ماه: اسفند ۱۳۹۰

نابسامانی نرخ ارز و تاثیر منفی آن بر میزبانی وب ایران

نابسامانی نرخ ارز و تاثیر منفی آن بر میزبانی وب ایران

وبنا – علیرضا شیرازی – در هفته های گذشته شاهد افزایش نرخ دلار تا دو هزار تومان نیز بوده ایم و راهکارهای اعلام شده بانک مرکزی و دولت نیز تاکنون نتوانسته نابسامانی نرخ دلار را کنترل کند. تک نرخی شدن ارز جز اینکه قیمت دلار دولتی را افزایش داد عملا  برای افرادی که نیاز به ارز برای کارهای به غیر از مسافرت و واردات رسمی داشته اند تاثیری نداشته است. شرکتها و افرادی که در زمینه میزبانی وب فعال هستند یا مدیران سایتهایی که خود مستقلا سرور اجاره کرده اند برای پرداخت اجاره سرورهای خود در دیتاسنترهای خارجی یا لایسنس نرم افزارهای مورد استفاده  چاره ای جز خرید ارز از بازار آزاد ندارند و با نرخ کنونی ارز آنها با افزایش دو برابری هزینه های خود مواجه هستند. این در حالیست که درآمدهای ریالی (به دلیل قرادادهای سالیانه هاستیگ یا درآمد تبلیغات و…) افزایش چندانی نداشته است. این نابسامانی نرخ ارز در کنار تحریم سیستم بانکی هزینه انتقال ارز و یا شارژ کارتهای اعتباری را نیز افزایش داده است. 

احتمالا برخی خواهند گفت که میزبانی وب در داخل کشور راهکاری برای حل مشکل اشاره شده است اما حقیقت آن است که حتی با نرخ کنونی ارز هم هزینه اجاره سرور در خارج از کشور ارزانتر از داخل کشور است. هزینه پهنای باند در ایران ده ها برابر پهنای باند در دیتاسنترهای خارج از کشور است و حتی هزینه پهنای باند در اینترانت داخلی کشور (ترافیک تبادل شده بین سرور و کاربری در ایران) نیز بیش از ده برابر  پهنای باند با کیفیت با اینترنت در یک دیتاسنتر خارجی دارد. 
به جز سرورهایی که با مشخصات متوسط و ترافیکی متوسط که در برخی دیتاسنترهای ایرانی با قیمت متعادل (هرچند بالاتر از نمونه خارجی) ارائه می شود تهیه پهنای باند کمی بالاتر یا سخت افزاری قوی تر هزینه های تهیه سرورهای اختصاصی را بصورت قابل توجهی بالا می برد. در بسیاری از دیتاسنترهای ایران تنها اجاره فضا برای قرار دادن سروری که توسط مشتری خریداری شده از اجاره سرور (بدون آنکه نیازی به خریداری سخت افزار و نرم افزار باشد) در دیتاسنتر خارجی بیشتر است.
همچنین سخت افزار سرورها نیز از خارج وارده شده و با توجه به واسطه ها و ورود محدود قیمت بالاتری به نسبت خرید یا اجاره در خارج از کشور دارند.هزینه های لایسنس و خرید نرم افزار نیز تفاوتی با خارج از کشور نداشته و وابسته به نرخ ارز آزاد است.

 

نابسامانی قیمت ارز، ناامیدی از کنترل دولت بر نرخ ارز و احتمال افزایش آتی نرخ دلار تهدیدی جدی برای بازار میزبانی وب در ایران بوده و کار را برای سایتهای بزرگ ایرانی نیز سخت تر کرده است.

خواندن ادامه‌ی خبر
شبکه وندی کاربران ایرانی در شبکه های اجتماعی مجازی بررسی می شود‎

شبکه وندی کاربران ایرانی در شبکه های اجتماعی مجازی بررسی می شود‎

وبنا – نشست بهمن ماه «پژوهشگران رسانه های اجتماعی» با واکاوی مفهومی شبکه وندی کاربران ایرانی در شبکه های اجتماعی مجازی یکشنبه ۳۰ بهمن ماه جاری با حضور اساتید، کارشناسان و پ‍ژوهشگران برگزار می شود. سخنران این نشست، ابراهیم اسکندری پور، کارشناسی ارشد مدیریت رسانه است که در پژوهش خود گوگل ریدر و گوگل پلاس را مورد بررسی قرار داده است.

برای اطلاعات بیشتر به آدرس socialmedia.ir مراجعه کنید.

خواندن ادامه‌ی خبر
برگزاری دومین کنفرانس خدمات ارزش افزوده تلفن همراه ایران

برگزاری دومین کنفرانس خدمات ارزش افزوده تلفن همراه ایران

وبنا – دومین کنفرانس خدمات ارزش افزوده تلفن همراه ایران در تاریخ ۱۴ و ۱۵ اسفند ۱۳۹۰ در سالن همایش های بین المللی صدا وسیما در تهران برگزار خواهد شد. دکتر تقی­پور، وزیر فناوری، اطلاعات و ارتباطات٬ دکتر صدوقی، مدیر عامل محترم شرکت ارتباطات سیار همراه اول٬ مهندس قلمبر دزفولی، مدیر عامل محترم شرکت ایرانسل و مهندس حمید رضا فرنگ، مدیر عامل محترم شرکت رایتل از سخنرانان این کنفرانس می باشند.

بازار کسب و کار خدمات ارزش افزوده تلفن همراه (VAS Business) محتوا برای تلفن همراه (Mobile Content) نرم­افزارهای تلفن همراه (Mobile Apps) اپراتورها و زیرساخت (Operators and Platforms) خدمات مالی و بانکی همراه (Mobile Banking and Payment) خدمات عمومی (دولتی) بر روی تلفن همراه (Public and Government) وب و تلفن همراه (Mobile Web) برخی از موضوع های این کنفرانس می باشد.

برای مشاهده سایت به آدرس www.vasconference.ir مراجعه کنید.

خواندن ادامه‌ی خبر
فیلترینگ بی‌ضابطه برای مردم آزار دهنده است

فیلترینگ بی‌ضابطه برای مردم آزار دهنده است

وبنا – احمد توکلی رئیس مرکز پژوهش های مجلس با هشدار نسبت به هزینه های “فیلترینگ مردم آزار” برای نظام تاکید کرد: اتفاقات اخیر حتی اگر توجیه امنیتی داشته باشد، باید توسط مسئولان برای مردم توضیح داده شود، چرا که به افزایش اعتماد مردم نسبت به حاکمیت می انجامد و مردم حق جو نیز اقدامات قابل توضیح و منطقی را خواهند پذیرفت.

احمد توکلی در گفتگو با مهر افزود: شیوه فیلترینگ اخیر و قطع بدون اطلاع بسیاری از سرویس های مورد مراجعه اکثر قریب به اتفاق مردم، بدون اینکه قبلا گزینه جایگزین در داخل ایجاد شده باشد و بدون اینکه مسئولان مربوطه قبلا توضیح قانع کننده به مردم داده باشند، گلایه اقشار تحصیلکرده را به دنبال دارد و چنین فیلترینگ مردم آزاری برای نظام بسیار هزینه زاست.

توکلی ادامه داد: این روش فیلترینگ ضررهای دیگری هم دارد. از یک طرف مردم را به قانون شکنی و استفاده از سازوکارهای ضدفیلتر تحریک می کند و قبح قانون شکنی را می ریزد و از طرف دیگر فیلترینگ را از حالت ابزار کنترل مؤثر فضای مجازی خارج می کند، چرا که در وضعیتی که اکثر کاربران اینترنت به سمت استفاده از نرم افزارهای فیلترشکن سوق داده می شوند، فیلترینگ تاثیر خود را از دست می دهد.

خواندن ادامه‌ی خبر
بررسی کاندیدهای جشنواره وب در آی کلاب

بررسی کاندیدهای جشنواره وب در آی کلاب

وبنا – وبلاگ آی‌کلاب قصد دارد در سلسله مطالبی به بررسی کاندیداهای جشنواره وب ایران بپردازد. در این بررسی‌ها٬ مصطفی لامعی نویسنده آی‌کلاب کاندیداهای هر گروه را با هم مقایسه می‌کند. هدف از ارائه این مطالب معرفی بیشتر کاندیداهای دور چهارم جشنواره وب ایران است. اولین مطلب از این سلسله مطالب بررسی گروه اشتغال است که منتشر شده است. آرشیو این مطالب را در این بخش از آی‌کلاب دنبال کنید.

خواندن ادامه‌ی خبر
برخورد پلیس فتا با سایت‌های اسپمر

برخورد پلیس فتا با سایت‌های اسپمر

وبنا – برخی از وب‌سایت‌ ها برای هدایت کاربران از موتورهای جستجو به وب‌سایت های خود از کلمات کلیدی نامرتبط استفاده می‌کنند. پلیس اینترنتی ایران اعلام کرده است با این دست از سایت ها برخورد می کند. پلیس فتا اعلام کرده است گردانندگان این سایت ها به یک تا سه سال حبس و جزای نقدی محکوم می‌شوند.

خواندن ادامه‌ی خبر
جشنواره مردمی و جهانواره مردمی

جشنواره مردمی و جهانواره مردمی

وبنا – آرش برهمند – جشنواره وب ایران هنوز کاستی‌های فراوانی دارد. باید این جمله را ابتدای هر تحلیلی درباره این واقعه وب ایران نوشت تا مخاطبان ارزش واقعی آن را نه در برگزاری دقیق و بی‌نقص یا حتی قضاوت عادلانه‌اش جستجو کنند.  جوهره و ارزش واقعی این جشنواره در ذات مردمی آن و ایده مرزشکنانه‌اش نهفته است که هنوز پس از چهار سال هم پا بر جای بوده و به حیات خود ادامه می‌دهد.

 

فستیوال وب طی این چهار دوره برگزاری‌اش کوشیده فراگیرتر باشد و از جهان رویاهای مجازی به دنیای جاه‌طلبی‌های حقیقی مهاجرت کند، کوشیده درآمد کسب کند و تداوم داشته باشد، تلاش کرده ماهیتی رسمی بیابد و مسئولان را نه در برابر خود که در کنار خویش قرار دهد ولی تا کنون روح مردمی خود را نفروخته است. هنوز هم ریشه‌های آن را باید در نسل نخست توسعه‌دهندگان وب در ایران جستجو کرد، هنوز هم بزرگترین مدافعان و منتقدان آن وبلاگ‌نویسان هستند و هنوز ارتباطش با جوانان گمنامی که این شعله مقدس پارسی را در فضای وب روشن نگاه داشته‌اند قطع نشده است.

 

همین ارتباط گرچه مهمترین پاشنه آشیل جشنواره وب ایران در مسیر توسعه است ولی در عین حال مهمترین وجه تمایز آن را با نیم دو جین جشنواره‌ای که سالانه در جهان وب برگزار می‌شوند هم رقم زده است. هنوز این جشنواره برای شهروندان دیجیتالی جهان وب مهم است و ملاحظات اجرایی یا حامیان مالی نتوانسته‌اند این حساسیت را از میان ببرند. هنوز چهار هزار سایت خود را در این جشنواره به معرض انتخاب مردمی و تخصصی می‌گذارند و هنوز هم سایت‌ها برای پیروزی خود در آن لابی می‌کنند و تبلیغات می‌کنند.

 

مخلص کلام آن که در روزگاری که انتخاب و ارزش نتایج آن هر روز بیش از پیش رنگ می‌بازد جشنواره وب ایران و شرکت‌کنندگان آن نماد گردن نهادن به رای عمومی هستند تا بازتابی از جوهره مردمی جهان وب باشند. تداوم هوشمندانه و منصفانه وقایعی از این دست این روزنه امید را باز خواهد نگاه داشت که سرانجام روزی مسئولان با درک این توسعه‌دهندگان بی‌ادعا و پارسای وب در نگاه پرسوظن و بدبینانه خود به جهان وب و فعالینش تغییری حاصل کنند.

 

این مطلب برای ویژه نامه جشنواره وب ایران که توسط هفته نامه عصرارتباط منتشر شده٬ نوشته شده است برای مشاهده ویژه نامه کامل به آدرس http://asreertebat.com/1390/11/15/AsreErtebat_weekly/443/Page/17 مراجعه کنید

خواندن ادامه‌ی خبر
شروع ثبت نام سمینار جوملا

شروع ثبت نام سمینار جوملا

وبنا – ثبت نام سمینار جوملا از هشتم بهمن آغاز شده است. در این سمینار که به همت تیم جوملا فارسی و با همکاری فرهنگسرای فناوری و رسانه شهرداری مشهد برگزار می شود، موضوعات مختلفی در ارتباط با سیستم مدیریت محتوای جوملا پیرامون ۱۴ محور عمومی ارائه خواهد شد. سمینار جوملا رسما به عنوان روز جوملا در ایران (۲۴ فروردین ۹۱) و با تأیید و حمایت تیم پروژه Joomla و بنیاد Open Source Matters برگزار می گردد.


 علاقه مندان به شرکت در این سمینار می توانند با مراجعه به سایت سمینار جوملا اقدام به ثبت نام نمایند.

خواندن ادامه‌ی خبر
کوزه گر از کوزه شکسته آب نخورد

کوزه گر از کوزه شکسته آب نخورد

وبنا – حمید محمدزاده – چهارمین دوره جشنواره وب ایران با ارائه بیانیه پایانی و اعلام برندگان در گروه های مختلف خود به پایان رسید. به نظر این دوره از جشنواره به صورت خیلی متفاوت تر از دوره های قبلی آغاز، انجام و به کار خود پایان داد، شاید می توان به جرات گفت بزرگترین اتفاق جامعه وب در ایران رخ داد و این شروع در صورت هوشمندی، گار گروهی و تداوم می تواند ثمره های چشمگیری برای فعالان این حوزه داشته باشد. اما برخی از ویژگی های این دوره چه بود:

 

کوزه گر از کوزه شکسته آب نخورد!

روند ثبت نام، برگزاری، اطلاع رسانی به صورت کامل آنلاین مدیریت و برگزار گردید، این خود نشان از جدیت تیم برگزار کننده و زحمات آنها در تولید این بستر مناسب دارد.

 

گزارش آنلاین کنفرانس و مراسم اختتامیه

شما می توانستید در این دوره از جشنواره تمام اتفاقات را به صورت متن، صوت، تصویر و ویدئو از هر جای جهان پیگیری کنید. این شکل از برگزاری می تواند الگوی بسیار مناسبی برای کنفرانس ها و سمینارهای مختلف باشد.

 

گپ و گفتگوی فعالان وب

بسیاری را که فقط در چت یا به صورت تلفنی با همدیگر صحبت کرده بودند، همدیگر را ملاقات کردند و به گپ و گفتگوی پرداختند. هیجان این ارتباط ها می تواند انگیزه بیشتری به فعالان وب بدهد.

 

چهره های معروف وب جهان در جشنواره

برت باس یکی از ۲ ابداع کننده css همراه با برنارد گیدون از w3c میهمانان ویژه این جشنواره بودند که این خود جذابیت افزونی را برای دیگر شرکت کنندگان ایجاد نموده بود.

 

اما برخی از نقدها:

یک دور مثبت  می تواند برای همه مثبت باشد!

خیلی از وبلاگ ها و یا بلاگرهای فعال در حوزه وب هیچ خبری در مورد این جشنواره کار نکردند! من همیشه به این اعتقاد دارم اگر من به کسی کمک می کنم اون نیز به کس دیگر کمک خواهد کرد و این دور، مسبب آن خواهد شد که دیگری به من کمک کند. پس بدانیم هم برگزار کنندگان و هم شرکت کنندگان و هم آنهایی که شرکت نکرده اند، وجود چنین اتفاقی می تواند دور مثبتی برای تمام فعالان این حوزه ایجاد نماید.

 

چرا برخی از بزرگان وب در جشنواره حضور نداشتند؟

باید در مورد این موضوع فکر جدی کرد، چرا برخی از سایت های برتر در این جشنواره شرکت نکرده بودند، این هم می تواند از نقص ارتباطات موثر برگزارکنندگان منجر شده باشد و هم از تنگ نظری فعالان، به نظر من حل کردن این موضوع می تواند کمک شایانی به دوره های بعدی جشنواره بکند.

 

اطلاع رسانی بعد از برگزاری!

ما ایرانی ها ۱۰۰ کار انجام می دهم و ۱۰ تای آن را نیز نمی توانیم ارائه دهیم، آنها ۱۰ کار انجام می دهند ۱۰۰ تا ارائه می کنند، به نظر اطلاع رسانی جشنواره پس پایان به خوبی برگزاری نبود، امیدواریم در روزهای آتی تصویری بهتری از این اتفاق منتشر گردد.

 

* حمید محمدزاده مدیر شرکت آرتیمیس و مدیر سایت لوکوپوک

خواندن ادامه‌ی خبر
بیانیه پایانی چهارمین جشنواره وب ایران

بیانیه پایانی چهارمین جشنواره وب ایران

جشنواره وب ایران هم زمان با اعلام برندگان بیانیه ای را به مناسبت پایان چهارمین جشنواره وب ایران منتشر کرده است که در ادامه متن کامل این بیانیه درج شده است.

چهارمین جشنواره وب ایران با بهره مندی گسترده از همکاری فعالان وب کشورمان و شرکت های معتبر و موقعیت مند و مشارکت علاقمندان٬ در جایگاه ممتازی نسبت به دوره های پیشین تا ساعاتی دیگر به فرجام می رسد. فرجامی که خود آغازی نو را نوید می دهد. آغازی برای تعالی٬ برای برتر بودن و پیشی گرفتن از رقیبان در عرصه های ملی و فرا ملی.

جشنواره٬ امسال به همت دست اندرکاران٬ حامیان و مشارکت کنندگان آن٬ مرزهای ملی را در نوردید و با دعوت این رویداد جهت عضویت در کنسرسیوم وب جهانی (W3C) به عنوان بنیاد استانداردسازی وب در جهان همراه گردید.

مروری بر آمار این دوره از جشنواره گویای آن است که جشنواره چهارم عرصه گسترده تری را پوشش داده است که دستاوردهای آن فراتر از هدف های برگزار کنندگان بوده است.

رشد صد درصدی شرکت کنندگان در این دوره و مشارکت نزدیک به ۴۰۰۰ وب سایت ایرانی بیانگر ارتقاء تولید محتوا فارسی و خدمات ایرانی در محیط اینترنت می باشد. همچنین حضور شوق مندانه وب سایت هایی که در دوره های پیشین در جشنواره شرکت نداشته اند٬ خود گویای آن است که جشنواره در دستیابی به پیوندهای پویا با وب سایت های ایرانی و همچنین ایجاد یک برند برای اعطای نشان تعالی سمت و سوی درستی داشته است.

جشنواره با رصد کردن تحولات و روندهای جهانی٬ امسال شاخه های موبایل و تلویزیون هوشمند را به محورهای جشنواره افزود که خود زمینه ساز رقابت صدها شرکت کننده جدید گردید.

دست آوردهای شرکت کنندگان در این دوره٬ توسط ۷۷ تن از اساتید دانشگاهی٬ متخصصان و کارشناسان٬ وبلاگ نویسان و پیشکسوتان و فعالان حوزه وب مورد داوری قرارگرفت.

امسال به همت اصحاب رسانه٬ جشنواره در کانون توجه رسانه های جمعی٬ روزنامه ها٬ خبرگزاری ها و نشریات٬ وبلاگ ها و رسانه های آنلاین قرار گرفت و تمامی رویدادها و اخبار جشنواره پوشش داده شد.

ستاد برگزاری جشنواره امسال با بهره مندی از نظرات متخصصان امر و شرکت کنندگان در جشنواره و تحلیل آمارهای روزآمد موجود٬ اقدام به تدوین چشم انداز وب ایران نموده است و توجه به راهبردهای اصلی زیر را ضروری می داند.

۱. رعایت و همگامی با استانداردهای روز وب در دنیا
۲. ایجاد تعامل پویا و کارآمد با کاربران و مخاطبین
۳. بهره مندی از محتوای روزآمد و پرکیفیت
۴.جذب سرمایه های مالی جهت توسعه خدمات
۵. بهره مندی از مشاوره نیروهای متخصص در مدیریت٬ توسعه و پیشبرد

ستاد برگزاری جشنواره بر خود لازم می داند که از همکاری شرکت کنندگان جشنواره٬ حامیان رسانه ای٬ حامیان تجاری٬ همکاران علمی و فکری و تمامی دست اندرکاران و برگزار کنندگان این دوره از جشنواره سپاسگزاری نموده و مراتب قدردانی ویژه خود را از مرکز توسعه فناوری اطلاعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی٬ کنسرسیوم وب جهانی٬ جهاد دانشگاهی٬ باشگاه وب ایران٬ نشریه عصر ارتباط و همچنین شرکت های ال جی٬ گلدیران و خاورزمین سیستم اعلام می دارد.

ما امید وافر داریم که با همکاری و حمایت فعالان و علاقمندان این حوزه٬ در گام های آتی به دستاوردهای ارزنده تری نایل خواهیم شد.

ستاد برگزاری جشنواره وب ایران – بهمن ۱۳۹۰

خواندن ادامه‌ی خبر
مراسم اهدای جوایز چهارمین جشنواره وب ایران با حضور بزرگان وب فارسی

مراسم اهدای جوایز چهارمین جشنواره وب ایران با حضور بزرگان وب فارسی

وبنا – مراسم اهدای جوایز چهارمین جشنواره وب ایران با حضور مدیران بیش از ۳۰۰ سایت شرکت کننده در سالن همایش های مرکز مطالعات و توسعه منابع انسانی آغاز شد. در این مراسم از میان ۳۰۰ سایت کاندید شده در نود گروه به سایت های برتر از دید هیات داوران تندیس سایت برتر اهدا شد. استقبال از مراسم به اندازه ای زیاد بود که برخی از شرکت کنندگان مراسم بصورت ویدیویی از سالن کناری محل برگزاری مراسم اختتامیه مشاهده کردند.

خواندن ادامه‌ی خبر
گفتگو با شایان شلیله ریس کمیته علمی جشنواره وب ایران

گفتگو با شایان شلیله ریس کمیته علمی جشنواره وب ایران

وبنا – شایان شلیله ریس کمیته علمی جشنواره وب ایران به وبنا گفت ” برنده شدن در جشنواره در چهار سال گذشته سال به سال اهمیت پیدا کرده و درست یا نادرست به ملاکی برای خوب بودن تبدیل شده ولی در حقیقت همه چیز نیست. نه را به برای دلداری شرکت کنندگان بلکه این را به عنوان فردی از درون جشنواره وب ایران می گویم. شما میتونید موفق باشید بدونه کاندید و یا برنده شدن در جشنواره وب ایران.”

وی در ادامه افزود “باید نگاه خود رو به جشنواره وب ایران اصلاح کنیم. همیشه برنده هست و همیشه بازنده هم هست. دز گروهی که ۱۲۳ تا سایت شرکت کرده اند نمی شود ۱۲۳ تا کاندیدد معرفی شده و ۱۲۳ تا برنده هم داشته باشیم. جشنواره واقعا یک پیام است. پیام اینکه استاندارد بودن توجه به کاربردپذیری- طراحی دیداری و خیلی موارد دیگه در موفقیت شما می تواند مفید باشد ولی واقعا ملاک نباید جشنواره وب ایران باشد.”

وی افزود : خیلی ها برنده نشدن در جشنواره وب ایران ولی سایت ها موفقی هستند. برای شما برنده شدن مهم هست یا موفق شدن؟ برنده شدن در جشنواره وب ایران به انتخاب ۷۷ نفر بوده است. به این ۷۷ نفر اصلا نگاه نکنید. مهم این است که شما در میان ۷ میلیون کاربر ایرانی برنده باشید و موفقیت نهایی شما آنجاست.

خواندن ادامه‌ی خبر