ماه: دی ۱۳۸۹

گزارش تصویری از نشست فعالان وب

گزارش تصویری از نشست فعالان وب

وبنا – به نقل از عصرجوان – سومین جلسه فعالان حوزه وب عصر روز سه شنبه راس ساعت ۱۷:۰۰ در دفتر فناوری اطلاعات خاورزمین برگزار گردید. در این جلسه که با شرکت فعالین در حوزه وب فارسی برگزار شد به موضوعات مختلفی از جشنواره وب فارسی و آکادامی وب ایران پرداخته شد.

برای مشاهده گزارش تصویری به آدرس http://asrjavan.com/webfarsi مراجعه کنید.

خواندن ادامه‌ی خبر
پنجمین جلسه فعالان وب برگزار شد

پنجمین جلسه فعالان وب برگزار شد

وبنا – مصطفی لامعی – چند وقتی است که عده ای از فعالان وب طی جلساتی دور هم جمع می شوند و به بحث و بررسی مسائل مختلف کاری در حوزه وب می پردازند. پنجمین جلسه با حضور جمعی از این فعالان تشکیل شد. در این جلسه موضوعات مختلفی از جمله روند داوری دور بعدی جشنواره وب سایت های ایران که توسط سایت وبنا برگزار می شود، راه اندازی وب آکادمی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

فکر اولیه راه اندازی چنین نشستهایی توسط پرهام باغستانی مطرح شد. ایشان معتقد هستند که وجود نشستهای تخصصی افراد فعال در وب می تواند موجبات پیشرفت جامعه مجازی ایران را فراهم کند. این جلسات با شرکت ۱۰ نفر در جلسه اول شروع شد و در جلسه پنجم بیش از ۴۰ نفر حضور داشتند.

فعالان وب چه کسانی هستند؟

از جمله سوالاتی که در جلسه پنجم مطرح شد این بود که چه کسانی فعالان وب هستند و چگونه شناخته شده اند؟ از نظر ترتیب دهندگان جلسه (شایان شلیله، پرهام باغستانی) فعال وب کسی است که دارای وبلاگ نسبتا مطرحی باشد و یا کسب و کار آنلاینی را راه اندازی کرده باشد. البته کسانی هم که در رسانه های اجتماعی فعالیت می کنند نیز جزء این دسته تلقی می شوند. عده دیگری از دوستان نیز طراح وب هستند. البته این بدان معنا نیست که برای شرکت در این جلسات گزینش خاصی انجام می شود. البته ممکن است در مورد نحوه شرکت در جلسات از خود بپرسید که باید عرض کنم اگر فعال وب باشید قطعا از نحوه شرکت در این جلسات با خبر هستید. به زودی با راه اندازی سایت وب آکادمی اطلاع رسانی دقیق تری در این مورد صورت خواهد گرفت. سایت وب آکادمی در حقیقت ایده ای است برای تکمیل کردن نشستهای فعالان وب و هدف از آن تسهیل راه اندازی نشستهای تخصصی در مورد موضوعات مربوط به وب است.

از جمله نکاتی که بنده در این جلسات متوجه آن شدم این است که با اینکه ایده برگزاری جلسات توسط عده ای از دوستان مطرح و اجرا شده، قصد ندارند این جلسات را در قبضه خود نگه دارند. در حقیقت بارها توسط مدیران اجرایی جلسات به این نکته اشاره شده است که این جلسات متعلق به تمامی فعالان وب است و همین فعالان باید برای بهبود عملکرد آن اقدام کنند. آنچه که در حال اتفاق افتادن است یا مدیران اجرایی جلسات قصد دارند به آن سمت حرکت کنند چیزی شبیه جوامع متن باز است. یک هسته مرکزی پروژه ای را راه اندازی می کند و باقی اعضا به توسعه آن کمک می کنند و به عبارت دیگر همین فعالیت اعضا است که باعث ادامه هدایت پروژه ها می شود.

برای بنده به عنوان یک وبلاگ نویس یکی از جنبه های جالب این جلسات آشنا شدن با افرادی بود که قبلا در جامعه مجازی با آنها در تعامل بودم و هم اکنون می توانستم به صورت حضوری با آنها آشنا شوم.

امید است در آینده برگزاری این جلسات بیشتر نقش تخصصی به خود گرفته و شاهد حضور افراد بیشتری باشیم.

خواندن ادامه‌ی خبر
گزارش جلسه فعالان وب ایران

گزارش جلسه فعالان وب ایران

وبنا – سید رضا محمدی – در بیست و هشتم دی ماه جمعی از فعالان در حوزه وب و دست اندرکاران دوره های قبل جشنواره وب ایران طی نشستی دوستانه در خصوص مسائل مربوط به جشنواره وب ایران ، نحوه برگزاری چهارمین دوره جشنواره و تاسیس آکادمی وب به تبادل نظر پرداختند . این جلسه با حضور پررنگ تر فعالان وب نسبت به جلسات قبلی برگزار گردید که نشان از علاقه مندی بیشترنسبت به جشنواره وب ایران را می رساند و حضور تعدادی از دوستان از سایر شهرهای ایران و قبول زحمت از جانب ایشان از موارد جالب توجه این جلسه بود .

در ابتدای جلسه پرهام باغستانی دبیر علمی جشنواره وب ضمن خوش آمدگویی به حضار در جلسه موضوعات جلسه را به اختصار بیان داشت که محدود به دو موضوع برگزاری چهارمین دوره جشنواره وب و نیز تاسیس آکادمی وب و فعالیت دوستان و علاقه مندان در این آکادمی تت یک چارت مشخص بود

سپس شایان شلیله مدیر وبنا و دبیر جشنواره وب ایران بطور خلاصه زمان ، مدت و نحوه برگزاری چهارمین جشنواره وب ایران را بیان نمود وی آغاز دوره جدید جشنواره را ابتدای بهمن ماه سال جاری عنوان که از این تاریخ مدیران سایت ها و خدمات آنلاین مجاز به ثبت نام وبگاه خود جهت شرکت در جشنواره از طریق سایت جشنواره هستند و مهلت ثبت نام به مدت دو ماه و تا پایان اسفند ماه می باشد . وی آغاز بررسی و داوری سایت های شرکت کننده در جشنواره را پس از تعطیلات عید نوروز سال ۹۰ تعیین که پروسه داوری و اعلام کاندیداتور ها در گروه های مختلف سه الی چهار ماه به طول خواهد انجامید . ایشان اختتامیه جشنواره را مهرماه سال ۹۰ تعیین و اظهار امیدواری کردند تا با فراهم شدن شرایط مطلوب مراسم اختتامیه در یکی از شهرهای کشور بغیر از تهران برگزار کنند. قرار بر این است امسال علاوه بر مراسم اختتامیه لوح تقدیر و تندیس جشنواره هم تهیه و به نفرات برتر تقدیم گردد.

در ادامه آقای حمید امیر سمساری به دبیران جشنواره پیشنهاد دریافت ورودی ثبت نام از متقاضیان جهت تامین بخشی از هزینه های جاری جشنواره را دادند سپس بدلیل شائبات بوجود آمده در خصوص نحوه داوری جشنواره سوم حضار سوالاتی درخصوص ملاک تعیین داور و نیز ملاک داوری پرسیدند که پرهام باغستانی با قبول برخی مشکلات و قانون مند نبودن این دو پروسه نوید تهیه و تدوین شرایط و مقررات خاص در این زمینه را دادند که این امر خواهد توانست حرف و حدیث ها و انتقادات منطقی و بعضا غیر منطقی و از روی بغض و کین را کمتر کند و در این زمینه شفافیت سازی کند.

در ادامه جلسه آقایان مجید علوی زاده و کامران اصغری تهیه و تدارک لوگو و لوح تقدیر جهت نفرات برتر جشنواره را که در دوره های قبل صورت نپذیرفته بود را لازم و باعث اعتبار بخشی بیشتر به جشنواره و نیز نفرات برتر آن دانستند .

از دیگر موارد و پیشنهاداتی که در خصوص چهارمین دوره جشنواره وب از سوی حضار عنوان شد ارائه کارنامه آنلاین سایت های شرکت کننده حاوی نمرات داده شده و نقاط ضعف و قوت آن جهت قرار دادن در سایت بود که شایلن شلیله ضمن رد این پیشنهاد گفت این کارنامه با شرایط عنوان شده برای شرکت کنندگان ایمیل خواهد شد.

سپس پرهام باغستانی معیار های داوری را برشمرد که به دو دسته معیارهای عمومی و معیارهای تخصصی تقسیم کرد داوری در مرحله اول نظری بوده و داوران بر مبنای معیارهای عمومی شرکت کننده ها را بررسی و امتیاز دهی می نمایند و مرحله دوم که با راه یابی نفرات برتر مرحله اول داوری می شوند کیفی بوده و داوران بر مبنای معیارهای کیفی و تخصصی هر گروه بررسی و امتیاز دهی می شوند که در پایان نفرات برتر تعیین و معرفی می شوند.

ایشان ملاک انتخاب و شرکت در جشنواره را صرفا منوط به ثبت نام مدیر سایت در جشنواره دانستند و سایت هایی که ثبت نام نکرده باشند در جشنواره داوری نخواهند شد و همچنین علت رد سایت ها به اطلاع مدیران آنها خواهد رسید که مهلتی جهت رفع نواقص اعلامی تعیین که در صورت اصلاح مجددا بررسی و در صورت عدم اصلاح کنار گذاشته خواهند شد .

در مورد موضوع دوم جلسه که تاسیس آکادمی وب بود بدلیل محدودیت زمان باختصار پرهام باغستانی دبیر جشنواره وب ایران مطالبی عنوان نمودند از جمله اینکه برای فعالیت بهتر و سازمان یافته فعالان وب قرار است آکادمی وب تشکیل که در آن علاقه مندان بنا بر تخصص خود به فعالیت خواهند پرداخت تا به گونه ای نظام مند فعالیت در خصوص جشنواره وب صورت پذیرد به همین مناسبت فرم هایی بین حضار تقسیم شد که در آن ضمن پر کردن اطلاعات فردی ، هر شخص می بایست خدمات ، تخصص و فعالیت مورد علاقه خود به آکادمی وب و جشنواره وب ایران را درج نمایند تا بر مبنای همین اطلاعات و به زودی طی یک ساختار مشخص ، افراد با قبول مسئولیت های محوله به انجام وظیفه پردازند که این حرکت بشارت آینده ای روشن برای جشنواره وب را می دهد .

خواندن ادامه‌ی خبر
لوکوپوک در ۱۰۰ سایت اول ایران طبق آمار الکسا

لوکوپوک در ۱۰۰ سایت اول ایران طبق آمار الکسا

وبنا – طبق آمار سایت الکسا سایت آگهی های لوکوپوک در میان ۱۰۰ سایت اول ایران قرار گرفت. به گفته مدیر سایت این اتفاق از جهات زیر حائز اهمیت می باشد “لوکوپوک هیچ گاه از روش های غیر متعارف برای افزایش بازدیدهای خود استفاده ننموده است و لوکوپوک هیچ گاه آگهی های سایت های دیگر را برای افزایش بازدید خود کپی نکرد.”

وی در ادامه گفت “لوکوپوک هیچ وقت کیفیت خدمات خود را جهت جذب درآمدهای نامتعارف از قبیل بنرهای رنگارنگ، باز کردن پنجره های پاپ آپ و … قربانی نکرد. لوکوپوک هیچ وقت به ایمیل های ۱۴۰۰۰ کاربر عضو خود ایمیل تبلیغاتی نفرستاد و هیچ وقت این اطلاعات را در اختیار دیگران قرار نداد.”

برای مشاهده سایت به آدرس http://www.locopoc.com مراجعه کنید.

خواندن ادامه‌ی خبر
تبلیغات سایت خود را به شبکه تبلیغات بسپارید

تبلیغات سایت خود را به شبکه تبلیغات بسپارید

وبنا – شبکه تبلیغات نزدیک به یک ماه است که راه اندازی گردیده است. این سایت با هدف مدیریت تبلیغات اینترنتی در وب فارسی طراحی و راه اندازی شده است. در معرفی این سایت آمده است “نمایش تبلیغات زرد و نمایش محصولات فروشگاه های خاص یکی از دلایل اصلی عدم استقبال کاربران حرفه ای وب فارسی از این گونه سایت ها می باشد. اما Anetwork این امکان را فراهم کرده است که تبلیغات دریافتی پس از طی کردن چندین فیلتر و بررسی های فنی و بر اساس محتوای مرتبط با سایت نمایش دهنده تایید و نمایش داده شوند.”

مدیر این وب سایت می گوید: «شبکه تبلیغات، موج تازه ای از تبلیغات آنلاین در ایران را ایجاد خواهد کرد» وی افزود که متاسفانه اکثر سرویس های تبلیغاتی و یا کلیکی در ایران بعد از مدتی دچار بحران مالی شده و به دلیلی بدهی بیش از انداره به وبمستر ها سایت را تعطیل می کنند. مدیر شبکه تبلیغات می گوید «قبل از راه اندازی سایت با بررسی کامل سایت هایی که در طول چند سال گذشته فعالیت کرده اند توانستیم به راه کاری برسیم که مشکل بدهکار شدن سیستم به وبمستر ها به طور کامل رفع شود»

وی همچنین گفت که یکی دیگر از دلایل عدم اطمینان سایت های به سرویس های تبلیغاتی و کلیلی، شمارش غیر واقعی کلیک بر روی آگهی است که در این خصوص نیز می توانیم به تمام وبمستر ها این اطمینان را بدهیم که حتی یک کلیک هم کمتر از میزان واقعی شمرده نمیشود.

شبکه تبلیغات اعلام کرده است که به دلیل نیاز به نظارت کامل بر سایت های نمایش دهنده تبلیغات قصد ندارد ثبت نام را برای عموم باز کرده و وبمستر های می توانند برای دریافت کد نمایش تبلیغات از طریق سایت درخواست دعوت نامه کرده تا دعوت نامه برای آنها ارسال شود.

برای اطلاعات بیشتر می توانید به آدرس www.anetwork.ir مراجعه کنید.

خواندن ادامه‌ی خبر
نسخه جدید سایت توکان راه اندازی شد

نسخه جدید سایت توکان راه اندازی شد

وبنا – میلاد نوری ، مدیر سایت توکان از راه اندازی نسخه جدید این سایت همراه با امکاناتی بیشتر خبر داد. 
در نسخه جدید سایت توکان ، علاوه بر تغییرات گسترده در ظاهر سایت ، امکان درج یک آگهی در سه دسته بندی مختلف به صورت همزمان نیز فراهم شده است . تیم مدیریت سایت توکان جهت پشتیبانی کاربران و رسیدگی به سوالات و مشکلات آن ها ، یک مرکز پشتیبانی نیز راه اندازی نموده است . حستجوی پیشرفته و فعال شدن مجدد مترجم خودکار آگهی ها از دیگر تغییرات صورت گرفته در سایت توکان است . سایت توکان همچنین برای اولین بار ، امکان کسب درآمد از طریق بازاریابی برای جذب آگهی دهنده را برای کلیه کاربران خود فراهم آورده است.

برای مشاهده سایت به آدرس www.tookan.ir مراجعه کنید.

خواندن ادامه‌ی خبر
فراخوان پایگاه خبری فروشگاه های اینترنتی کشور

فراخوان پایگاه خبری فروشگاه های اینترنتی کشور

وبنا – اولین فراخوان عمومی پایگاه خبری فروشگاه های اینترنتی کشور برای عضویت در بانک فروشگاه های اینترنتی و مراکز کسب و تجارت الکترونیک و اینترنتی کشور آغاز شد.

برای اطلاعات بیشتر به آدرس www.oshna.ir مراجعه کنید.

خواندن ادامه‌ی خبر