ماه: مرداد ۱۳۸۷

دور جدید فعالیت پایگاه کارمند نیوز

دور جدید فعالیت پایگاه کارمند نیوز

وبنا – پایگاه خبری کارمند نیوز که در سال گذشته و به جهت پوشش اخبار اصولگرایان گشایش یافته بود ، کنون در ظاهری جدید و با مدیریت نو دور جدیدی از فعالیت خود را آغاز نموده است. این پایگاه توسط جامعه اسلامی کارمندان تاسیس شد و در دور گذشته با مدیریت مرتضی سبحانی نیا فعالیت می نمود اکنون به جهت تغییر سیاست های کلان پایگاه با سبحانی نیا وداع گفته و به سردبیری مشترک یوسف خوش نقش و محمد منتظری و مدیر مسئولی سید کمال سجادی ، سخنگوی جبهه پیروان خط امام و رهبری فعالیت خواهد نمود.

خواندن ادامه‌ی خبر
سایت کاکاپو برای معرفی افزونه امنیتی وردپرس راه اندازی شد

سایت کاکاپو برای معرفی افزونه امنیتی وردپرس راه اندازی شد

وبنا – سایت کاکاپو برای معرفی افزونه امنیتی وردپرس راه اندازی شد. کیا طاهری به بونا گفت “کاکاپو، نام یک سیستم امنیتی است که روی سایت نصب می‌شود. کاکاپو وظیفه دارد سایت را از ورودهای ناخواسته و حملات نفوذگرها، همچنین افراد ناشناس و آی‌پی‌های غریبه محافظت کند. این سیستم امنیتی روی سرویس‌هایی چون WordPress و MovableType قابل نصب است.”


برای اطلاعات بیشتر می توانید به آدرس www.kakapo.ir مراجعه کنید.

خواندن ادامه‌ی خبر
فراخوان چهارمین جایزه ادبی سایت والس

فراخوان چهارمین جایزه ادبی سایت والس

وبنا – سایت ادبی والس قصد دارد چهارمین دوره جایزه ادبی والس را در سال ۱۳۸۷ با موضوع “رمان منتشر نشده” برگزار کند. به گفته سعید طباطبایی هدف سایت ادبی والس از برگزاری چهارمین دوره جایزه با این موضوع، شناسایی رمان‌ها و آثار ارزشمندی است که طی سال‌های اخیر به دلایل مختلف از انتشار بازمانده‌اند و همچنین بررسی پتانسیل‌ها و توانایی‌های واقعی ادبیات امروز ایران که به دلیل وضعیت ناب‌سامان نشر تاکنون به طور جامع قابل مطالعه نبوده است.


این جایزه پیشاپیش و همراه با این فراخوان، اعتراض خود را به وضعیت بیمار نشر در ایران و دیگر کشورهای فارسی‌زبان اعلام می‌دارد و معتقد است تا معضلاتی چون؛ گزینش محدود انگار ناشران، عدم سرمایه‌گذاری گسترده بخش خصوصی در حوزه ادبیات و به ویژه رمان، ممیزی سلیقه‌ای و غیر مسولانه، شمارگان محدود کتاب، توزیع نامناسب، نبود تبلیغات موثر به خصوص از طریق رسانه‌های تاثیرگذار و عدم تامین اقتصادی قشر نویسنده از طریق تالیف و انتشار کتاب حل نشود ادبیات ایران به جایگاه درخور دست نخواهد یافت. این جایزه ابراز امیدواری می‌کند که بتواند با ایجاد رقابت سالم و با یاری نویسندگان، ناشران و منتقدان ادبی، بخشی از توان نهفته ادبیات ایران را آشکار کند.


برای اطلاع از قوانین و شرکت در جایزه ادبی والس به سایت www.valselit.com مراجعه کنید.

خواندن ادامه‌ی خبر
تذکر قوه قضائیه به مطبوعات و پایگاه های الکترونیکی

تذکر قوه قضائیه به مطبوعات و پایگاه های الکترونیکی

وبنا – روزنامه اعتماد – با تصویب مسوولان عالی قضایی، انتشار غیرقانونی اسناد توسط مدیران مسوول مطبوعات و پایگاه های الکترونیکی منجر به محرومیت اجتماعی و پرداخت جزای نقدی می شود. به گزارش روابط عمومی قوه قضائیه، در جلسه مسوولان عالی قضایی ماده ۲۵ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات حکومتی به شرح ذیل به تصویب رسید.


ماده ۲۵: مدیران مسوول مطبوعات و پایگاه های الکترونیکی در صورت انتشار موارد زیر به جزای نقدی به میزان ده تا صد میلیون ریال و متناسب با جرم ارتکابی و خصوصیات وی به یک یا چند مورد از محرومیت های حقوق اجتماعی مذکور در قانون مجازات های اجتماعی به مدت ۲ تا ۵ سال محکوم خواهند شد؛


الف – انتشار جریان تحقیقات مقدماتی مگر در مواردی که طبق قانون و یا با اذن مقام قضایی رسیدگی کننده به پرونده در چارچوب قانون انتشار یابد.
ب – انتشار جریان محاکمه در مواردی که مقام قضایی طبق قانون آن را غیرعلنی اعلام می نماید.
ج – انتشار اسنادی که طبق قانون و یا به دستور مقام قضایی رسیدگی کننده به پرونده در چارچوب قانون افشای آن ممنوع شده است.

خواندن ادامه‌ی خبر
نامه توکلی به رئیس قوه قضائیه درباره سایت «الف»

نامه توکلی به رئیس قوه قضائیه درباره سایت «الف»

وبنا – احمد توکلی، مسئول سایت الف که به تازگی با حکم دادسرای مسدود شده است، در نامه‌ای به آیت الله شاهرودی، به اطلاعیه دادسرای تهران در این زمینه پاسخ داد و نوشت «اگر سایت الف مشمول «آیین نامه ساماندهی فعالیت پایگاه های اطلاع رسانی (سایت‏های اینترنتی) ایرانی» مصوب جلسه ۱۳۸۵.۵.۲۹ هیات وزیران باشد، باز اقدام دادسرای تهران وجاهت قانونی ندارد. این آیین نامه در مواد ۶ و ۸ خود، تصمیم گیری درباره مسدود کردن سایت‌ها را به شرط تقاضای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، به تصمیم کارگروهی متشکل از وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی، اطلاعات، ارتباطات و فناوری اطلاعات و دادگستری واگذارده است، نه دادسرای عمومی. متن کامل این نامه را به نقل از سایت الف بخوانید:


«به استحضار می‌رساند که سایت خبری ـ تحلیلی الف در روز سه‌شنبه ۱۳۸۷.۵.۲۲ مسدود شد، گرچه هیچ‌ پیش آگاهی در این باره صورت نگرفته بود، چون مسدود شدن را کار دادستانی می دانستم، در مصاحبه با رسانه ها به دادستان اعتراض کردم و خواهان رفع مسدودی شدم.


nادسرای تهران عصر ۸۷.۵.۲۳ طی اطلاعیه ای ضمن آنکه به درستی شمول قانون مطبوعات بر سایت الف را رد کرد، آورده است: « سایت الف به موجب شکایات متعدد از سوی اشخاص حقوقی و حقیقی و عدم توجه مسئول سایت به موازین قانونی و جلوگیری از انتشار مطالبی که به موجب قانون مجازات اسلامی جرم محسوب می‌شود و در رابطه با تعدادی از این پرونده‌ها قرار مجرمیت نیز صادر شده است، به استناد بند ۵ اصل ۱۵۶ قانون اساسی توقیف شد» و مستند خود را در صدور اطلاعیه نیز ماده ۲۳ قانون مطبوعات ذکر نمود.


به قصد تظلم و روش شدن حق خویش نکات زیر راتقدیم می‌کنم و آن‌ها را در خور توجه جنابعالی می دانم:


۱) استناد دادسرا به بند ۵ اصل ۱۵۶ قانون اساسی برای توقیف سایت الف بی وجه است. اصل مترقی مزبور قوه قضائیه را قوه ای مستقل می شناسد برای پشتیبانی از حقوق فردی و اجتماعی و مسوول تحقق عدالت از طرقی که یکی از آنها، در بند ۵ این اصل، “اقدام مناسب برای پیشگیری از وقوع جرم و اصلاح مجرمین” است. از دو حال خارج نیست: یا این اقدام مناسب، از سنخ آموزش و هدایت و تبلیغ است که نباید به هیچ محدودیت و مجازاتی منجر شود و توقیف الف که نوعی مجازات است نمی تواند مصداق آن باشد؛ و اگر منظور از پیشگیری از وقوع جرم همان امور کیفری است( که نظر مقام معظم رهبری نیز همین است: سخنرانی ۷۱.۱۰.۲۳ برای قضات) طبق اصل ۳۶ قانون اساسی «حکم به مجازات و اجرای آن باید تنها از طریق دادگاه صالح و به موجب قانون باشد». بنابراین مسدودی الف پیش از صدور حکم دادگاه مجاز نیست. محدودیت موقت نیز که برخی مواقع به دست دادستان اعمال می شود تابع قوانین عادی و آیین دادرسی است که در اطلاعیه دادسرا به آن استنادی دیده نمی شود.


۲) استناد اطلاعیه دادسرا به ماده ۲۳ قانون مطبوعات مصوب ۱۳۶۴ نیز ناموجه است زیرا؛ اولاً، به تشخیص دادسرای تهران الف از شمول این قانون بیرون است. ثانیاً، ماده ۲۳ ناظر بر مواردی است که نشریه اهانت یا مطلب خلاف واقعی نسبت به فردی داشته باشد و پاسخ او را ظرف یک ماه درج نکند، شاکی به دادستان عمومی شکایت کند، دادستان در صورت احراز صحت شکایت به نشریه اخطار کند، اخطار موثر واقع نشود، آنگاه دادستان ضمن ارجاع پرونده به دادگاه، نشریه را برای ده روز به طور موقت توقیف کند. البته در قانون اصلاح قانون مطبوعات مصوب ۱۳۷۹ (ماده ۱۱) اختیار مزبور از دادستان عمومی سلب و به رئیس دادگستری محول شده است. به فرض آنکه سایت الف مشمول قانون مطبوعات بوده باشد و شکایت های متعدد هم از آن شده باشد، طبق این ماده توقیف موقت ده روزه آن تابع تشریفات مذکور است که در این جا طی نشده است.


۳) اگر سایت الف مشمول «آیین نامه ساماندهی فعالیت پایگاه های اطلاع رسانی (سایت‏های اینترنتی) ایرانی» مصوب جلسه ۱۳۸۵.۵.۲۹ هیات وزیران باشد، باز اقدام دادسرای تهران وجاهت قانونی ندارد. این آیین نامه در مواد ۶ و ۸ خود، تصمیم گیری درباره مسدود کردن سایت‌ها را به شرط تقاضای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، به تصمیم کارگروهی متشکل از وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی، اطلاعات، ارتباطات و فناوری اطلاعات و دادگستری واگذارده است، نه دادسرای عمومی. وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی چهارشنبه ۸۷.۵.۲۳ رسماً در تماسی تلفنی رئیس دفتر خویش با اینجانب از مسدود شدن سایت اظهار بی اطلاعی و تاسف کردند. بنابراین مسدود شدن به استناد این آیین نامه نیز صورت نگرفته است.


۴) در سال ۸۶ به دنبال دو شکایت از سایت الف، اینجانب رسماً مسوولیت الف را برعهده گرفتم. در مسیر رسیدگی سایت مسدود شد، وقتی با دادستان تهران صحبت کردم پاسخ شنیدم که چون نمی دانستیم سایت متعلق به چه کسی است ناچار بودیم مسدود کنیم تا صاحب آن مراجعه کند وقتی گفتم بنده قبلاً کتباً مسوولیت سایت را پذیرفته ام و چون ایشان اذعان داشتند که پیش از حکم دادگاه مسدود کردن مجاز نیست و علت را همان نشناختن مسوول سایت ذکر کرده بودند، دستور رفع توقیف دادند تا دادگاه تعیین تکلیف کند. پس از آن بنده رسما از شکایت دیگری مطلع نشده ام، الا اینکه معاون حقوقی رئیس جمهور پس از انتشار اسناد اخیر در عدم صحت مدرک یکی از وزیران در سایت الف، اعلام کرد که علیه الف شکایت کرده است. بنابراین “شکایات متعدد از سوی اشخاص حقوقی و حقیقی و عدم توجه مسوول سایت به موازین قانونی” که در اطلاعیه دادسرای تهران ادعا شده، استحکامی ندارد. اگر هم شکایت دولت به دو شکایت اشخاص حقیقی پیشین اضافه شده باشد، وظیفه دادستانی رسیدگی به شکایت‌ها بر اساس آیین دادرسی است نه اعمال مجازات پیش از حکم دادگاه صالح.


۵) جنابعالی به حق همیشه از امنیت به ویژه امنیت اقتصادی دفاع فرموده اید. روشن است که امنیت بدون حاکمیت قانون و وجود چتر حمایتی قوه قضاییه بر سر حقوق فردی و اجتماعی، دست نیافتنی است. در عرصه اقتصادی نیز امنیت در گرو احترام به حقوق مالکیت است، چه مادی و چه معنوی. حق مالکیت اینجانب بر پایگاه مجازی خبری ـ تحلیلی الف باید حفاظت شود. به طوری‌که حتی اگر خدای ناخواسته قدرت اجرایی بر اساس آیین نامه سابق الذکر مرتکب اجحافی شد، دادستانی به کمک بیاید، نه بر عکس آن. حیف است عالم بصیری بر قوه قضائیه ریاست کند و چنین اقداماتی صورت پذیرد. می دانم انتظارم برای رفع سریع این ظلم به دستور جنابعالی به‌جاست.»

به نقل از مدیا نیوز

خواندن ادامه‌ی خبر
راهنمای جامع سایت های اینترنتی منتشر می شود

راهنمای جامع سایت های اینترنتی منتشر می شود

وبنا – کتاب راهنمای جامع سایت های اینترنتی منتشر می شود. مهندس مهدی رضی مدیر شرکت تبلیغاتی مهر در این خصوص به وبنا گفت “در راستای مطالعات وتحقیقات گسترده در جهت تامین نیاز های اطلاعاتی ، بازاریابی و به کارگیری توان واقعی محصولات مختلف شرکتها و همچنین معرفی سایت های اینترنتی ایران ، برای اولین بار در کشور اقـدام به گرد آوری پرتیراژ ترین راهنمای جامع سایت های اینترنتی با عنوان « کتاب مهر » با کیفیت مناسب و تیراژ بالا نموده ایم”


به گفته وی اینترنت قوی ترین ابزاری است که تاکنون برای مبادله اطلاعات اختراع شده ، از این رو شرکت تبلیغاتی واطلاع رسانی مهر وکمیته پژوهشی مهردر نظر دارد جهت بالا بردن گسترده پوشش اطلاع رسانی ، شرکتهای مرتبط را معرفی نماید . کتاب مهر برای تمامی مدیران ادارات و نهادهای دولتی سراسر ایران ، نمایشگاههای مرتبط ، شرکت های کامپیوتری ، سفارتخانه ها ، کشورهای حوزه خلیج فارس و حوزه CIS ، کارخانجات ایران ، کاربران هدفمند و فعال و سایر ارگانهای وابسته از طریق پست و به صورت رایگان ارسال می گردد.


مهدی رضی به وبنا گفت “با توجه به اینکه کتاب مهر صرفاً تبلیغاتی نبوده وجنبه آموزشی ، اطلاع رسانی و خدمات دهی به مخاطبان را دارد ، لذا مدت زمان بیشتری نسبت به آگهی نامه های تبلیغاتی در دسترس مخاطبان باقی خواهد ماند.”


مدیرات سایت های اینترنتی می توانند برای اطلاعات بیشتر در این خصوص به سایت www.ketabmehr.com مراجعه کنند.

خواندن ادامه‌ی خبر
جشنواره تابستانی OLC تمدید شد

جشنواره تابستانی OLC تمدید شد

وبنا – سایت آموزش زبان انگلیسی OLC جشنواره خرید تابستانی خود را تا ۳۰ مرداد ۸۷ تمدید کرد.
شایان شلیله مدیر سایت OLC ضمن اعلام خبر فوق گفت جشنواره تابستانی اول به مناسبت جشن تیرگان در تیر ماه ۸۷ برگزار شد و جشنواره دوم به مناسبت جشن امرادگان از سوم مرداد شروع شد و تا جشن شهریورگان ۳۰ مرداد ۸۷ ادامه خواهد داشت.
علاقه مندان به فراگیری زبان انگلیسی که امکان شرکت در کلاس های حضوری را ندارند می توانند از سرویس های www.olc.ir برای یادگیری زبان انگلیسی از طریق اینترنت اقدام کنند.
OLC اعلام کرده است در طول شهریور ماه جشنواره ویژه ای نخواهد داشت و علاقه مندان برای استفاده از تخفیف ۳۳% سایت فقط تا پایان مرداد زمان دارند.

خواندن ادامه‌ی خبر
هفتان سه‌ساله شد

هفتان سه‌ساله شد

وبنا – سایت اشتراک لینک های ادبی هفتان ۳ ساله شد.
رضا شکر الهی مدیر سایت هفتان در وبلاگ خود در این خصوص می نویسد: “و هفتان سه‌ساله شد. و به چهارمین سال زندگی‌اش رسید، که در این زمانِ «باید خوش بودن»، به جز «خسته نباشید و ببخشیدم» گفتن به همکارانِ بزرگوار و بی‌نام‌ام در هفتان که تنها پشتیبانان صادق من در این راه دشوار بوده‌اند تا کنون، تنها دست می‌آویزم به شعری از احمد شاملو که:
میان ماندن و رفتن حکایتی کردیم | که آشکارا در پرده‌ی کنایت رفت مجال ما همه این تنگ‌مایه بود و دریغ | که مایه خود همه در وجه این حکایت رفت “


وبنا نیز تولد سه سالگی سایت هفتان را تبریک گفته و برای مدیر و همکاران سایت آرزوی موفقیت دارد.

خواندن ادامه‌ی خبر
اختتامیه مسابقه عکس پروچیستا برگزار می شود

اختتامیه مسابقه عکس پروچیستا برگزار می شود

وبنا – اختتامیه مسابقه عکس “ایران من زیباست” سایت پروچیستا برگزار می شود. این مراسم در روز پانزدهم مرداد ۱۳۸۷ ساعت ۵ تا ۷ بعد از ظهر با حضور بهمن جلالی، نیلوفر معترف و مهرداد نجم آبادی در تالار شهید آوینی واقع در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران برگزار می شود. در این مراسم ضمن نمایش آثار برگزیده، از برگزیدگان تقدیر به عمل خواهد آمد. شرکت در این مراسم برای عموم آزاد است. برای مشاهده سایت به آدرس www.prochista.com  مراجعه کنید.

خواندن ادامه‌ی خبر
بازداشت مسئولان ۴ سایت ضداخلاقی

بازداشت مسئولان ۴ سایت ضداخلاقی

وبنا – معاون امنیت دادسرای عمومی و انقلاب تهران به تشریح برخی از پرونده‌های مهم از جمله برخورد با سایت‌های مستهجن و تجمعات اخیر پرداخت.


به گزارش ایسنا حداد با اشاره به اقدامات سایت‌هایی که مسایل ضداخلاقی و مستهجن را در حد بسیار بالایی ترویج می‌کردند و معاونت متبوعش برای برخورد با آنها وارد عمل شده، گفت: اخیرا دفتر اینترنت دادسرای تهران، تعدادی از سایت‌های مستهجن را شناسایی کرده که جرایم سنگین و خطرناکی را از نظر اخلاقی انجام می‌دادند که با هماهنگی این دفتر توانستیم مسئولان چهار سایت را دستگیر کرده و سایت‌های مورد نظر نیز بسته شد.


وی با اعلام این‌که پرونده این چهار نفر با عنوان اتهامی مفسد فی‌الارض در حال رسیدگی است، گفت: مدارک بسیار زیادی از آنها به دست آمده و ارتباط آنها با برخی از کشورها نیز مشخص شده است. به لحاظ این‌که این سایت‌ها می‌توانست در آینده امنیت اخلاقی جامعه را به مخاطره اندازد، دادسرای امنیت وارد عمل شد.

خواندن ادامه‌ی خبر
فروشگاه های اینترنتی ایرانی

فروشگاه های اینترنتی ایرانی

وبنا – خرید در فضای مجازی تا ۱۰ سال پیش غیرممکن بود. اینکه بدون صرف وقت در سرما و گرما، طی کردن مسافت های طولانی، یا ساعت ها ماندن در ترافیک، سبدهای مجازی را به آسانی پر کنید، مبلغ آن را بپردازید و پس از مدت کوتاهی، کالاهای خریداری شده را در منزل یا محل کار دریافت کنید، بی آنکه مجبور باشید سنگینی آن ها را تحمل کنید به رؤیا شباهت داشت.
به گفته برخی کارشناسان، امروزه نزدیک به ۵ درصد از مبادلات و خرید و فروش ها در بازار ایران را خرید اینترنتی تشکیل می دهد. فروشگاه های خرید اینترنتی در ایران شامل کالاهایی نظیر پوشاک، لوح های فشرده، لوازم بهداشتی، موبایل، دوربین، کامپیوتر و… می شود.
این در حالی است که ۳۰ تا ۴۰ درصد خرید و فروش ها در اروپا و آمریکا از طریق اینترنت انجام می شود و انواع و اقسام کالاها را دربرمی گیرد. این رقم در مقایسه با خریدهای اینترنتی در ایران، نوپایی کشورمان در این مقوله را نشان می دهد، اما چه دلایلی باعث رشد سریع فروشگاه های اینترنتی و گسترش خریدهای مجازی شده است؟


“آرش سالم پور” مدیر یکی از فروشگاه های اینترنتی در ایران می گوید: «بیش از ۹۵ درصد از سرمایه گذاری ها در ایران دولتی هستند و سرمایه گذاری های خصوصی از ریسک بالایی برخوردارند. بالابودن هزینه های تبلیغاتی که بالطبع به دلیل خصوصی بودن فروشگاه های اینترنتی از ریسک بالایی برخوردار است، باعث عدم تمایل فروشگاه ها به تبلیغات و سرمایه گذاری در این بخش می شود». “سعید ایرانفر” مدیر سایت Shop.ir نیز دلیل عمده این امر را عدم استفاده گسترده مردم از اینترنت و ناآشنایی شهروندان با مزایای فروشگاه های مجازی و سهولت کارآیی آن ها می داند. اما “اصغر باباپور”، مدیر پذیرندگان کارت بانک پارسیان معتقد است: «اطلاع رسانی در زمینه فروشگاه های مجازی قابل قبول بوده و روند استفاده مردم از فروشگاه های اینترنتی به سرعت در حال افزایش است».
وی می افزاید: «گسترش فروشگاه های اینترنتی و استفاده فراگیر آن ها به زمان نیاز دارد تا اعتبار این فروشگاه ها، فعالیت قانونی شان و سهولت کار در فضای مجازی رفته رفته بین مردم جا بیفتد».


برای مشاهده متن کامل این گزارش به سایت هموطن آنلاین www.hamvatansalam.com/news109420.html مراجعه کنید.

خواندن ادامه‌ی خبر
یک سایت فارسی به دلیل سرقت اطلاعات مسدود شد

یک سایت فارسی به دلیل سرقت اطلاعات مسدود شد

وبنا – یک سایت اینترنتی به آدرس gfairan.com مسدود شده است. در صفحه اول سایت نوشته شده است. “این سایت به دلیل سرقت اطلاعات محرمانه و عدم توجه به قوانین مربوط به حقوق پدید آورندگان برنامه های نرم افزاری مسدود شده است ”


در توضیح ارسالی به وبنا آمده است این سایت یک سایت ظاهرا آموزشی می باشد که اطلاعات سایت خود را از یک سایت دیگر بطور کامل کپی کرده بود.

خواندن ادامه‌ی خبر
امردادگان بر شما فرخنده باد

امردادگان بر شما فرخنده باد

مرداد مه است سخت خرم          مَی نوش پیاپی و دمادم

هفتمین روز از ماه امرداد (مرداد) جشنی در ستایش و گرامیداشت «امُرداد»، در اوستایی «اَمِرتاتَ» و در پهلوی «اَمُرداد» به معنی بی مرگی و جاودانگی و نام یکی از امشاسپندان، برگزار می شود.

امرداد در باورهای ایرانی در جهان خاکی نگاهبان و سرپرست گیاهان و رستنی ها بشمار می رود و همواره با «خرداد» در کنار هم جای دارند و «کمال» و «دوام» در جهان مینوی نیز از این دو امشاسپند است.

واژه ی امرتات، از سه بخش درست شده است : «اَ» + «مَر» + «تات» که بخش نخست در زبان اوستایی پیشوند نفی است، بخش دوم، از ریشه ی مصدری «مَر» به مانک «مرگ» و بخش سوم پسوند «کاملی»، «رسایی» و «سالمی» را می رساند.

این نام در اوستا، به ویژه گات ها صفتی است از برای اهورامزدا، مظهر زوال ناپذیری و پایندگی خداوند.

از این روی این جشن را بیشتر در کنار چشمه سارها و باغ ها و مزرعه های خرم و دلنشین در دامن طبیعت برپا می کنند.

در برگ ۲۵۰ برگردان فارسی «آثارالباقیه»ی ابوریحان بیرونی چنین آمده است که :

«… مرداد ماه که روز هفتم آن مرداد روز است و آن روز را به انگیزه ی پیش آمدن دو نام با هم، جشن می گرفتند. معنای امرداد آن است که مرگ و نیستی نداشته باشد. امرداد فرشته ای است که به نگهداری جهان و آراستن غذاها و داروها که اصل آن از نباتات است و بر کنار کردن گرسنگی و زیان و بیماری ها می باشد، کارگزاری یافته است …»

خواندن ادامه‌ی خبر