نیاز کرده‏اند.

alexa-1390-1.jpg

خروج خبرگزاری فارس از لیست برترین‏ها

خبرگزاری فارس به‏عنوان تنها خبرگزاری رسمی ایرانی که در چهار سال گذشته همواره در میان ۲۰ وب‏سایت اول قرار داشته از لیست برترین‏ها خارج شده است. البته تنزل رتبۀ خبرگزاری فارس چندان زیاد نیست از و ردۀ ۱۴ام به ۲۲ام رسیده است. بدین ترتیب «تابناک» تنها وب‏سایت خبری باقی‏مانده در جمع برترین‏هاست. همزمان با خارج شدن خبرگزاری فارس از جمع ۲۰ وب‏سایت برتر، پایگاهی باعنوان «برترین‏ها» با رسیدن به رتبۀ ۱۷ برای اولین بار در لیست قرار گرفته است. «مجلۀ اینترنتی برترین‏ها» ساختاری شبیه به پایگاه‏هایی دارد که در ایران باعنوان «وب‏سایت‏های زرد» شناخته می‏شوند. در این وب‏سایت‏ها ترکیبی از خبرهای جنجالی و جذاب برای عموم کاربران و مطالب کاربردی ارائه می‏شود.

جابه‏جایی وب‏سایت‏های اشتراک‏گذاری فایل

رده‏های پایین‏تر لیست ۲۰تایی‏ها شاهد چند تغییر جزیی دیگر نیز بوده است. وب‏‏سایت‏های به‏اشتراک‏گذاری فایل از محبوبیت قابل توجهی در میان کاربران برخوردار هستند و همواره چندین نمونه از آنها در لیست برترین‏ها قرار دارد. در پایان سال ۱۳۸۹ پایگاه ایرانی پرشین‏گیگ و پایگاه خارجی مدیافایر در این لیست قرار داشتند که با تنزل به رتبه‏های ۳۸ و ۲۹ از لیست خارج شده‏اند. در مقابل وب‏سایت میهن‏‏دانلود به رتبۀ ۱۵ رسیده است که البته ساختاری متفاوت با وب‏سایت‏های به‏اشتراک‏گذاری عمومی دارد و مجموعه‏ای از فایل‏های متفاوت را برای دانلود ارائه می‏دهد. آخرین تغییرِ لیست نیز خروج موتور جست‏وجوی بینگ و ورود لغت‏نامۀ آنلاین بابیلون به لیست ۲۰تایی‏ها است.

منبع: ماهنامه دنیای کامپیوتر و ارتباطات، شماره ۱۱۱، اسفند ۱۳۹۰
محمد مهدی مولایی

خواندن ادامه‌ی خبر
راه‌اندازی سایت ارسال کارت‌پستال نوروز با هزینه ۶۰۰ تومان

راه‌اندازی سایت ارسال کارت‌پستال نوروز با هزینه ۶۰۰ تومان

وبنا – مدیرعامل شرکت پست گفت: این شرکت در آستانه نوروز سایتی را راه‌اندازی کرده است که کاربران می‌توانند از طریق آن با هزینه ۶۰۰ تومانی، کارت‌پستال خریداری کرده و برای اشخاص مورد نظر خود در سراسر کشور ارسال کنند.

مدیرعامل شرکت پست جمهوری اسلامی ایران افزود: این سرویس در قالب یک سایت اینترنتی با آدرس www.ekart.post.ir فعالیت خود را آغاز کرده است.

وی توضیح داد: در این سایت نمونه‌های مختلفی از کارت‌پستال‌ها ارائه شده است که کاربران می‌توانند با ورود به این سایت نمونه مورد نظر خود را انتخاب کنند و در صورت تمایل جمله‌ای روی آن بنویسند.


خواندن ادامه‌ی خبر
تقویم های سال ۱۳۹۱ هدیه لوکوپوک

تقویم های سال ۱۳۹۱ هدیه لوکوپوک

وبنا – سایت لوکوپوک در وبلاگ خود به نام تخته سیاه٬ تقویم های پس زمینه بسیار زیبا را جهت دانلود با کیفیت بالا در اختیار کاربران قرار گذاشته است.  به گفته مدیر سایت :‌ این تقویم ها که پس از سه هفته کار طراحی مداوم برای دانلود و استفاده بصورت پس زمینه قرار داده شده است٬ هدیه ای کوچکی است از تیم لوکوپوک در پیشواز نوروز ۱۳۹۱ به تمام کاربران ایرانی.

جهت دانلود و مشاهده تقویم ها اینجا کلیک کنید.

خواندن ادامه‌ی خبر
مجوز بانک مجازی آرین لغو شد

مجوز بانک مجازی آرین لغو شد

وبنا – براساس آخرین تصمیمات شورای پول و اعتبار مجوز فعالیت بانک آرین لغو شده است. یک عضو شورای پول و اعتبار درباره مجوز فعالیت بانک آرین اظهار داشت: در آخرین جلسه شورای پول و اعتبار تصمیم بر آن شد که مجوز فعالیت این بانک لغو شود.

 وی افزود: بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار مصوب کرد‌ه اند که بانک آرین هیچ گونه اقدامی برای کسب مجوز و انجام فعالیت نداشته باشد.
پیشتر برخی خبرها حکایت از آن داشت که قرار است بررسی های مربوط به کسب مجوز بانک آرین در شورای پول و اعتبار انجام شود.

فضل الله معظمی عضو شورای عالی بورس نیز طی روزهای اخیر با اشاره به روند آغاز به کار بانک آرین گفته بود: بانک مرکزی در ابتدا اجازه ثبت بانک آرین را صادر کرد و پس از این موضوع بانک مزبور در اداره ثبت شرکت ها به ثبت رسید، اما پس از طی این روند، برخی از مسائل که هیچ ربطی هم به این بانک نداشت، موجب شد که وضعیت این بانک مجازی بلاتکلیف بماند.

معظمی ادامه داد: در شرایط کنونی که بانک مرکزی برای راه اندازی نخستین بانک مجازی مجوز ثبت صادر کرده وحتی سهام آن هم از ابتدا وارد بازار سرمایه شده است، منطق حکم می کند که بانک مرکزی کار راه اندازی نخستین بانک مجازی ایران را هم به سرانجام رسانده و سهامداران این بانک را از بلاتکلیفی دربیاورد.

وی تصریح کرد: پیش از این، سهام و حق تقدم بانک آرین در بورس خرید و فروش می شد و بسیاری از مردم سهام این بانک را خریده اند و تجربه نشان داده که مردم اصولا به نهادهای دولتی اعتماد می کنند و نام بانک مرکزی برای مردم دارای اعتبار خاصی است.

وی با اشاره به افزایش سرمایه بانک الکترونیکی آرین از ۷۰ میلیارد تومان به ۲۰۰ میلیارد تومان گفت: بررسی روند تاسیس این بانک نشان می دهد که تمام مراحل لازم از نظر حقوقی به درستی انجام شده و مانعی از این بابت برای شروع به کار بانک الکترونیکی آرین وجود ندارد.

برای مشاهده سایت به آدرس www.arian-ebank.com مراجعه کنید.


خواندن ادامه‌ی خبر
شماره چهارم مجله نیوزبان منتشر شد

شماره چهارم مجله نیوزبان منتشر شد

وبنا – شماره چهارم مجله نیوزبان منتشر شد. در این شماره از نیوزبان پرونده ویژه‌ای به “بی‌طرفی در روزنامه‌نگاری” اختصاص داده شده است.

اهمیت بررسی حقایق برای روزنامه‌نگار، عکاسان عکس‌های بی‌نام و نشان، طنز در مطبوعات ایران، خبررسانی در رسانه ملی، رعایت انصاف در روزنامه‌نگاری، اهمیت دقت در روزنامه‌نگاری و گفت‌وگو با نیما افشارنادری از جمله مطالبی است که در این شماره نیوزبان منتشر شده است.

چهارمین شماره این فصلنامه را با حجم دو نیم مگابایت، از اینجا می‌توانید دانلود کنید.

خواندن ادامه‌ی خبر
خدمات نوروزی Iran.ir

خدمات نوروزی Iran.ir

وبنا – درگاه خدمات الکترونیکی ایران اعلام کرد که تمامی دستگاههای دولتی و غیردولتی می توانند به صورت رایگان نسبت به عرضه یکپارچه و هم زمان سرویس های الکترونیکی خود در کنار بسته خدمات نوروزی این پرتال اقدام کنند. میزان ارائه خدمات الکترونیکی ویژه سال نو پرتال ” ایران دات آی آر” در پی استقبال کاربران از طرح بسته خدمات نوروزی درگاه ایران افزایش یافت.

در این بسته خدمات الکترونیکی نوروزی درگاه ایران، کاربران ایرانی مقیم داخل و خارج از کشور می توانند با مراجعه به نشانی اینترنتی http://www.iran.ir/norouz و بدون نیاز به مراجعه حضوری از ۲۰ سرویس الکترونیکی ویژه نوروز بهره مند شوند. در این طرح که به مناسبت فرارسیدن سال نو و استقبال از بهار توسط درگاه خدمات الکترونیکی ایران عرضه می شود، تمامی دستگاههای دولتی و غیردولتی می توانند به صورت رایگان نسبت به عرضه یکپارچه و هم زمان خدمت خود در کنار سایر خدمات نوروزی اقدام کنند.

خواندن ادامه‌ی خبر
موسیقی ۲۴ ساعته از رادیو آنلاین

موسیقی ۲۴ ساعته از رادیو آنلاین

وبنا – رادیو انلاین اعلام کرده است که تا انتهای تعطیلات رسمی نوروز اخبار روزانه رادیوآنلاین پخش نخواهد شد و این رادیو به صورت ۲۴ ساعته به پخش موسیقی ادامه میدهد. برای مشاهده این سایت به آدرس radioonline.ir مراجعه کنید.

خواندن ادامه‌ی خبر
چرا «شورای عالی فضای مجازی» تشکیل شد

چرا «شورای عالی فضای مجازی» تشکیل شد

وبنا – حسین میثمی – تعدد نهادهای تصمیم گیرنده در حوزه فضای سایبری، باعث شده بود نیاز به یک مرکز عالی برای رسیدگی به امور فضای سایبری کشور و ایجاد هماهنگی در این حوزه بیش از پیش احساس شود. سردرگمی کاربران اینترنت در استفاده از این ابزار جهانی، عدم وجود یک افق روشن برای فعالان، کارآفرینان و صاحبان صنعت در این حوزه و از سوی دیگر، عدم پاسخگویی مسئولان امر در این حوزه، باعث شده بود فضای سایبر کشور ما، فضایی بی‌نظم شود و تهدیدهای قابل توجهی را برای نظام جمهوری اسلامی داشته باشد.

نیاز به وجود مرکزی برای مدیریت واحد فضای سایبر کشور و اتخاذ تصمیم در این حوزه، و برنامه‌ریزی منسجم و منظم، روزبه‌روز بیش‌تر حس می‌شد و ضعف‌های نظام جمهوری اسلامی در این فضا -با لحاظ تمام نقاط مثبت و قوت‌ها- بیش از پیش خودنمایی می‌کرد.

ساده انگارانه است اگر صرف صدور دستور تشکیل این شورا توسط مقام معظم رهبری، تمام مشکلات این حوزه را مرتفع بپنداریم. اما دست‌کم می‌توانیم امیدوار باشیم که قوانین دقیق‌تر، تخصصی‌تر و روزآمدتری در این حوزه وضع شود و نهادی علمی‌تر، منسجم‌تر و چابک‌تر، به این حوزه نظارت کند.

بر اساس حکم رهبر معظم انقلاب، سیاستگذاری، تصمیم‌گیری و هماهنگی فضای مجازی در کشور به عنوان ۳مأموریت مهم این شورا بیان شده است. ۳وظیفه‌ای که به نوعی ۳ نقطه ضعف جدی نظام در این حوزه به شمار می‌رود و در ۵سال اخیر، باعث شده است که سرمایه‌های مادی و معنوی کشور به راحتی هدر رود.

اهمیت این شورا زمانی نمایان می‌شود که مواجهه “فعال” و “خردمندانه” با فضای مجازی از ۳حیث سخت‌افزاری، نرم‌افزاری و محتوایی در تمام سطوح، جزو ویژگی‌های این نهاد در حکم رهبر انقلاب دیده می‌شود.

امیدواریم اعضای این شورا ضمن طی یک روند کارشناسی و دقیق و در عین حال صرف مدت زمانی کوتاه، جلسات این نهاد مهم کشور را تشکیل داده و مشکلات فضای سایبر در کشور را به حداقل برسانند.

این مطلب بازنشر مطلب منشر شده در وبلاگ نیوز است.

خواندن ادامه‌ی خبر
شورای عالی فضای مجازی تشکیل شد

شورای عالی فضای مجازی تشکیل شد

وبنا – به گزارش «وبلاگ نیوز» و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر انقلاب اسلامی آثار چشمگیر شبکه جهانی اینترنت در ابعاد زندگی فردی و اجتماعی، لزوم برنامه‌ریزی و هماهنگی به منظور صیانت از آسیب‌های ناشی از آن، و بهره‌گیری حداکثری از فرصت‌ها در جهت ارائه خدمات گسترده و مفید به مردم را از دلایل اصلی ضرورت تشکیل شورای عالی فضای مجازی برشمردند و تأکید کردند: این شورا وظیفه دارد مرکزی بنام مرکز ملّی فضای مجازی کشور ایجاد کند.

متن حکم حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

گسترش فزاینده‌ فناوری های اطلاعاتی و ارتباطاتی بویژه شبکه‌ی جهانی اینترنت و آثار چشمگیر آن در ابعاد زندگی فردی و اجتماعی، و لزوم سرمایه گذاری وسیع و هدفمند در جهت بهره گیری حداکثری از فرصت های ناشی از آن در جهت پیشرفت همه جانبه کشور و ارائه خدمات گسترده و مفید به اقشار گوناگون مردم و همچنین ضرورت برنامه ریزی و هماهنگی مستمر به منظور صیانت از آسیب های ناشی از آن اقتضا می کند که نقطه‌ی کانونی متمرکزی برای سیاستگذاری، تصمیم گیری و هماهنگی در فضای مجازی کشور بوجود آید. به این مناسبت شورای عالی فضای مجازی کشور با اختیارات کافی به ریاستِ رئیس جمهور تشکیل می گردد و لازم است به کلیه‌ی مصوبات آن ترتیب آثار قانونی داده شود.

اعضای حقوقی این شورا عبارتند از: رئیس جمهور(رئیس شورای عالی)، رئیس مجلس شورای اسلامی، رئیس قوه قضائیه، رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، دبیر شورای عالی و رئیس مرکز، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، وزیر اطلاعات، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران و همچنین اعضای حقیقی: حجج اسلام و آقایان: دکتر حمید شهریاری، دکتر سیّدجواد مظلومی، مهندس مسعود ابوطالبی، دکتر کامیار ثقفی، دکتر رسول جلیلی، دکتر محمد سرافراز و مهندس علیرضا شاه میرزایی می باشند که برای مدت سه سال تعیین می‌شوند.

این شورا وظیفه دارد مرکزی به نام مرکز ملّی فضای مجازی کشور ایجاد نماید تا اشراف کامل و به روز نسبت به فضای مجازی در سطح داخلی و جهانی و تصمیم گیری نسبت به نحوه مواجهه فعال و خردمندانه کشور با این موضوع از حیث سخت افزاری، نرم افزاری و محتوایی در چارچوب مصوّبات شورای عالی و نظارت بر اجرای دقیق تصمیمات در همه سطوح تحقق یابد. نکات اساسی در مورد وظایف شورای عالی و مرکز فضای ملّی مجازی با تأکید بر توجه جدّی به آن، در پیوست این حکم ابلاغ می گردد.

در پایان انتظار دارم، ضمن تسریع در تشکیل مرکز ملّی فضای مجازی، رئیس و اعضای محترم شورا تلاش بایسته را در جهت دستیابی این مرکز به اهداف تعیین شده به کار برند. کلیه دستگاههای کشور موظف به همکاری همه جانبه با این مرکز می باشند.

سیدعلی خامنه ای

۱۷/اسفند ماه/۱۳۹۰

خواندن ادامه‌ی خبر
نوروز با جوایز ویژه بازی سرعت بیشتر

نوروز با جوایز ویژه بازی سرعت بیشتر

وبنا – مدیر روابط عمومی و ارتباطات بازی سرعت بیشتر به وبنا گفت: “ایام بهمن ماه تا اردیبهشت ماه، مملو از اخبار خوش و جوایز بسیار ارزنده برای صدها نفر از کاربران بازی سرعت بیشتر است.”

محسن پاک‌نیت در ادامه افزود: “پس از ۳ ماه رقابت فشرده در ۲۴ مرحله مسابقه‌ی نفس‌گیر، بیش از ۱۲هزار نفر از میان ۷۵هزار کاربر بازی سرعت بیشتر در تورنومنت نوکیا شرکت کرده و ۵ نفر برتر این تورنومنت که توانستند بیشترین امتیازات را کسب نمایند مشخص شدند. این افراد با حضور در دفتر نوکیا در تهران جایزه‌ی ۱.۱ میلیون تومانی خود را که یک عدد گوشی هوشمند Nokia N9 بود، تحویل گرفتند.

وی در ادامه افزود تیم مدیریت بازی سرعت بیشتر و تیم مدیریت شرکت نوکیا در ایران، برای ادامه همکاری به توافق رسیدند و تورنومنت عیدانه نوکیا در بازی سرعت بیشتر با اهدای ۵ عدد گوشی تلفن همراه بسیار ارزنده به ۵ نفر از کاربران، از ۱۵ اسفند تا ۱۵ اردیبهشت ماه برگزار خواهد شد. خبر خوش دیگر برای کاربران خوب بازی سرعت بیشتر این است که جشنواره بزرگ «90 روز، ۱۲۰ جایزه گردو» نیز از بهمن ماه تا انتهای فروردین ماه در حال برگزاری است.”

برای مشاهده اطلاعات بیشتر به سایت اسپیدآپ به آدرس www.speedup.ir  و انجمن اسپیدآپ به آدرس www.forum.speedup.ir  مراجعه کنید.

خواندن ادامه‌ی خبر
راه اندازی دفتر کنسرسیوم وب جهانی در روسیه

راه اندازی دفتر کنسرسیوم وب جهانی در روسیه

وبنا – کنسرسیوم وب جهانی امروز از بازگشایی دفتر رسمی خود در روسیه خبر داد. این دفتر بوسیله «دانشگاه ملی تحقیقات اقتصاد» میزبانی می گردد. این دانشگاه به عنوان یکی از دانشگاه های رده بالا در روسیه می باشد. طی این همکاری مشترک محققین و دانشجویان و فعالان روسیه در پروژه های تحقیق و توسعه استانداردهای وب فعالیت خواهند نمود.

 

ویکتورکلینسوف، مدیر موسسه فن آوری اطلاعات دراین دانشگاه و مدیر دفتر روسیه W3C در مراسم افتتاحیه این دفتر گفت: “من به کنسرسیوم وب جهانی در روسیه خیر مقدم میگویم. این بسیار خوشایند است که اکنون استعداد های روسیه در یکی از مهمترین صنایع (صنعت وب) در بخش تحقیقات به کار گرفته خواهد شد. ضمنا برای متخصصان روسیه بسیار اهمیت دارد که با دیگر دفاتر و اعضای کنسرسیوم وب جهانی به تعامل بپردازد.”

 

برای مشاهده وب سایت دفتر W3C در روسیه به آدرس http://w3c.org.ru بروید.

برای مشاهده خبر در سایت W3C به لینک زیر بروید.

http://www.w3.org/2012/02/russia-office.html.en

 

خواندن ادامه‌ی خبر
همایش ساخت و ساز در فضای مجازی

همایش ساخت و ساز در فضای مجازی

وبنا – همایش ساخت و ساز در فضای مجازی توسط سایت سازه۸۰۸ برگزار می شود. این همایش با شعار تحولی در آموزش مجازی و تجارت بین المللی عمرانی در فضای مجازی چهارشنبه ۱۷ اسفند در تهران برگزار می شود. این مراسم به صورت زنده از اینترنت پخش می شود.

برای اطلاعات بیشتر به ادرس http://www.saze808.com مراجعه کنید.

خواندن ادامه‌ی خبر
از چهره های برتر حوزه فناوری تقدیر می‌شود

از چهره های برتر حوزه فناوری تقدیر می‌شود

وبنا – از چهره های برتر حوزه فناوری همچون سال گذشته تقدیر می‌شود. یکی از اهداف برگزار کنندگان جشنواره ستاره های فناوری تقدیر از فعالان این حوزه است که همواره در توسعه و رشد صنعت فناوری نقش آفرینی کرده و اثرات مثبتی را بر توسعه فضای ict گشور گذاشته اند. بر همین اساس امسال نیز همچون دوره‌های پیشین از پیشکسوتان و برترین چهره های فناوری ایران در مراسم اهدای ستاره های فناوری تقدیر به عمل خواهد آمد.

لازم به ذکر است سومین دوره جشنواره ستاره­های فناوری روز سه شنبه ۱۶ اسفند ماه سال جاری در محل مرکز همایشهای بین المللی صدا و سیما برگزار خواهد شد.
خواندن ادامه‌ی خبر