ماه: اسفند ۱۳۸۷

۱۰ قالب جدید هدیه نوروزی پارسی بلاگ

۱۰ قالب جدید هدیه نوروزی پارسی بلاگ

وبنا – به مناسبت آغاز سال ۱۳۸۸ پارسی بلاگ امکانات جدیدی در سایت قرارداده است. اضافه‌ شدن بخش پیام‌رسان به وبلاگ‌های پارسی بلاگ  و اضافه شدن ۱۰ قالب جدید به قالب‌های سایت و اصلاح نزدیک به ۵۰ قالب از قالبهای محبوب قبلی که با بعضی مرورگرا به طور کامل سازگار نبود از سرویس های جدید پارسی بلاک به مناسبت نوروز می باشد.


برای مشاهده سایت به آدرس www.parsiblog.com مراجعه کنید.

خواندن ادامه‌ی خبر
نوروز پای سفره هفت‌سین بلاگ اسکای

نوروز پای سفره هفت‌سین بلاگ اسکای

وبنا – خانواده بزرگ بلاگ‌اسکای بار دیگر امسال در کنار یکدیگر سفره هفت‌سین مجازی‌شان را می‌گسترانند و دید و بازدید نوروزی را بر سر این سفره تکرار می‌کنند. کاربران سایت می توانند با ورود به بخش نوروزی بلاگ اسکای آرزوی های خود را برای سال جدید بنویسند. نوشتن مطلب قبل از تحویل سال امکان پذیر نیست و از لحظه سال تحویل امکان نوشتن در این بخش فراهم می شود.


برای مشاهده سایت به آدرس www.blogsky.com/norouz88 مراجعه کنید. همچنین بلاگ اسکای به رسم یادبود به تعدادی از شرکت کنندگان در این گرد‌هم‌آیی مجازی به قید قرعه هدایایی تقدیم خواهد کرد. این هدایا از طرف شرکت ایده پرداز ژوبین تهیه شده است.

به ۱۰ نفر اول مجموعه کامل نرم‌افزارهای ویژه موبایل شرکت ایده‌پرداز ژوبین شامل: ندای توحید، کلیات تعبیر خواب، فرهنگ لغات انگلیسی هوشیار، دیوان حافظ، شاهنامه فردوسی، مثنوی معنوی و دیوان شمس
به ۱۰ نفر دوم  ۲ بسته نرم‌افزاری شرکت ایده‌پرداز ژوبین (به انتخاب برنده)
به ۲۰ نفر سوم ۱ بسته نرم‌افزاری شرکت ایده‌پرداز ژوبین (به انتخاب برنده)

خواندن ادامه‌ی خبر
یک ایرانی به هیأت داوران رقابتهای WSA سازمان ملل راه یافت

یک ایرانی به هیأت داوران رقابتهای WSA سازمان ملل راه یافت

وبنا – به گزارش دبیرخانه دائمی همایش و رقابت های WSA ایران، مهندس احسان ریاضی اصفهانی از طرف دفتر جهانی WSA در اتریش عنوان یکی از اعضای WSA Grand Jury سال ۲۰۰۹-۲۰۰۸ انتخاب گردید و در داوری جهانی WSA که امسال از سوم تا هشتم آوریل جهت انتخاب برترین دستاوردهای رایانه ای جهان در دهلی نو برگزار می شود همراه با داورانی از سراسر جهان از جمله نمایندگان سازمان ملل و بانک جهانی به داوری و انتخاب برترین آثار جهان برای دوره ۲۰۰۸-۲۰۰۹ خواهد پرداخت.
همچنین ریاضی در روز دوم آوریل سال جاری میلادی در کنفرانس بین المللی سران محتوای الکترونیکی
(The international summit for digital content) نیز درباره محتوای الکترونیکی در ایران به سخنرانی و بیان مدیر توسعه ICT در ایران، چالشها و دستاوردها ی کشورمان می پردازد لذا دبیرخانه WSA ایران از کلیه نهادها، سازمانها، وزارتخانه ها، شرکت ها و اشخاص دعوت کرد در صورتی که دستاورد قابل ارائه ای دارند که تا کنون به دبیرخانه WSA ایران ارسال نکرده اند جهت لحاظ شدن در سخنرانی و گزارشات ایران که در کتاب جهانی e-content  به چاپ می رسد با مهندس کریمی به شماره مستقیم ۸۸۰۰۷۴۲۹ تماس حاصل نمایند.

خواندن ادامه‌ی خبر
آغاز استانداردسازی وب پارسی

آغاز استانداردسازی وب پارسی

وبنا – پس از درنگی چند ساله سرانجام کلنگ پروژه ای برای استانداردسازی وب سایت‌های پارسی زبان به وب زده شد.

ساسان فتاحی به وبنا گفت “پروژه استاندارد وب پارسی برای تشویق مدیران سایت‌های پارسی زبان اینترنت به پیروی از استانداردهای رایج در بخش‌های گوناگون یک وب سایت می‌پردازد.”


برای مشاهده سایت به آدرس www.PersianWebStandard.info مراجعه کنید.

خواندن ادامه‌ی خبر
نظر سنجی وبنا تمدید شد

نظر سنجی وبنا تمدید شد

وبنا – نظر سنجی برترین وب سایت های سال ۱۳۸۷ که از ۱۵ بهمن ۱۳۸۷ شروع شده است به مدت ۱۰ روز دیگر تمدید شد. کاربران، علاقه مندان و مدیر سایت های اینترنتی می توانند برای شرکت در نظر سنجی بهترین وب سایت های سال ۱۳۸۷ تا ۲۵ اسفند ۱۳۸۷ نیز در نظر سنجی وبنا شرکت کنند.

برای شرکت در نظر سنجی می توانید به آدرس www.webna.ir/award مراجعه کنید.

شایان ذکر است زمان این نظر سنجی پس از ۲۵ اسفند دیگر تمدید نخواهد شد و لیست سایت های پیشنهادی کاربران در این مرحله برای انتخاب برترین وب سایت های سال ۱۳۸۷ در اختیار هیات داوران قرار خواهد گرفت.

خواندن ادامه‌ی خبر
حضور پایگاه تخصصی هوانوردی در اولین نمایشگاه و نمایش هوایی تهران

حضور پایگاه تخصصی هوانوردی در اولین نمایشگاه و نمایش هوایی تهران

وبنا – پایگاه تخصصی هوانوردی به عنوان تنها غرفه ی فرهنگی و اطلاع رسانی در اولین نمایشگاه و نمایش هوایی تهران که قرار است در اسفند ماه سال جاری در فرودگاه پیام کرج برگزار گردد شرکت می کند. این پایگاه با داشتن بخش های اخبار هوانوردی ، فروشگاه ، مطالب و مقالات و گالری تصاویر به عنوان یک مرجع مناسب انتخاب گردید و شرایط لازم جهت شرکت در این مراسم را بدست آورد. جهت کسب اطلاعات بیشتر به آدرس اینترنتی www.asemoon.org مراجعه نمایید.

خواندن ادامه‌ی خبر
سعیدی چهره ICT سال شد

سعیدی چهره ICT سال شد

ایتنا – امیر حسین سعیدی نائینی به عنوان چهره برتر ICT سال ۱۳۸۷ انتخاب شد. چهره برتر عرصه فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور معرفی شد.
مطابق این اقدام که سالانه از سوی ماهنامه تخصصی دنیای کامپیوتر و ارتباطات صورت می‌گیرد، در میان مدیران فعال و تاثیرگذار حوزه فاوا(فناوری اطلاعات و ارتبات) برترین چهره این عرصه در سطح کشور انتخاب می‌گردد، که در روزهای پایانی سال جاری نیز چهره برتر امسال انتخاب و معرفی شده است.


به گزارش این ماهنامه، امیر حسین سعیدی نائینی رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور به عنوان منتخب سال ۱۳۸۷ برگزیده و معرفی شده است.


گفتنی است که در سال ۱۳۸۴ نصرالله جهانگرد دبیر وقت شورای عالی اطلاع‌رسانی و نماینده ویژه رییس جمهور در امور فناوری اطلاعات به عنوان چهره برتر سال انتخاب شد.
همچنین در سال ۱۳۸۶ رمضانعلی صادق‌زاده رییس کمیته مخابرات مجلس شورای اسلامی به عنوان چهره برتر آی.سی.تی برگزیده شد.


در سال جاری نیز امیر حسین سعیدی نائینی به عنوان نماینده بخش خصوصی و به دلیل تلاش فراوان در دفاع از بخش خصوصی عرصه فناوری اطلاعات و ارتباطات، و نیز شکل دهی به سازمان نظام صنفی رایانه‌ای، این عنوان را به خود اختصاص خواهد داد.

شایان ذکر است که در مراسمی از سوی این ماهنامه و با حضور مدیران بخش خصوصی و دولتی و رسانه‌های تخصصی، رسما از چهره سال ۱۳۸۷ تقدیر بعمل خواهد آمد.

خواندن ادامه‌ی خبر
یک یا دو هزار و یک منتشر شد

یک یا دو هزار و یک منتشر شد

وبنا – بعد از ۶ سال کتاب “یک یا دو هزار و یک” به روز رسانی و چاپ شد. کتاب “یک یا دو هزار و یک” خواننده را به تکنیک‌های موثر و کاربردی هنر بالا بردن رتبه‌ها مسلح می‌کند. با خواندن آن تجربه یک کارشناس خبره به سادگی در اختیار خواننده قرار می‌گیرد. این کتاب توسط مهدی رودکی تالیف شده است.


این کتاب متناسب با آخرین تغییرات وب ۲.۰ و موتورهای جستجو است و نسخه قبلی آن مربوط به سال ۱۳۸۱ است که دیگر ارزش علمی و تجربی ندارد.

چاپ اول کتاب پیش فروش شده است و تاکنون ۱۷۳۲ نفر برای چاپ دوم آن ثبت‌نام کرده‌اند. برای اطلاعات بیشتر به آدرس www.iranseo.com/book مراجعه کنید.

خواندن ادامه‌ی خبر
بیش از پانصد نفر در نظر سنجی شرکت کردند

بیش از پانصد نفر در نظر سنجی شرکت کردند

وبنا – در نظر سنجی وبنا در خصوص برترین وب سایت های سال ۱۳۸۷ تا امروز بیش از ۵۰۰ نفر شرکت کرده اند و سایت های مورد علاقه خود را معرفی کردند.

این نظر سنجی از ۱۵ بهمن تا ۱۵ اسفند سال جاری باز است و همه می توانند با مراجعه به سایت آن سایت های مورد نظر ود را اعلام کنند.


برای شرکت در این نظر سنجی آنلاین می توانید به آدرس www.webna.ir/award مراجعه کنید.


همچنین مدیران سایت ها می توانند با قرار دادن بنر و لینک به آدرس www.webna.ir/award/?site1=domain.com از کاربران سایت خود برای شرکت در رای گیری دعوت کنند.

خواندن ادامه‌ی خبر
بالاترین و امکانات جدید

بالاترین و امکانات جدید

وبنا – در طول چند هفته گذشته که سایت بالاترین به دلیل حمله هکر ها با مشکل مواجه شده بود. مدیران سایت بالاترین با استفاده از وبلاگ بالانرین و خروجی که از طریق آر آس آس امکان مشاهده آن وجود داشت و همچنین با استفاده از دیگر ابزار رایج در وب ۲ به اطلاع رسانی در این خصوص پرداخته اند.


ساعاتی پیش مطلبی با عنوان “بالاترین و امکانات جدید” در این وبلاگ منتشر شده است که نشان از راه اندازی کامل سایت بالاترین در چند روز آینده دارد. در ادامه متن کامل این نوشته به نقل از وبلاگ بالاترین برای اطلاع عمومی منتشر می شد.


“با تشکر از صبر و حوصله همه شما دوستان بالاترین همانطور که وعده داده بود بازگشت. خبر‌ خوب ما برای شما این است که اطلاعات دیتابیس بالاترین (تا چند ساعت قبل از حمله) از بک‌اپ های بالاترین بازگردانده شده و صدمه ای از این لحاظ به بار نیامده است. عمده خسارات وارده به بالاترین مربوط به تصاویر و فایل‌هایی است که خارج از دیتابیس بالاترین نگهداری می‌شدند، از جمله عکس‌های مربوط به موضوعات داغ و تصویر شخصی (آواتار) هر کاربر. ما تمام تلاشمان را خواهیم کرد تا قسمتی از این اطلاعات را از بک‌آپ های قدیمی بالاترین استخراج کنیم اما با توجه به حجم کار ترجیح می‌دهیم بیشتر وقت را برای بهبود کد جدید بالاترین صرف کنیم. برای همین تقاضا داریم که در اولین فرصت ممکن عکس‌های پروفایل خود را تجدید کنید.


کد بالاترین از چندین ماه گذشته در حال بازنویسی و به روزرسانی برای استفاده از آخرین نسخه‌های نرم‌افزارهای به کار رفته بود که این تعطیلی اجباری و ناخواسته این فرصت را داد تا ما کلا کد بالاترین را به نسخه جدید ریلز و روبی (پلتفرم و زبانی که بالاترین با آن نوشته شده است) ارتقا داده و امکانات جدیدی اضافه کنیم. در مورد امکانات جدید در ادامه توضیح مختصری خواهد آمد اما قبل از پرداختن به آن لازم است یادآوری کنیم که ممکن است در نسخه جدید به مشکلات کوچکی در گوشه و کنار بربخورید که خواهش می‌کنیم آنها را در زیر همین مطلب یا از طریق ای‌میل به ما اطلاع دهید تا در اولین فرصت رفع شوند.


امکانات جدید در بالاترین:
مرتب سازی لینک‌های تازه به طرق مختلف: در صفحه لینک‌های تازه می‌توانید لینک‌ها را براساس امتیاز، زمان ارسال و یا تعداد نظرات مرتب کنید.
ویرایش لینک‌های ارسالی: از طریق صفحه لینک‌های خودتان می‌توانید تمام لینک‌های ارسال شده که هنوز داغ نشده‌اند را تا ۴ ساعت ویرایش کنید.
جستجو بر حسب دامنه خاص و یا برچسب
نمایش زمان ارسال و زمان داغ شدن یک لینک در صفحه مربوط به لینک
بهینه سازی و تغییراتی در ساختار فید‌های بالاترین
نشان دادن دلیل بسته شدن حساب کاربری به خود کاربر
نشان دادن دلیل ممنوعیت وب سایت برای شفافیت بیشتر
نشان دادن لینک تکراری در صفحه خطای فرستادن لینک
و ده ها تغییر کوچک دیگر در محیط کاربری”

خواندن ادامه‌ی خبر
بیانیه دوم بالاترین

بیانیه دوم بالاترین

وبنا – در مشکلات اخیر برای سایت بالاترین مدیریت این سایت در وبلاگ بالاترین دومین بیانیه رسمی این سایت را منتشر کرد. در ادامه متن کامل این بیانیه منتشر شده است.


“همان طور که در بیانیه رسمی بالاترین آمده بود، بالاترین در ۱۵ بهمن ۱۳۸۷ مورد حمله قرار گرفت. سارقان با دزدیدن هویت یکی از مدیران بالاترین، مهدی یحیی‌نژاد، و فریفتن شرکت‌های خدمات‌دهنده به بالاترین، کنترل دومین بالاترین را در دست گرفته و از سرویس‌دهنده بالاترین درخواست فرمت سرور را کرده‌ بودند.


سارقان به چندین دومین و سرور دیگر که در اجاره مهدی یحیی‌نژاد بوده نیز حمله کرده‌اند. مهدی یحیی‌نژاد چهار سرور از دو شرکت سرویس‌دهنده اینترنتی در اجاره داشته که تنها یک سرور متعلق به بالاترین بوده است و سه سرور دیگر برای کارهای تجاری و پروژه‌های وب دیگری بوده که هیچ ربطی به بالاترین یا ایران نداشته‌اند و تنها بخشی از مالکیت آنها تحت مالکیت یحیی‌نژاد بوده است. این خرابکاران موفق به درخواست فرمت سرورهای مذکور از سرویس‌دهنده‌ها شده‌اند. در این پیش‌آمد نه تنها به کار بالاترین صدمه وارد شده، بلکه خسارتهای مالی دیگری مستقل از بالاترین به بار آمده است که با همکاری وکیل این خسارت‌ها برآورد شده و مساله از طرق قانونی دنبال خواهد شد.


۱- تحقیقات ما نشان می‌دهند که سارق از روشی که ما آن را «دزدی به کمک آتش‌نشانی» می‌نامیم، اقدام به این کار کرده است. توضیح این روش به زبان ساده و غیرفنی بدین شکل است: در این روش دزد ناموفق از باز کردن در خانه به آتش‌نشانی (شرکت ‌خدمات‌دهنده سرور) مراجعه می‌کند و با اطلاعاتی که در مورد صاحب خانه جمع کرده خود را یا بجای او یا دوست نزدیک او جا می زند. آتش نشانی هم به دلیل بی‌دقتی مدارک جعلی دزد را به دقت کنترل نمی‌کند و باگذاشتن نردبان کمک می‌کند دزد به خانه وارد شود. در مورد بالاترین دزد پس از ورود به خانه با چهار گاوصندوق بسته مواجه شده که بدلیل عدم موفقیت در بازکردن گاوصندوق‌ها کل خانه را به آتش کشیده و گاوصندوق‌ها را با تمام اطلاعات موجود در آتش از بین برده است (تقاضای فرمت سرورها را از شرکت سرویس دهنده کرده است). گاوصندوق‌ها حاوی کپی اطلاعات موجود در دیگر گاوصندوق‌ها بودند تا در صورت ضربه به یکی از گاوصندوق‌ها مطالب از کپی‌های دیگر بازیافت شود. متاسفانه ما انتظار ورود دزد با همکاری آتش‌نشانی و آتش‌سوزی کل خانه را نداشتیم، و در این واقعه اطلاعات قابل توجهی را از دست داده ایم. تنها مرجع ما برای بازیافت کپی‌های دیگری است که به مکان‌های امن‌تری برده شده بود و لزوما روزآمد نبوده‌اند. آخرین بک‌آپ بالاترین مربوط به ساعت ۴:۳۰ صبح روز حمله به وقت گرینویچ بوده است.


۲- ما تا به امروز در مورد به راه انداختن بالاترین و صدور این بیانیه صبر کردیم. دلیل اول این بوده که می‌خواستیم اطمینان حاصل کنیم که شرکت سرویس‌دهنده سرورها دوباره فریب سارقان را نخواهند خورد. بالاخره در نامه دریافتی از یکی از سرویس‌دهنده‌ها به ما اطمینان کامل داده شده که این نوع دزدی نادر را بسیار جدی گرفته‌اند و کمال مراقبت را از سرورهای ما خواهند کرد. دلیل دوم این بود که مبنای بیانیه ما اطلاعات مستند باشد و نمی‌خواستیم تنها براساس گمانه‌‌زنی‌ها یا اعلامیه‌هایی که از طریق افراد گمنام در اینترنت منتشر می‌شود، کسی را متهم کنیم. در نتیجه تا به امروز صبر کردیم تا اطلاعات بند بعدی کامل شود.


۳- دو شرکت امریکایی که سرورها از آن‌ها اجاره شده بود دو آی‌پی ۹۳.۱۱۰.۱۰۱.۱۷۸ و ۹۳.۱۱۰.۱۰۱.۲۴۳ را به عنوان آی‌پی سارقان در اختیار ما قرار داده‌اند. این آی‌پی‌ها به نام یک شرکت ایرانی بنام لایزر با آدرس تهران ثبت شده اند. ما این آی‌پی‌ها را در اختیار این شرکت قرار داده و از این شرکت تقاضای پیگیری کرده ایم، اما تا این لحظه با گذشت بیش از هفت روز از این درخواست هنوز جوابی دریافت نکرده ایم. وکیل بالاترین در حال تهیه شکایتی به RIPE، نهادی بین‌المللی که آی‌پی‌های این شرکت از طریق آنها ثبت شده‌اند، است.

۴- تیم مدیریت بالاترین مداوم مورد انواع تهدیدات قرار گرفته، اما از آن‌جا که بالاترین راهی برای تعیین صحت یا سقم این ادعا‌ها ندارد، همیشه از کنارشان به آرامی گذشته است. در این ماجرا نیز اعضای تیم مدیریت بالاترین مورد تهدید قرار گرفتند، اما تصمیم گرفتیم که در آرامش و تنها از طرق قانونی مسائل فنی پی‌گیری شود. عشق و علاقه ما کار وب و به وجود آوردن فضای آزاد اطلاع‌رسانی برای همه است و به این کار با جدیت ادامه خواهیم داد.


۵- با تمام این اتفاقات، تا هفته آینده سایت را دوباره راه اندازی می کنیم. مشکلاتی فنی با یکی از خدمات‌دهندگان کارمان را عقب انداخته است. امیدواریم آن چه رخ داده تاثیر منفی روی فضای حاکم بر بالاترین نگذارد، بلکه بیش از پیش باعث توانمندی و بالندگی جامعه بالاترین شود. ما همه کاربران بالاترین را دعوت به خویشتنداری و عدم پیشداوری می‌کنیم.


۶- در آینده نه تنها وب‌سایت بالاترین را بهتر خواهیم کرد، بلکه به زودی وب‌سایت جدیدی هم به راه خواهیم انداخت.


تمام تلاش روزانه ما در تیم بالاترین برای بالاترینی بهتر، مفیدتر و جذاب‌تر است. بالاترین با پشتوانه و حمایت شما کاربرانش بالاترین است و بالاترین خواهد ماند.”

خواندن ادامه‌ی خبر