ماه: مهر ۱۳۸۶

سایت جشنواره ملی زعفران

سایت جشنواره ملی زعفران

وبنا – سایت جشنواره ملی زعفران راه اندازی شد. در این سایت آمده است “بیشتر منابع انگلیسی زعفران را از واژه الصفران و واژه‌ای عرب دانسته‌اند اما درستی این موضوع بعید به نظر می‌رسد چون کاربرد زعفران قدمتی بیشتر از ده هزار سال دارد و این گیاه بومی رشته کوههای البرز و آسیای میانه‌است. وزن این واژه نیز عربی نیست و اصولاً بیشتر نام‌هایی که در عربی به «ان» ختم می‌شوند ریشه فارسی دارند مانند مهرجان، جلجلان و… ”

برای مشاهده سایت می توانید به آدرس http://www.qsaffron.ir مراجعه کنید

خواندن ادامه‌ی خبر
سایت سینمای ما دو ساله شد

سایت سینمای ما دو ساله شد

وبنا -سایت خبری، تحلیلی سینمای ما دو ساله شد. در پرونده ای که این سایت به همین مناسبت منتشر کرده نظرات تنی چند از بازیگران و هنرمندان سینمای ایران را درباره سایت می توانید بخوانید.
مدیر سایت نیز در خصوص تولد دو سالگی سایت سینمای می نویسد: “تمام کمبودها را می‌دانیم و در عین حال، به جایی که در آن ایستاده‌ایم افتخار می‌‌کنیم. سینمای ما همین که توانسته همکاری و همراهی شما را تا این میزان و در این حد داشته باشد، به خود می‌بالد. همراهی گروه پرشماری از سینمادوستان و اعتماد و هم‌فکری سینماگرانی که ابراز توجه‌شان را در برابرتان گذارده‌ایم، و پنهان نمی‌کنیم که از شنیدن نظرات‌شان چه قدر دلگرم شدیم.”

برای مشاهده سایت به آدرس http://www.cinemaema.com مراجعه کنید

خواندن ادامه‌ی خبر
«پایگاه خبری فیلم کوتاه» سه ساله شد

«پایگاه خبری فیلم کوتاه» سه ساله شد

وبنا – امروز «پایگاه خبری فیلم کوتاه» سه ساله شد.
مرجان ریاحی مدیر پایگاه خبری فیلم کوتاه در این خصوص گفت : “به عنوان مدیر این رسانه خوشحالم که با تمامی ناهمواری‌های این راه توانستیم مسیر را با سربلندی طی کنیم. خوشبختانه در این سه سال آموختیم که از اتفاقات عجیب و غریب پیرامون‌مان زیاد شگفت‌زده نشویم؛ چون ایمان داریم کسی به قطار ایستاده سنگ نمی‌زند.”
«پایگاه خبری فیلم کوتاه» در راستای حمایت خبری از جشنواره‌های فیلم کوتاه و مستند در سال جدید کارش را با دومین جشنواره فیلم‌های کوتاه و مستند کابل در افغانستان آغاز کرد و در ادامه حمایت خبری از سه جشنواره بین‌المللی ایرانی و یک جشنواره اروپایی را به عهده دارد.

برای مشاهده سایت به آدرس http://fa.shortfilmnews.com مراجعه کنید.

خواندن ادامه‌ی خبر
مهرگان بر شما مبارک باد

مهرگان بر شما مبارک باد

واژه مهر پیمان و دوستی معنی می‌دهد . در ایران باستان ، جشن مهرگان پس از نوروز دارای اهمیت ویژه‌ای بود . دلیل آن این است که هر دو آغاز فصل‌های سال را نوید می‌دادند .
نوروز آغاز تابستان و مهرگان آغاز زمستان را به هر ماه می‌آوردند زیرا در آن زمان سال به دو فصل تقسیم شده بود . فصل اول ، تابستان بود که از جشن نوروز شروع می‌شد و هفت ماه ادامه داشت . جشن مهرگان که از روز مهر شروع می‌شد تا شش روز پس از آن ادامه می‌یافت و جشن شادی بر پا می‌شد . انگیزه‌ای که به پیدایش جشن مهرگان در تاریخ ایران نسبت می‌دهند پیروزی ایرانیان بر ضحاک ستمگر ، به رهبری کاوه آهنگر است که او را در بند آوردند و فریدون را به عنوان رهبر خود برگزیدند . این جشن در روز ۱۰ مهر ، روزی که نام روز و ماه یکی بود جشن گرفته می‌شد و مانند نوروز سه جنبه نجومی ( طبیعی ) ، تاریخی و دینی داشت .

از نظر نجومی ، مهرگان چند روز پس از اعتدال پاییزی جشن گرفته می‌شد . ( اعتدال پاییزی اول مهر صورت می‌گیرد ) . و جشن برداشت محصولات کشاورزی است .

از نظر تاریخی ، در این روز نیروی داد و راستی به سرکردگی کاوه آهنگر بر ارتش دروغ و ستمگری آژی دهاک ( ضحاک) پیروز شد و فریدون به شاهی رسید . مبارزه راستی و دروغ ، داد و ستم در ایران ریشه دینی دارد و همه جشن‌های ملی هم به گونه‌ای این مبارزه و پیروزی نهایی حق بر نا حق را نشان می‌دهد . ولی ، در تاریخ مهرگان این جنبه درخشندگی ویژه را دارد .

از نظر دینی ، در فرهنگ ایرانی مهر یا میترا به معنای فروغ خورشید و مهر و دوستی است . همچنین مهر نگهبان پیمان و هشدار دهنده به پیمان شکنان است .
هم اکنون زرتشتیان در روز مهر از ماه مهر به آتشکده و نیایشگاه می‌روند . با تهیه خوراک‌های سنتی از یکدیگر پذیرایی می‌کنند و با نیایش و برنامه‌های فرهنگی مانند سخنرانی‌های ملی و آیینی سرود ، شعر و دکلمه جشن مهرگان را با شادی بر پا می‌دارند

مهرگان بر شما مبارک باد

خواندن ادامه‌ی خبر
نسخه چهارم میهن بلاگ دات آی آر شد

نسخه چهارم میهن بلاگ دات آی آر شد

وبنا – نسخه چهارم سرویس وبلاگ میهن بلاگ در دامنه میهن بلاگ دات آی آر راه اندازی شد.
علیرضا عسگری در این خصوص به وبنا گفت : “تصمیم نهایی تیم مدیریت میهن بلاگ بر این شد که سیستم جدید بر روی یک دومین دیگر نصب و راه اندازی شود تا کاربران بتوانند ضمن آشنایی با سیستم نظرات خود را برای ارتقا سیستم و رفح مشکلات احتمالی بیان نمایند.
مهمترین مزیت سیستم جدید سرعت بالا و استاندارد بودن این سرویس می باشد که به گفته میهن بلاگ این امر موجب آن می شود که سرویس با قابلیت های ویژه ارائه شود.

نحوه انتقال وبلاگ به سایت جدید بدین شرح است:
۱- در سیستم جدید ثبت نام کنید
۲- گزینه ی انتقال وبلاگ را انتخاب کنید
۳- مشخصات وبلاگ قدیم خود را وارد کنید
۴- بعد از انتقال مجددا وارد پنل وبلاگ شوید و گزینه تغییر اندیس را انتخاب کنید
۵- در این قسمت میتوانید بین نسخه ۴ و ۳ یکی را انتخاب کنید که با آدرس user.mihanblog.com قابل دسترس باشد

برای مشاهده سایت به آدرس http://www.mihanblog.ir مراجعه کنید.

خواندن ادامه‌ی خبر
تولد چهارمین سال وین بتا مبارک

تولد چهارمین سال وین بتا مبارک

وبنا – سایت وین بتا چهار ساله شد، سایت وین بتا که یک سایت خبری است و در زمینه اخبار علمی و فناوری اطلاعات فعالیت می کند امروز ۴ ساله شد.
همچنین در آستانه چهارسالگی این سایت به دلیل به روز رسانی سایت در دسترسی نمی باشد. بنا بر گزارش منتشر شده مراحل پیاده سازی نسخه جدید بدین شرح می باشد.

– تلاش برای تغییر ساختار بانک اطلاعات سایت (با موفقیت انجام شد)
– نصب سیستم مدیریت محتوی جدید (با موفقیت انجام شد)
– تلاش برای انتقال “مطالب” در بانک اطلاعات جدید (با موفقیت انجام شد)
– تلاش برای انتقال “اطلاعات کاربران” در بانک اطلاعات جدید (با موفقیت انجام شد)
– نصب پوسته ظاهری مناسب، فارسی سازی و برطرف نمودن اشکالات جزئی در سیستم مدیریت محتوی (در حال انجام)

وبنا تولد چهال سالگی سایت وین بتا http://winbeta.net را به تمام کاربران و مسئولین سایت تبریک گفته و آروزی موفقیت می کند.

خواندن ادامه‌ی خبر
جشنواره «از آخر به اول» تیترآنلاین همراه با اهدای جوایز برگزار می شود

جشنواره «از آخر به اول» تیترآنلاین همراه با اهدای جوایز برگزار می شود

وبنا – روزنامه الکترونیک تیترآنلاین پس از انتشار بیست و هشت پیش شماره، همزمان با انتشار پیش شماره آخر و به مناسبت روز گفتگوی تمدنها، از روز سی و یکم شهریور تا عید سعید فطر، جشنواره ای را با نام «از آخر به اول» آغاز نموده است. در طی این جشنواره ضمن رونمایی سرویسها و امکانات جدید و منحصر بفرد این روزنامه الکترونیک از جمله پادکست، باشگاه خوانندگان، روبات خبری، نوار ابزار رسانه و… به تمام کسانی که نشان اطلاع این جشنواره را در سایت یا وبلاگ خود قرار دهند جوایزی ارزنده اهداء خواهدشد. شمارگان رسمی تیترآنلاین یک روز پس از اختتامیه جشنواره آغاز خواهدشد. علاقمندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانند به آدرس http://www.titronline.com/content/view/348/74 مراجعه فرمایند.

خواندن ادامه‌ی خبر
فوریت‌های لایحه پایگاه‌های اطلاع‌رسانی درمجلس رای نیاورد

فوریت‌های لایحه پایگاه‌های اطلاع‌رسانی درمجلس رای نیاورد

وبنا – نمایندگان مجلس با فوریت‌های لایحه قانون خبرگزاری‌ها مخالفت کردند.
دولت براساس یک لایحه دوفوریتی خواستار آن شده بود که تمام خبرگزاری‌های داخلی و پایگاه‌های اطلاع‌رسانی از حیث وظایف جرایم و مجازاتها و نحوه دادرسی مشمول احکام قانون مطبوعات شود و هیات نظارتی همانند اختیارات و وظایف هیات نظارت بر مطبوعات بر اعمال خبرگزاری‌ها اعمال نظر کند.
نمایندگان مخالف ابهامات در ترکیب اعضای نظارت و سپردن تعیین اعضای آن به آیین‌نامه اجرایی که توسط دولت تصویب می‌شود را در کنار مشخص نشدن تعریف نشریات الکترونیکی و پایگاههای اطلاع‌رسانی از دلایل ضعف این لایحه برشمردند.
عماد افروغ در مخالفت با این لایحه گفت: “وقتی مطلع شدیم تبصره به قانون مطبوعات اضافه می‌شود و خبرگزاری‌ها هم شامل این قانون می‌شوند خوشحال شدیم اما در حال حاضر می‌بینیم این لایحه ابهاماتی دارد که باید دو فوریت از آن سلب شود.”
افروغ این سوال را مطرح کرد که اگر قانون مطبوعات نشریات الکترونیکی را هم در بر می گیرد چه لزومی داشت که دوباره لایحه بیاوریم:” موضوع اصلی اینجاست که شاید این لایحه در ظاهر خبرگزاری‌ها را شامل شود اما باطن لایحه این چنین نیست سوال اینجاست هیات نظارت بر خبرگزاری‌ها کجا قانونی شده و شکل قانونی گرفته است؟”
رئیس سابق کمیسیون فرهنگی با اشاره مستقیم به اینکه دولت تصمیم دارد خودش اعضای هیات نظارت بر خبرگزاری‌ها را بدون داشتن مصوبه مجلس انتخاب کند گفت:” هیات نظارت در اینجا یک مصوبه داخلی دولت است که براساس آن مصوبه و سیاست شورای عالی انقلاب فرهنگی یک کمیته مشتمل بر چهار وزارتخانه در کنار صداوسیما این حق را دارند که علاوه بر نظارت فیلتر و ساماندهی تمام خبرگزاری‌ها را بدون حضور نماینده مجلس و قوه قضاییه انجام دهند.”
افروغ این موضوع را در صحن علنی مطرح کرد که صاحب یک رسانه تنها می‌تواند به این کمیته نظارت شکایت کند و این کمیته است که اختیار دارد در صورت صلاحدید خودش پرونده را به قوه قضاییه ارجا دهد.

خواندن ادامه‌ی خبر
دفتر سایت «بازتاب» پلمپ شد

دفتر سایت «بازتاب» پلمپ شد

وبنا به نقل از آفتاب : با صدور حکم قضایی، دفتر سایت «بازتاب» پلمپ شد
آفتاب- با حکم قضایی صادره از دادسرای کارکنان دولت و رسانه‌ها، دفتر سایت «بازتاب» پلمپ شد.
به گزارش آفتاب، با توجه به ارجاع چندین فقره شکایت از سایت بازتاب به دادسرای کارکنان دولت و رسانه‌ها، بازپرس شعبه‌ اول این دادسرا هفته‌ گذشته حکم پلمپ دفتر این سایت را صادر کرد.
گفتنی است سایت بازتاب پیش از این از با دستورات قضایی فیلتر شده و دست‌رسی معمول به آن ممنوع شده بود.

خواندن ادامه‌ی خبر
اولین جلسه کاربران گروه لینوکس سایت تکنو تاکس

اولین جلسه کاربران گروه لینوکس سایت تکنو تاکس

وبنا – اولین جلسه گروه کاربران لینوکس گیلان روز جمعه مورخه ۳۰ /۶ / ۱۳۸۶ در یک محیط باز با هماهنگی که قبلا در سایت تکنو تاکس انجام گرفته بود با چندین علاقه مند و مشتاقان لینوکس برگزار شد در این جلسه به مسائل مختلفی از جمله برگزاری جلسات متعدد دیگر و راه اندازی سایت اختصاصی و هدف از تشکیل این گروه و مسائل مختلف دیگر پرداخته شد برای اطلاع از آخرین خبر ها در مورد این گروه به آدرس http://www.technotux.org مراجعه فرمایید.

خواندن ادامه‌ی خبر