ماه: تیر ۱۳۸۹

نامه سرگشاده مدیر «کلوب» به کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه

نامه سرگشاده مدیر «کلوب» به کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه

در پی مسدود شدن شبکه اجتماعی “کلوب” در روز گذشته، محمدجواد شکوری مقدم، مدیر سرویس دهنده وبلاگ میهن بلاگ و مدیر سایت کلوب در نامه ای سرگشاده، از این بی‌دقتی مسئولین کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه گلایه کرد.

دیروز سایت کلوب دات کام با بیش از ۱ میلیون کاربر فیلتر شده بود و امروز  هم نزدیک به یک و نیم میلیون مقاله ارسال شده توسط کاربران دچار فیلترینگ گردیده  است و  نمی دانم واقعا چه کسی می خواهد  با اینگونه اشتباهات ، لطمات  روانی ، مالی و اعتباری امثال ما را جبران کند  . و نمی دانم اگر وب ایران همین ۱۰  سایت بزرگش را از دست بدهد بجز سایتهای آمریکایی و  به تعبیر شما بیگانه  که با سرمایگذاری های فکری و مالی دقیق و عمیق ، دیگر چه خواهد داشت و نمی دانم با سیلی زدن به صورت خانواده خودمان چه چیزی عایدمان می شود و چه انتظاری از غیر داریم.

 اگر حکومت ایالات متحده آمریکا از سایتهایی مانند یاهو –  گوگل – وردپرس –  تویتر و … حمایت نمی کرد ، امروز تمامی میزهای کامپیوتر جوانان ایرانی و خانواده هایشان را فتح نمی کردند . آنها در به ظاهر کفرشان متحد هستند و ما در به ظاهر ایمانمان متفرق و تنگ نظر  ، و نمی دانم به چه می اندیشیم و خطبه های تلخ  حضرت امیر  در این خصوص را چند بار دیگر باید در تاریخ تکرار  کنیم.

 این را خوب می دانم که احدی از مسئولین و کارکنان آن مجموعه کوچکترین نگرانی از اتفاق دیروز و امروز ندارند و  نمی دانند اگر همین  3 میلیون نفر ساعاتی که در ماه ، این ۱۰ همکار بنده برای کشورشان از بیگانگان به زحمت خریده اند ، با اینگونه فیلترینگ های بی دلیل متزلزل شود  ، دیگر هیچ جوانی امید به کار بر روی وب در داخل کشور را نخواهد داشت و شما اینچنین میدان را در اختیار آنهایی قرار می دهید که در نظر  ممکن است با ایشان مخالف باشید ولی در عمل  ناخود آگاه مجری برنامه های ایشان می شوید.

 این مختصر در دل بنده بود ، امیدوار نیستم کسی آن را بخواند و عکس العملی داشته باشد.

متاسفانه زمانی که  بنده با مدیریت ۵۰۰ میلیون رکورد اطلاعات به نظر شما خطای ناچیزی می کنم آنچنان مورد خطاب و عتاب قرار می گیرم که گویی فاعل تمامی تخلفات دنیای مجازی هستم ، ولی وقتی اشتباهی از آن سو به این بزرگی پیش می آید ، گویی نسیمی بر سطح برکه آرام وزیده و آب از آب تکان نخورده است.

این روش خطا است و غایتش چون روز روشن.

با احترام
محمد جواد شکوری مقدم
سرپرست تیم مدیریت سایت کلوب و میهن بلاگ

چهارمین جشنواره و نمایشگاه بین‌المللی رسانه‌های دیجیتال ۱۶ تا ۲۴ مهرماه

چهارمین جشنواره و نمایشگاه بین‌المللی رسانه‌های دیجیتال ۱۶ تا ۲۴ مهرماه

چهارمین جشنواره و نمایشگاه بین‌المللی رسانه‌های دیجیتال از تاریخ ۱۶ تا ۲۴ مهرماه سال جاری در محل مصلای امام خمینی (ره) برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، عیسی زارع‌پور ـ رییس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ـ امروز در یک نشست خبری گفت: مهلت ارسال آثار متقاضی شرکت در جشنواره اول تیرماه تا ۲۰ مرداد ماه ۸۹ و مهلت تقاضای دریافت غرفه در نمایشگاه ۱۰ تا ۲۰ شهریور از طریق آدرس DMF.ir است.

او همچنین با بیان اینکه جشنواره و نمایشگاه امسال در دو بخش اصلی و جانبی برگزار می‌شود، افزود: نرم افزارهای رسانه‌ای، بازی‌های رایانه‌ای، نرم افزار تلفن همراه، پایگاه‌های اینترنتی و وبلاگ ها، هنرهای دیجتیال و پژوهش، فناوری و نوآوری در رسانه‌های دیجتیال بخش‌های اصلی این دوره از جشنواره است.

وی نشست‌های تخصصی و کارگاه‌های آموزشی خانواده و رسانه‌های دیجتیال، رسانه دیجیتال در آینه ‌هنر، مراکز و موسسات ارائه دهنده خدمات رسانه‌های دیجیتال، استان‌ها و سازما‌ن‌ها، شهر دیجتیال، بین ‌الملل، برگزیدگان ادوار جشنواره رسانه‌های دیجیتال و مسابقات را بخش‌های جانبی نمایشگاه امسال عنوان کرد.

زارع پور با بیان اینکه درباره حضور سایت‌های خبری تحلیلی در نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال هنوز تصمیم‌گیری نشده است، به سیاست‌گذاری‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این‌باره اشاره و خاطرنشان کرد: طبق این سیاست‌گذاری‌ها به دلیل کارکرد خبری این نوع سایت‌ها بهتر است در نمایشگاه مطبوعات شرکت کنند.

رییس مرکز توسعه‌ی فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال در بیان شرایط حضور در نمایشگاه و جشنواره امسال، اظهار کرد: کلیه آثار باید دارای پروانه انتشار از مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال باشند. همچنین موسسات و شرکت‌های متقاضی حضور در نمایشگاه باید دارای پروانه نشر دیجیتال بوده یا تشکیل پرونده داده و درخواست آنها در مراحل بررسی باشد.

تشکیل اتحادیه‌ جهانی تولید کنندگان محتوای دیجتیال اسلامی

او همچنین درباره بخش بین الملل با اعلام این خبر که امیدواریم امسال اتحادیه‌ جهانی تولید کنندگان محتوای دیجتیال اسلامی را در نمایشگاه شاهد باشیم گفت: آشنا کردن کشورها با ظرفیت‌های جمهوری اسلامی ایران در حوزه رسانه‌های دیجیتال ایجاد وحدت و همدلی و نیز هم‌افزایی بین تولید کنندگان کشورهای اسلامی، انتقال فناوری‌های مورد نیاز در حوزه رسانه‌های دیجیتال به کشور و آشنایی تولید کنندگان و مردم با فناوری‌های جدید حوزه رسانه‌های دیجیتال از اهدافی است که در بخش بین الملل به دنبال آن هستیم.

او کشورهای هدف در بخش بین الملل چهارمین جشنواره و نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال را کشورهای اسلامی بویژه کشورهای منطقه و نیز کشورهای دارای فناوری در حوزه رسانه‌های دیجیتال عنوان و تاکید کرد: در این بخش شرکت‌های خصوصی فعال از دیگر کشورها را برای حضور در نمایشگاه دعوت می‌کنیم؛ زیرا رسانه‌های دیجیتال محدود به مرزهای جغرافیایی نیست، اما قطعا کشورهایی که موضع متخاصم با ایران داشته‌اند را در تصمیم گیری‌ها لحاظ خواهیم کرد. زیرا ما تابع سیاست‌های کلان نظام هستیم.

وی درباره صدور پروانه‌ی نرم افزارهای رایانه‌یی نیز گفت: از سال ۸۶ بررسی محتوایی در تعامل با شورای عالی انفورماتیک آغاز شده است که در سال جاری قصد داریم فرآیند طولانی سال‌های گذشته را طبق سقف زمانی قانون به سه ماه و دو هفته محدود کنیم و نرم افزارهای کاربردی و آموزشی را بین یک یا دو هفته تایید و پروانه مورد نیاز را صادر کنیم.

برگزاری دومین دوره مسابقات بین المللی کاریکاتور رسانه‌های دیجیتال

رییس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود برگزاری دومین دوره مسابقات بین المللی کاریکاتور رسانه‌های دیجیتال که با همکاری خانه کاریکاتور ایران انجام خواهد شد، اشاره و اظهار کرد: سومین دوره رسانه‌های عاشورایی ویژه رسانه‌های دیجیتال نیز در ایام ماه محرم و سفر امسال در مقوله قیام امام حسین (ع) در سطح ملی و در بخش‌های نرم افزارهای رایانه‌ای و تلفن همراه برگزار خواهد شد.

او به برگزاری نخستین همایش ملی پژوهش در حوزه فرهنگ فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال که آذر ماه امسال برگزار می شود، اشاره و اظهار کرد: پایان نامه‌های دانشگاهی در حوزه رسانه‌های دیجتیال با فراخوانی که اعلام می شود جمع آوری و در قالب نشست دو روزه ارائه می‌شود.

جلوگیری از عرضه نرم افزارهای بدون هلوگرام از اسفند

زارع پور همچنین خاطرنشان کرد: امسال همه نرم افزارهای رایانه‌ای کشور تا آذرماه هلوگرام‌دار خواهد شد و از اسفند ماه با همکاری نیروهای انتظامی از عرضه‌ی نرم افزارهای بدون هلوگرام جلوگیری خواهد شد. خریداران نرم افزارها می‌توانند با ارسال شماره‌ی سریال نرم افزار از روی هلوگرام به شماره ۳۰۰۰۷۰ تایید قانونی بودن آن را به صورت پیامک دریافت کنند.

او همچنین از راه اندازی شبکه ملی فرهنگ جمهوری اسلامی خبرداد و گفت: این کار مشترک بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سال جاری در فاز اول ۵۰۰ مرکز فرهنگی دیجتیال در سراسر کشور را راه اندازی می‌کند و در آن مردم می‌توانند از آخرین محصولات تولید کشور بازدید و استفاده کنند.

۱۰۰ میلیون دلار سهم ایران از صادرات نرم‌افزار دنیا

او با اشاره به صادرات نرم‌افزار کشور اظهار کرد: ظرفیت‌های بسیار خوبی در این حوزه داریم اما توجه جدی و ویژه‌ای به این حوزه صورت نمی‌گیرد؛ زیرا مسئولین کمتر به اهمیت آن پی برده‌اند. سهم ایران در سال گذشته ۱۰۰ میلیون دلار از کل صادرات نرم‌افزار دنیا بوده است با حداکثر ۵۰ عنوان نرم افزار، در حالی که ۸ هزار نرم افزار در داخل تولید شده که حداکثر یک پنجم آنها قابلیت صادرات دارد.

وی با تاکید بر اینکه وزارت ارشاد متولی بخش صادرات نیست، تصریح کرد: در حوزه فرهنگ و نرم افزارها کمک‌هایی چون چند زبانه شدن و بازاریابی کردن برای تولید کنندگان از سوی این وزارتخانه صورت می‌گیرد، در این راستا با کمک سازمان توسعه تجارت موسسه‌ای راه اندازی خواهد شد تا به این امور بپردازد و امیدواریم تا زمان برگزاری نمایشگاه چهارم این موسسه تشکیل شود.

زارع‌پور با اشاره به برگزاری نمایشگاه‌های رسانه‌های دیجیتال در سطح استان‌ها با بیان اینکه اردیبهشت ماه در سمنان و خرداد ماه در اصفهان این نمایشگاه برگزار شد، گفت: هدف از برگزاری نمایشگاه‌های استانی شناسایی و تقویت ظرفیت‌های استانی و نیز حساس‌ کردن مسئولان برای آشنایی آنها با فرصت ها و چالش‌هاست که تا حدود زیادی محقق شده است. در ادامه این سری نمایشگاه‌ها تیرماه در همدان و تا پایان سال به ترتیب در استان‌های لرستان، گیلان، بوشهر، سیستان و بلوچستان مرکزی و یزد نمایشگاه‌های استانی رسانه‌های دیجیتال با حضور تولید کنندگان نرم‌افزار در سراسر کشور خواهیم داشت.

درباره سند راهبردی کپی‌رایت حرف زیاد زده شده است

او با اشاره به سند راهبردی کپی رایت گفت: تاکنون در این‌باره حرف زیاد زده شده، اما اینکه آستین بالا بزنند و کاری انجام شود ندیده‌ایم. قانون حمایت از پدید‌آوردندگان یارانه‌یی تا حدودی مسیر را روشن کرده است. کپی‌رایت یا صیانت از حقوق پدیدآورندگان فرآیندی است که در گام نخست روشن می‌کند نرم افزاری که تولید می‌شود متعلق به چه کسی است. در ا دامه لزوم تکثیر نرم افزارهای مجاز توسط مراکز تکثیر‌کننده گامی بود که برداشته شد، بعد از آن صدور هولوگرام به حفظ نرم‌افزار در سطح بازار و نیز حمایت از مصرف کننده می‌پردازد.

رییس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین خاطرنشان کرد: از مجموع ۸ هزار نرم‌افزاری که برای دریافت مجوز مراجعه کردند ۴ هزار مورد شایسته دریافت گواهی ثبت بودند که دو هزار و ۷۰۰ مورد ثبت شده و مابقی نیاز به اصلاحات جزئی داشتند که باید رفع شود.

زارع‌پور در پایان خاطرنشان کرد: کل اعتباری که برای ساماندهی رسانه‌های دیجتیال و فعالیت‌های فرهنگی شامل رسانه‌های دیجیتال، معاونت امور مطبوعاتی در حوزه سایت‌ها و بازی‌های رایانه‌ای در ردیف بودجه‌ای می‌شود، ۱۰ میلیارد تومان است.

انتخاب دبیر علمی برای جشنواره وب ایران

انتخاب دبیر علمی برای جشنواره وب ایران

وبنا – با توجه به گستردگی سایت های شرکت کننده در سومین جشنواره وب سایت ها ایران، مقرر گردید که در برخی از بخش های جشنواره از دبیر علمی اختصاصی برای بررسی دقیق تر و علمی تر سایت ها و وبلاگ ها استفاده شود.

بر این اساس، آقای امیر مهرانی به عنوان دبیر علمی و تخصصی بخش انتخاب بهترین وبلاگ سازمانی، میلاد احرامپوش به عنوان دبیر علمی و تخصصی بخش وبلاگ ها و محسن سلاجقه به عنوان دبیر علمی و تخصصی بخش فروشگاه های الکترونیکی انتخاب شدند.

برای مشاهده سایت جشنواره به آدرس www.webaward.ir مراجعه کنید

 

حامیان مالی سومین جشنواره وب سایت های ایران : 

JahanData فروشگاه ساز جهان دیتا

JavanRayaneh جوان رایانه

DiGiKala دیجی کالا

friendfa شبکه اجتماعی فرندفا

 فروشگاه اینترنتی البسکو دات کام

 شرکت فناوری اطلاعات کاسپید

 نمایندگی رسمی رپیدشیر در ایران

 فروشگاه تخصصی لوازم خانگی

OLC اولین سایت آموزش زبان انگلیسی آنلاین در ایران

Styles برترین طرح‌های وب فارسی

IranPHP سازمان تخصصی پی اچ پی ایران

iClub اینترنت به زبان فارسی

جوابیه دادگستری کرمان درباره علت بازداشت علیرضا شیرازی

جوابیه دادگستری کرمان درباره علت بازداشت علیرضا شیرازی

وبنا – به نقل از وبلاگ نیوز – به دنبال انتشار خبر بازداشت علیرضا شیرازی، مدیر سرویس دهنده بلاگفا در پایگاه اطلاع رسانی تابناک در تاریخ ۲۳ اردیبهشت ماه، دادگستری استان کرمان جوابیه ای را ارسال کرده است که به همراه توضحات تابناک در ادامه می آید.

 

جوابیه دادگستری کرمان:

مدیر محترم سایت تابناک؛
باسلام

پیرو درج و انتشار خبری تحت عنوان «جزئیاتی از علت بازداشت و آزادی مدیر بلاگفا» در تاریخ ۲۳ اردیبهشت ماه سال جاری، مقتضی است جوابیه ذیل مطابق قانون جهت تنویر افکار عمومی واطلاع کاربران آن سایت در قسمت اخبار سایت قرار گیرد.

۱-طبق ماده ۱۹ قانون رسیدگی به جرایم رایانه‌ای مصوب ۵ خرداد ۱۳۸۸ اشخاص حقوقی دارای مسئولیت کیفری بوده و طبق بند الف وب این ماده شخص حقوقی محسوب وقابل تعقیب کیفری است و طبق تبصره ۲ آن ماده، مسئولیت کیفری شخص حقوقی مانع مجازات مرتکب نخواهد بود وشخص حقیقی را می‌توان مسئول شناخت. در حالی که مدیر سایت «بلاگفا» که مسئولیت شخص حقوقی را برعهده دارد و بر آنچه که وبلاگ نویس و ارائه دهندگان وبلاگ انجام می‌دهند نظارت مستقیم دارد و به دستور وی وبلاگ‌ها را در سایت تعریف می‌کنند و از محل اقامت و مشخصات وبلاگ نویس به دقت مطلع بوده وحتی در صورتی که هک کننده‌ها وارد سایت شوند ازچشم و اطلاع مدیر سایت پنهان نمی‌مانند لذا عدم اطلاع مدیر سایت از وبلاگ‌های مربوطه حتی در حالتی که هک شده باشند امری بی پایه و نامربوط است و مسئولیت مدیر سایت در قانون جرایم رایانه‌ای تصریح شده است.

۲- جرایم ارتکابی از سوی آقای علیرضا شیرازی در اردیبهشت ماه ۸۷ انجام و در تاریخ ۱۱/۳/۸۷ از وی شکایت شده است در حالی که قانون جرایم رایانه‌ای مصوب ۵ خرداد سال ۸۸ می‌باشد، یعنی جرایم ارتکابی مربوط به قبل از تصویب این قانون می‌باشد.

۳- از آنجا که عمل ارتکابی از سوی آقای علیرضا شیرازی مطابق ماده ۶۹۷ قانون مجازات اسلامی جرم محسوب و مجازات آن از یک ماه تا یکسال حبس تعیین شده است و این مجازات کمتر از مجازات همان عمل طبق ماده ۱۶ قانون رسیدگی به جرایم رایانه‌ای که از نود ویک روز تا ۲ سال حبس تعیین نموده می‌باشد، لذا وفق بند ۲ ماده ۱۱ قانون مجازات اسلامی و مفهوم مخالف آن که قانون لاحق مجازات، جرمی را تخفیف نداده باشد قانون سابق اجرا می‌گردد. بنابراین انطباق عمل ارتکابی نمی‌تواند طبق قانون لاحق (قانون جرایم رایانه‌ای) باشد بلکه باید طبق قانون سابق رسیدگی بعمل آمده و موجبی برای اجرای قانون جرایم رایانه‌ای نخواهد داشت.

۴- طبق ماده ۵۳ قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور کیفری و ماده ۲۹ قانون جرایم رایانه‌ای ، چنانچه محل وقوع جرم معین نباشد محل کشف آن جرم صالح به رسیدگی است. لذا با توجه به شکایت شاکی که در کرمان انجام پذیرفته و تحقق جرم نیز در کرمان صورت گرفته است، براین اساس قانون مذکور و به لحاظ کشف جرم در کرمان، محاکم دادگستری این شهر را صالح به رسیدگی دانسته است.

۵- از آنجا که محکوم علیه از دادنامه صادره از دادگاه نخستین توسط وکیل خود درخواست تجدیدنظر نموده لذا رای صادره حضوری بوده و رسیدگی به عنوان واخواهی فاقد مبنای قانونی می‌باشد.

در نتیجه برخلاف مطالب مندرج در سایت تابناک و به تبع آن سایر مبادی خبری، مدیر سایت و شخص حقوقی هر دو می‌توانند در کنار سایر افراد که مرتکب جرایم رایانه‌ای شوند، تحت تعقیب قرار گیرند و از سوی دیگر رسیدگی دادگاه به موضوع و عمل ارتکابی قبل از تصویب قانون رسیدگی به جرایم رایانه‌ای وفق مقررات سابق و قانون مجازات اسلامی، صحیح و در نهایت رای صادره فاقد اشکال قانونی می‌باشد.
هادی خالقی نسب ـ مدیر روابط عمومی دادگستری استان کرمان

توضیحات تابناک اجتماعی درباره جوابیه دادگستری استان کرمان
پیرو جوابیه‌ای که از سوی مدیر محترم روابط عمومی داگستری استان کرمان نسبت به درج خبری مبنی بر بازداشت مدیر سرویس‌دهنده وبلاگ – بلاگفا در سایت تابناک منعکس گردیده موارد حائز اهمیتی به چشم می‌خورد که ضروریست در این خصوص به نکاتی اشاره گردد:

سرویس دهنده وبلاگ –ارائه دهنده خدمات میزبانی
همانگونه که مستحضرید سرویس‌دهندگان وبلاگ به جهت میزبانی و در اختیار داشتن انبوهی از اطلاعات کاربران در زمره ارائه‌دهندگان خدمات میزبانی بوده که چارچوب فعالیت و وظایف آنها ذیل مواد ۲۳ و ۳۲ قانون جرایم رایانه‌ای مشخص گردیده است و این مطلب را می رساند که این دسته از افراد در قانون جرایم رایانه‌ای به عنوان اشخاص حقوقی بر شمرده می‌شوند.البته این موضوع نافی مسئولیت این افراد نبوده و همانگونه که در ماده ۲۳ قانون جرایم رایانه‌ای نیز مشخص گردیده مجازاتی من‌باب تخطی از حوزه مسئولیتشان شامل حال ایشان خواهد شد .

ماده۲۳ـ ارائه‌دهندگان خدمات میزبانی موظفند به محض دریافت دستور کارگروه (کمیته) تعیین مصادیق مذکور در ماده فوق یا مقام قضائی رسیدگی‌کننده به پرونده مبنی بر وجود محتوای مجرمانه در سامانه‌های رایانه‌ای خود از ادامه دسترسی به آن ممانعت به عمل آورند. چنانچه عمداً از اجرای دستور کارگروه (کمیته) یا مقام قضائی خودداری کنند، منحل خواهند شد. در غیر این صورت، چنانچه در اثر بی احتیاطی و بی‌مبالاتی زمینه دسترسی به محتـوای مجرمـانه مزبور را فراهم کنند، در مرتبه نخسـت به جزای نقدی از بیست میلیون (۲۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا یکصد میلیون (۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریـال و در مرتبـه دوم به یکصـد میلیـون (۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال تـا یک میلیـارد (۱.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال و در مرتبه سوم به یک تا سه سال تعطیلی موقت محکوم خواهندشد.

تبصره ـ ارائه‌دهندگان خدمات میزبانی موظفند به محض آگاهی از وجود محتوای مجرمانه مراتب را به کارگروه (کمیته) تعیین مصادیق اطلاع دهند.

طبق اعلام کمیته تعیین مصادیق ، محتوای مجرمانه‌ای که ناظر بر فضای عمومی اینترنت بوده بصورت فهرستی ذیل عنوان مصادیق محتوای مجرمانه از سوی آن کمیته احصاء گردیده که طبق ماده ۲۳ قانون جرایم رایانه‌ای ارائه دهندگان خدمات میزبانی موظفند به محض دریافت دستور کارگروه تعیین مصادیق از ادامه دسترسی کاربران به آن محتوا ممانعت به عمل آورند.

لازم به ذکر است که محتوای مجرمانه بر ۲ گونه محتوا مترتب می‌باشد :

نوع اول – محتوای مجرمانه ناشی از موارد اعلامی در مصادیق محتوای مجرمانه
نوع دوم – محتوای مجرمانه موضوع شکایت خصوصی افراد.

در نوع اول با توجه به وسعت گستره جرایم از منظر عمومی همانگونه که اشاره شد بر عهده کمیته تعیین مصادیق بوده تا نسبت به احراز و احصاء مصادیق محتوای مجرمانه اقدامات لازم را به انجام رساند که در این‌باره فهرست مصادیق محتوای مجرمانه از سوی کارگروه فوق تهیه و طی مواد ۲۱ و ۲۳ قانون جرایم رایانه‌ای به منظور پالایش محتوا به ارائه‌دهندگان خدمات دسترسی و میزبانی اعلام می‌گردد.ارائه دهندگان خدمات میزبانی نیز صرفاً منتظر دریافت دستور از سوی کمیته نبوده و می‌بایست به محض مطلع شدن از محتوای مجرمانه آن را به کمیته گزارش دهند.

در نوع دوم که محتوای مجرمانه موضوع شکایت خصوصی افراد می‌باشد نیز طبق تبصره ۲ ماده ۲۱ و نیز ماده ۲۳ قانون جرایم رایانه‌ای پالایش محتوا و ممانعت از ادامه دسترسی به آن ذیل دستور مقام محترم قضایی صورت می پذیرد.

لازم به توضیح است بابت هریک از انواع محتواهای مجرمانه در صورت تشکیل پرونده قضایی فرآیند شناسایی راه انداز وبلاگ و ایجاد کننده محتوا یک روش کاملاً شفاف و مشخص می‌باشد و این مقوله هیچ ارتباطی به مسئول سرویس دهنده وبلاگ ندارد.حوزه مسئولیتی مدیر سرویس دهنده وبلاگ همانگونه که اشاره گردید علاوه بر حذف محتوای مجرمانه طبق دستور قضایی رسیده ، ارائه اطلاعات کاربری به منظور شناسایی فرد مجرم می‌باشد.این اطلاعات بخشی از اطلاعاتی است که در نهایت منتج به شناسایی مجرم می‌گردد نه همه آن.

بدین جهت است که چون شناسایی مجرم و نیز صحت و یا سقم ادله موجود یک فرآیند کاملاً تخصصی بوده بنابراین قانونگذار محترم لازم دانسته تا به تناسب ضرورت شعبه و یا شعبی از دادسراها ، دادگاههای عمومی و انقلاب ، نظامی و تجدید نظر را به منظور رسیدگی به جرایم رایانه‌ای اختصاص یابد.

بررسی جوابیه
۱) در بند ۱ جوابیه اشاره به ماده ۱۹ و نیز بخشهای الف و ب آن ماده شده که ماده ۱۹ عنوان می دارد :” در موارد زیر، چنانچه جرائم رایانه‌ای به نام شخص حقوقی و در راستای منافع آن ارتکاب یابد، شخص حقوقی دارای مسؤولیت کیفری خواهدبود:

الف) هرگاه مدیر شخص حقوقی مرتکب جرم رایانه‌ای شود.
ب) هرگاه مدیر شخص حقوقی دستور ارتکاب جرم رایانه‌ای را صادر کند و جرمی به وقوع بپیوندد.
ج) . . . “

لازم به توضیح است در پرونده مطروحه در دادگستری کرمان شکایتی مبنی بر درج محتوای مجرمانه در یکی از وبلاگ‌های سرویس بلاگفا تنظیم گردیده که این مقوله با توجه به شکایت خصوصی ارتباطی به مدیر سرویس دهنده نداشته و در این بین تمامی مسئولیت بر عهده ایجاد کننده وبلاگ می‌باشد و استناد به ماده ۱۹ و اینکه جرم اتفاق افتاده را به نام مدیر سرویس‌دهنده و یا ارتکاب آن را توسط وی و به دستور او منتسب نماییم صحیح نبوده چرا که جرم توسط ثبات وبلاگ اتفاق افتاده است و مسئولیت مدیر سرویس دهنده تنها در زمانی است که مقام قضایی دستوری مبنی بر ارائه اطلاعات کاربری ایجاد کننده وبلاگ به وی صادر می نماید.

این موضوع که عنوان گردیده مدیر سرویس دهنده بر هر آنچه در درون وبلاگ‌ها می‌گذرد اشراف و مدیریت داشته و به دستور وی وبلاگ‌ها تعریف می‌شوند نیز صحیح نمی‌باشد چراکه بطور مثال در سرویس بلاگفا در حدود ۵/۳ میلیون وبلاگ به ثبت رسیده و اشراف بر محتوای یکایک آنها امری ناممکن می‌باشد.

همچنین این ادعا که مدیر سرویس دهنده از محل اقامت و مشخصات وبلاگ‌نویسان به دقت مطلع می‌باشد نیز موضوعی کاملاً اشتباه می‌باشد.اطلاعات کاربری ثبت شده در بانک اطلاعاتی (Database) سرویس‌دهنده صرفاً بخشی از اطلاعاتی است که در نهایت هویت فرد را مشخص می‌نماید چرا که این اطلاعات متشکل از IP و تاریخ و زمان‌های مربوطه می‌باشد و از این نوع اطلاعات نمی‌توان به طور مستقیم به هویت افراد پی‌برد و اقدامات بعدی مانند شناسایی محدوده IP و سرویس‌دهنده خدمات دسترسی است که آخر در شرایط طبیعی منجر به شناسایی فرد می شود .

پس ملاحظه می‌گردد که اطلاعات موجود در سرویس دهنده وبلاگ به هیچ عنوان به‌ تنهایی کفایت لازم را برای شناسایی مجرم ندارد و نمی‌توان اینگونه ادعا کرد که مدیر سرویس دهنده از اطلاعات و هویت دقیق کابران مطلع می‌باشد.

در بخش دیگر جوابیه موضوع هک سایت مطرح گردیده که دارای نکات مبهم بسیاری است چرا که اولاً در پرونده مذکور موضوع توهین و افترا بوده نه دسترسی غیرمجاز (هک) ثانیاً هک وبلاگ و هک سایت دو مقوله جدا از هم می‌باشند چرا که در تعریف هک اگر آن را تعبیر به دسترسی غیر مجاز کنیم در اینصورت هک وبلاگ ناشی از منشر شدن اطلاعات حفاظت شده دارنده وبلاگ است و در صورتیکه هک سایت دسترسی غیر مجاز به سرویس دهنده اصلی سرویس وبلاگ (بطور مثال سرور blogfa) باشد که این حالت نیز ناشی از مسایل بسیاری است که در این گزارش مجال بررسی دقیق آن نیست.

اما مبحثی که می توان به صراحت به آن اشاره داشت اینست که با توجه به موارد مبهمی که در بند ۱ جوابیه فوق الذکر وجود دارد ضرورت بررسی این گونه پرونده‌ها را در دادسرای تخصصی می‌رساند .

۲) در بند دوم و سوم اشاره گردیده که با توجه به اینکه جرم در زمان پیش از تصویب قانون جرایم رایانه‌ای اتفاق افتاده پس می‌بایست بنابر قانون لاحق طبق قوانین سابق رسیدگی گردد.

اولاًبا توجه به این موضوع مشخص نیست که چرا باز هم آن مقام محترم برای اثبات صحت حکم صادره متوسل به قانون جرایم رایانه‌ای شده‌اند و آیا استناد به این قانون در این پرونده مجاز است یا خیر !؟

ثانیاً در صورت استفاده از قوانین دیگر به غیر از قانون جرایم رایانه‌ای در بسیاری از حالات موجود در پرونده با خلاء قانون مواجه‌ایم که در نتیجه در صدور حکم با چالش روبرو خواهیم شد. بطور مثال حوزه مسئولیت دارندگان وبلاگ و مدیر سرویس‌دهنده وبلاگ در هیچ کجای قوانین سابق نه وجود داشته و نه مشابه آن نیز به چشم می‌خورد.

ثالثا با نگاهی به سیر تشکیل پرونده مذکور در هیچ کجای آن نشانی از کار تخصصی مشاهده نمی شود که این خود مهمترین مسأله در اثبات نقص رسیدگی به آن پرونده است.

۳) در بند چهارم جوابیه محل وقوع و تحقق جرم را کرمان عنوان نموده در حالی که دلایل این نتیجه مشخص نگردیده و سئوال اینجاست که از چه طریقی به این نتیجه خواهیم رسید که محل وقوع جرم کرمان می‌باشد؟ همانگونه که اشاره گردید این ماحصل تنها در صورت بررسی کارشناسانه و تخصصی مسئله قابل اثبات بوده و در غیر اینصورت هیچ طریق دیگری که بتواند در قالب قانونی و آیین دادرسی و جمع‌آوری ادله الکترونیک بگنجد ، وجود ندارد.

علی‌ای‌حال با توجه به موارد مبهمی که در جوابیه و همچنین در پرونده مذکور وجود دارد این امر ضروری به نظر می‌رسد که حکم صادره از سوی مراجع تعیین شده در قانون لغو و می‌بایست پرونده از ابتدا سیر بررسی مجدد را طی نماید.

همچنین باید به اینکه نیز اشاره داشت که نتایج یک چنین احکامی باعث ناامن شدن فضای اینترنت برای فعالین قانونی این فضا گشته و در این میان عرصه نبرد جنگ نرم که با امنیت ملی کشور و نظام مقدس اسلامیان گره خورده به نفع دشمنان نظام و انقلاب کلید خواهد خورد.

داوری آنلاین سومین جشنواره وب سایت های ایران آغاز شد

داوری آنلاین سومین جشنواره وب سایت های ایران آغاز شد

وبنا – نرم افزار داوری آنلاین سومین جشنواره وب سایت های ایران تکمیل شده است و داوری سایت ها از هفته آینده شروع خواهد شد. این نرم افزار تحت وب است و توسط صالح سوزنچی طراحی شده است.

در این سیستم داوران پس از ورود می توانند با مراجعه به گروه ها، سایت های ثبت نام شده در آن گروه را مشاهده کرده و به سایت ها امتیاز بدهند. امتیاز دهی از ۱۰ تا ۰ است و در مجموع سایت هایی که بیشترین امتیاز را داشته باشند به عنوان سایت برتر معرفی می شوند.

برای مشاهده سایت جشنواره به آدرس http://www.webaward.ir مراجعه کنید.

حامیان مالی سومین جشنواره 

iClub اینترنت به زبان فارسی

JahanData فروشگاه ساز جهان دیتا

JavanRayaneh جوان رایانه

DiGiKala دیجی کالا

friendfa شبکه اجتماعی فرندفا

 فروشگاه اینترنتی البسکو دات کام

 شرکت فناوری اطلاعات کاسپید

 نمایندگی رسمی رپیدشیر در ایران

OLC اولین سایت آموزش زبان انگلیسی آنلاین در ایران

Styles برترین طرح‌های وب فارسی

IranPHP سازمان تخصصی پی اچ پی ایران

برای حمایت از سومین جشنواره وب سایت های ایران به آدرس http://www.webaward.ir/sponsor مراجعه کنید.

سیستم بازبینی چشمی خروجیهای OCR در گنجور

سیستم بازبینی چشمی خروجیهای OCR در گنجور

وبنا – سایت گنجور تمام خروجی های OCR شده مطالب را قبل از نمایش در سایت بصورت چشمی بررسی می کند.

سایت گنجور این امکان را به کاربران می دهد تا بتوانند اشعار شاعران را بصورت آنلاین مشاهده کنند. به منظور توسعه و تکمیل بانک اطلاعاتی، به تازگی از سیستم OCR برای ورود کتاب های شعر به سایت استفاده می شود.

در سرویس جدید سایت گنجور کاربران پس از ورود به سایت و مراجعه به بخش مربوطه می توانند شعر های اسکن شده را مشاهده کره و در صورتی که متن OCR شده درست نباشد آن را اصلاح کنند.

برای مشاهده سایت به آدرس www.ganjoor.net مراجعه کنید.

برای اطلاعات بیشتر در خصوص این سرویس می توانید به وبلاگ مدیر سایت در آدرس http://blog.ganjoor.net/1389/03/17/vganjoornet مراجعه کنید.

برای فرهنگ سازی کپی رایت به پلاس دانلود کمک کنید

برای فرهنگ سازی کپی رایت به پلاس دانلود کمک کنید

وبنا – همانطور که همه شما می دانید، وب فارسی از جمله محیط هایی است که مانند خیلی از جاهای دیگر (چه مجازی و چه حقیقی) چندان به قوانین مربوط به خود پایبند نیست. یکی از مشکلات جدی که در ایران کاربران آن را نقض می کنند، قانون کپی رایت است. موضوعی که توسعه دهندگان وب بیشتر از آن گله دارند تا کاربران ساده تر چرا که آن ها نسبت به مسئله آگاه ترند. یکی از زمان هایی که این قانون بیشتر زیر پا گذاشته می شود، هنگام استفاده از نرم افزار هاست. یعنی کاربر بدون توجه (و البته اطلاع) از قانون کپی رایت با مبلغ بسیار اندک، نرم افزاری را تهیه می کند که اگر در خارج از مرزهای کشور آن را به طور قانونی خریداری می کرد باید صدها دلار بابت آن پول پرداخت می کرد. مطمئنا یکی از راه های جلوگیری از این مسئله بحث فرهنگ سازی است.

در وب نیز سایت های زیادی هستند که برنامه های رایگان را به کاربران معرفی می کنند اما چندی پیش همانطور که در وبنا نیز به آن اشاره شد، سایتی فارسی راه اندازی شده است که تنها هدف آن گسترش فرهنگ استفاده از نرم افزار های رایگان و عدم بی توجهی به قوانین کپی رایت برای کاربران ایرانی است.

نرم افزارهای رایگان بسیاری زیادی هستند که از نظر کارایی شاید از نمونه های پولی آن بهتر و کاربر پسند تر باشند اما کاربران از آن بی اطلاع اند. شما به شیوه های مختلفی می توانید به ترویج این فرهنگ در بین کاربران فارسی کمک کنید.

در پلاس دانلود تنها نرم افزارهای رایگان و اوپن سورس همراه با توضیحات و موارد کاربذد آن ها قرار داده می شود. این نرم افزارها در موضوعات مختلفی در این سایت قرار می گیرند. حتی خود شما نیز می توانید در صورت آشنایی با نرم افزار خاصی آن را به دیگران معرفی کنید تا همه از آن استفاده کنند. این می تواند یک حرکت دسته جمعی و خوبی در وب فارسی ایجاد کند پس لطفا از آن دریغ نکنیم و همه را به استفاده از نرم افزار های رایگان ترقیب کنیم.

برای مشاهده سایت به آدرس www.plusdownload.net مراجعه کنید

کاسپید به جمع حامیان مالی جشنواره پیوست

کاسپید به جمع حامیان مالی جشنواره پیوست

وبنا – شرکت فناوری اطلاعات کاسپید به جمع حامیان مالی جشنواره پیوست. 

شرکت کاسپید با طراحی سایت بیش از ۴۰۰ وب سایت برای سازمان های دولتی و شرکتهای خصوصی در ایران و انگلستان، پیشتاز در ارائه خدمات طراحی وب سایت و بهینه سازی سایت می باشد.

برای مشاهده اطلاعات بیشتر به آدرس www.kaspid.com مراجعه کنید.

ثبت‌نام در دومین جشنواره ارزیابی وب‌گاه‌های دولتی تا پایان خرداد تمدید شد

ثبت‌نام در دومین جشنواره ارزیابی وب‌گاه‌های دولتی تا پایان خرداد تمدید شد

‌در پی استقبال و مشارکت دستگاه‌های دولتی برای حضور در دومین جشنواره ارزیابی وب‌گاه‌های دولتی، زمان ثبت‌نام تا پایان خردادماه ۸۹ تمدید شد.

به گزارش واحد ارتباطات دبیرخانه شورای عالی اطلاع‌رسانی، مهدی آقامحمد، معاون پشتیبانی، مالی و اداری دبیرخانه شورای عالی اطلاع‌رسانی ضمن اعلام این مطلب در رابطه با خصوصیات این جشنواره اظهار داشت: این جشنواره با هماهنگی و اشراف علمی دانشگاه صنعتی شریف در اواخر تیرماه سال‌جاری برگزار می‌شود و ضمن معرفی و تقدیر از برترین‌ها به رتبه های اول تا سوم هر گروه جایزه بزرگ وب اعطا می شود.

وی افزود: برگزاری این جشنواره به منظور افزایش همت و تلاشی مضاعف در راستای توسعه نظام اداری الکترونیک کشور و ارائه خدمات الکترونیک، ارتقاء روحیه رقابتی و ایجاد انگیزه در دستگاه‌های مربوطه در دستور کار دبیرخانه شورا قرار گرفته است.

آقامحمد با اشاره به ثبت‌نام بیش از ۳۰۰ وب گاه دولتی تاکنون، از کلیه دستگاه‌های تابع قوای مجریه، مقننه و قضائیه و سایر نهادهای حاکمیتی که دارای وب‌گاه هستند، دعوت کرد تا به منظور شرکت در این ارزیابی، تا پایان خردادماه به پورتال دبیرخانه شورای عالی اطلاع‌رسانی به نشانی www.scict.ir مراجعه و ثبت‌نام کنند.

امنیت و کلوب دات کام

امنیت و کلوب دات کام

وبنا – سایت کلوب دات کام در آخرین پست وبلاگ مدیریت خود از کاربران این سایت درخواست کرده است که مواردی را برای حفظ امنیت شخصی خود در فضای مجازی رعایت کنند. این دستورات در ۷ بخش با عنوان ۷ فرمان ارائه شده است. در ادامه می توانید ۷ فرمان امنیتی کلوب را مطالعه کنید.

۱- سعی کنید کلمه ی عبور خود را از کلمات غیر قابل حدس بسازید و از تمام ست کاراکترها (عدد, حروف , کاراکتر ویژه) استفاده کنید: یک کلمه ی غیر قابل حدس کلمه ای است که در هیچ جای پروفایل شما نیامده و برای مثال به علایق شما , نام کلوب شما, نام دوست شما و … ارتباطی نداشته باشد. یک مثال از کلمه ی عبور مناسب به این صورت است : SwA2eF8d# یک کلمه ی کاملا غیر قابل حدس با طولی بیش از ۸ کاراکتر و ترکیب حروف کوچک , حروف بزرگ, عدد و کاراکتر ویژه . نگران حفظ کردن یک پسورد سخت هم نباشید چرا که با چند بار نوشتن کلمه ی عبور مورد نظر برای همیشه در خاطر شما خواهد ماند !

۲- از یک کلمه ی عبور تنها یک بار استفاده کنید: سعی کنید برای مکان هایی که برای شما مهم حائز اهمیت است کلمات عبور متفاوتی داشته باشید برای مثال هرگز یک پسورد مشابه برای سایت کلوب و حساب یاهو یا جیمیل خود استفاده نکنید چرا که در صورت سهل انگاری, درحالتی که یکی از پسوردهای شما لو برود موجب از دست رفتن تمامی حساب های مرتبط با شما میشود.

۳- براحتی از کسی فایل و یا حتی یک لینک قبول نکنید : امروزه با توجه به پیشرفت های بیشماری که علم نفوذگران کرده است دریافت یک فایل و حتی یک لینک ناشناخته میتواند کنترل کامل نه تنها حساب شما بلکه کنترل کامل رایانه ی شخصی شما را به دست فرد نفوذگر بدهد !!! بنابراین براحتی از کسی که آن اعتماد ندارید فایل های اجرایی از قبیل فایل های exe و … به هیچ وجه و حتی فایل های PDF , DOC و هر فایلی که به نحوی قابلیت اجرا را دارد, براحتی نپذیرد. دقت داشته باشید که نفوذگران میتوانند فایل مخرب خود را در قالب یک لینک که از نظر شما جالب است به شما بدهند و شما تنها با یک کلیک ساده بر روی لینک ناشناس باعث اجرای کد مخرب نفوذگر بر روی سیستم خود و ارائه ی دسترسی به وی میشوید. دقت داشته باشید نامه های الکترونیکی یکی از بهترین مکانها برای ارسال برنامه های مخرب هستند لذا به فرستنده هایی که نمیشناسید براحتی اطمینان نکنید و نامه های آنها را حدالمقدور باز نکنید

۴- سیستم عامل و نرم افزارهای کاربردی را بروز رسانی کنید : این نکته بیشتر به کاربران سیستم عامل ویندوز بر میگردد و متاسفانه بدلیل بالا بودن حجم برخی از بروزرسانی ها کاربرانی که از dial-up استفاده میکنند با این قسمت کمی مشکل دارند . اما بروز رسانی سیستم عامل و نرم افزارهای کاربردی از قبیل office,PDF Reader.Flash, java و … میتواند براحتی جلوی بسیار از حملات نفوذگرانی که از روشهای عمومی استفاده میکنند را بگیرد و یک امر حیاتی محسوب میشود.

۵- یک سیستم ضد-ویروس و دیواره ی آتش مناسب نصب کنید و آن را بروز کنید: داشتن یک ضد- ویروس و دیواره ی آتش مناسب میتواند شما را در برابر بسیاری از حملات نفوذگران و برنامه های مخرب محافظت کند. بنابراین هر بار که سیستم عامل جدید نصب کنید سعی کنید قبل از برقراری اولین ارتباط خود با اینترنت یک ضد-ویروس نصب کرده و در اولین ارتباط خود را ان را بروز رسانی کنید.

۶- یک ایمیل کاملاً خصوصی داشته باشید: سعی کنید همیشه ایمیل عمومی که در سایتها (مثلا در پروفایل کلوب) استفاده میکنید با ایمیل خصوصی شما کاملا متفاوت باشد . ایمیل خصوصی را کمتر استفاده کرده و حدالممکن به کسی ندهید و هویت آن را مخفی نگاه داید. با استفاده از یک میل خصوصی و امن نگه داشتن هویت آن حتی در صورت هک شدن میل عمومی شما امکان دسترسی به مکانهایی که شما با ایمیل خصوصی خود در آن عضو شده اید بسیار کم خواهد شد ! و البته همیشه ایمیل هایی که سایتهای مثل کلوب در خصوص مراحل ثبت نام و اطلاعات عضویت برایتان ارسال می کنند را پس از مطالعه حذف کنید تا رد پای سایتهای عضو شده شما مشخص نباشد.

۷- در استفاده از سیستم های عمومی مراقب باشید: سعی کنید وقتی از سیستم های مکان های عمومی (مانند کافی نت) استفاده میکنید, تا جایی که ممکن است کمتر وارد حریم های شخصی خود بشوید و اگر برایتان مقدور است در اولین فرصت از سیستم خودتان کلمه ی عبور خود را تغییر بدهید. چرا که ممکن است سیستم های مکان عمومی مورد نظر شما به کدهای مخربی آلوده باشند که تمامی اطلاعات شما را در اولین فرصت به سرقت ببرند.البته در برخی از مکان های عمومی امنیت نسبی رعایت میشود اما استفاده از مکان های عمومی همیشه ریسک سرقت اطلاعات شما را بهراه دارد.

برای مشاهده متن کامل به وبلاگ مدیریت کلوب در آدرس http://www.cloob.com/profile/blog/one/username/admin/logid/1321586 مراجعه کنید.

فروشگاه اینترنتی البسکو به جمع حامیان جشنواره پیوست

فروشگاه اینترنتی البسکو به جمع حامیان جشنواره پیوست

فروشگاه اینترنتی البسکو دات کام به جمع حامیان مالی سومین جشنواره وب سایت های ایران پیوست.

البسکو با بیش از نیم قرن تجربه در تولید و عرضه مستقیم انواع محصولات نامی آشنا برای بسیاری از ایرانیان می باشد. گروه البسکو اکنون با اتکا به آموخته های خود در تجارت و مشتری مداری و با بهره گیری از جدید ترین فناوری ها در صنعت ارتباطات، اقدام به تاسیس فروشگاه اینترنتی البسکو.کام نموده تا خرید باری دیگرعملی لذت بخش برای مشتریان مدرن و پر مشغله عصر ارتباطات باشد.

اکنون فروشگاه اینترنتی البسکو.کام محصولات لوازم خانگی و کتاب را در سایت خود عرضه می کند و به زودی سایر گروه های محصولی از قبیل پوشاک، لوازم الکترونیک، لوازم آرایشی، … به این مجموعه اضافه خواهند شد. امید است که در آینده نه چندان دور این فروشگاه به بزرگترین مرکز خرید اینترنتی در ایران با بهترین کیفیت محصولات و مناسب ترین قیمت تبدیل گردد.

برای مشاهده سایت می توانید به آدرس www.albasco.com مراجعه کنید.

آخرین مهلت پذیرش آثار برای رقابتهای WSYA

آخرین مهلت پذیرش آثار برای رقابتهای WSYA

وبنا – آخرین مهلت پذیرش آثار برای رقابتهای جوانان WSIS Youth Award موسوم به WSYA پایان خرداد ماه می باشد. تمامی جوانان زیر ۳۰ سال در سراسر جهان که به صورت فردی یا گروهی با کمک گرفتن از ابزارهای اینترنتی مانند سایت، وبلاگ یا محتوای الکترونیکی تحت موبایل در امور خیریه یا انسان دوستانه و به نوعی کمک به اهداف توسعه هزاره سازمان ملل متحد فعالیت می کنند می توانند آثار خود را در این رقابتها شرکت دهند.